Wiersze wybrane

poezja
Wydawnictwo Literackie
2010-01-28
2010-01-28

To przejmująca poezja, w której Eros nie istnieje bez Tanatosa, a życie jest jak odchodzący kochanek. Choć jak to ze zbiorem poezji bywa - znalazły się w nim świetne, jak i te mniej udane wiersze.

Czy taka jest właśnie poezja w swojej najczystszej postaci? Pewnie tak. Tyle w tych wierszach pragnienia, żeby móc żyć życiem w całej jego pełni, a przy tym towarzysząca autorce na każdym kroku świadomość nieuchronnej rychłej śmierci... Kto ma w sobie choć trochę wrażliwości nie będzie w stanie czytać tych wierszy obojętnie. A swoją drogą, który ze współczesnych poetów ma odwagę coś takiego napisać? Gmatwamy sensy, by nie być posądzonym o naiwność, ewentualny bełkot odczytany będzie jako nowatorskie podejście do języka.

Kiedy mówię „poezja”, myślę „Halina Poświatowska”. Chyba żaden inny poeta nie wpłynął tak bardzo na moje postrzeganie świata. Była pierwszą poetką, którą przeczytałam dla siebie, nie ze szkolnego przymusu. Jej poezja była ze mną przez całe życie, schowana gdzieś we mnie, tak jak zaczytany tomik wierszy znajdował się zawsze na mojej półce z książkami. Jej wiersze czytałam w tramwajach, kolejkach (tak, tak, wtedy były jeszcze kolejki),do poduszki i w szkole, schowane pod trenami Kochanowskiego i bajkami Krasickiego. Później ta poezja ukryła się gdzieś w prozie życia, ale gdy sięgnęłam znów po te nieco zapomniane wiersze to odkryłam, że wciąż żyją i wcale się nie zestarzały, nadal tchną mądrością i pięknem.
Za życia poetki ukazały się trzy tomiki wierszy: „Hymn bałwochwalczy”, „Dzień dzisiejszy” i „Oda do rąk” oraz proza poetycka „Opowieść dla przyjaciela”, a już po jej śmierci w 1967 r. - „Jeszcze jedno wspomnienie”. Później ukazały się liczne zbiory i wybory wierszy, prezentujące całą twórczość, w tym pełne refleksji i głębokiej treści listy. Ciężko chora na serce poetka żyła zaledwie 32 lata, wiele czasu spędzając w szpitalach i sanatoriach.
Poezja Poświatowskiej skupia się zasadniczo na dwóch tematach: miłości i śmierci. Jej wiersze o potrzebie miłości przesiąknięte są tęsknotą, pragnieniem i niewolne od delikatnego erotyzmu.
Miłość jest dla niej tym, co wypełnia życie, nadaje mu sens, bo „miłość/ tak - ona jedna/ nie podlega upływowi czasu/ trwa/ jeśli jest - jest wieczna”, a kiedy się kocha to „całe moje ciało oddane miłości”. Miłość jest tym, co buduje: „odłamałam gałąź miłości/ umarłą pochowałam w ziemi/ i spójrz/ mój ogród rozkwitł”.
Z czasem w twórczości Poświatowskiej coraz więcej miejsca zajmuje, obecna wszak tam zawsze, śmierć. Pytania o śmierć i przemijanie stawia coraz częściej i na różne sposoby, jakby oswajała w ten sposób to, co nieuniknione, bo życie jest wszak krótkie („żyje się tylko chwilę/ a czas -/ jest przezroczystą perłą/ wypełnioną oddechem”). Jej „Koniugacja” to piękna i w jej stylu zwięzła opowieść o przemijaniu („Ja minę/ ty miniesz/ on minie...”). Poetka stawia pytanie: „Czy świat umrze choć trochę kiedy ja umrę”. Odpowiedź zrazu nieco krzepiąca (...jednak/ miło jest pomyśleć/ że świat umrze trochę/ kiedy ja umrę”),ale w „Opowieści dla przyjaciela” tknie już całkowitym pesymizmem: ...Nasz ból, nasza miłość, wszystkie nasze pragnienia odejdą razem z nami i nie zostanie po nich nawet puste miejsce. Na ziemi nie ma pustych miejsc”.
Do tej poezji się wraca. Jej wiersze, tak długo aktualne, jak długo człowiek będzie pragnął miłości i zadawał sobie pytania o sens istnienia i obawiał się śmierci.

Piękna poezja, niezwykle liryczna, delikatna i poruszająca. Pełna tęsknoty za życiem, które bezlitośnie opuszczało ciało tej młodej kobiety. Kiedy jest się tak młodym myśli się o miłości, przyszłości, spędzaniu chwil z ukochaną osobą. Jej to szczęście i marzenia o byciu razem dano na krótko. Małżeństwo Haliny Mygi i Adolfa Poświatowskiego trwało zaledwie 2 lata. Jej mąż zmarł także na serce. Halina tak o tym związku napisała:

"ta miłość jest skazańcem
zasądzonym na śmierć
umrze
za krótkie dwa miesiące
(...)
na świecie jest niemoc i konieczność
nie zatrzymam cię
żadnym pocałunkiem"

Jak żyje się z piętnem nieuchronnej śmierci, która stoi za progiem szpitalnego pokoju, gdy ma się 20,30 lat ?
Gdyby Poświatowska dziś żyła, rozrusznik lub przeszczep serca dałby jej szansę. Napisałaby jeszcze wiele pięknych wierszy.

To piękna poezja, która jest zapisem bolesnej świadomości, że wkrótce jej życie się skończy. Warto się nad tymi wierszami pochylić i pomyśleć, co tak naprawdę jest ważne w życiu.

pamiętam, gdy pierwszy raz w moje ręce trafiła poezja Poświatowskiej - byłam zachwycona, i tym zachwytem do dziś przeżywam jej twórczość. po prostu uwielbiam wrażliwość autorki.

Chyba moje pierwsze spotkanie z Poświatowską i jedno z pierwszych z poezją. Wyszło ciekawie, kilka wierszy zaznaczonych do powtórnego przeczytania. Podobało mi się.

Najwspanialsze liryki, do których wracam. Arcydzieła subtelności. Jaka szkoda, że Poetka żyła tak krótko. 😔

Piękne, wzruszające wiersze. Z przesłaniem, z klasą. Uwielbiam 👍

Piękne, wzruszające wiersze. Z przesłaniem, z klasą. Uwielbiam 👍

O tym tomiku mogę napisać jedynie trzy słowa: kocham, kocham, kocham.
Będę do tych stron wracać jak do rodzinnego domu.

O tym tomiku mogę napisać jedynie trzy słowa: kocham, kocham, kocham.
Będę do tych stron wracać jak do rodzinnego domu.

W lipcu ubiegłego roku byłam w Muzeum Narodowym w Poznaniu na wystawie, dotyczącej wpływu choroby na twórczość artystów: malarzy, rzeźbiarzy, pisarzy, poetów, fotografów, muzyków. Miałam również przyjemność uczestniczyć, w wieczorze poświęconym życiu i twórczości poetki Haliny Poświatowskiej. Był to bardzo udany wieczór, który zachęcił mnie do powrotu do wierszy autorki. Jak to z wierszami bywa, należy się nimi delektować. I tak, ostatnich kilka miesięcy spędziłam z twórczością bardzo młodej, przedwcześnie zmarłej Haliny Poświatowskiej.

„Wiersze wybrane” to zbiór kilkuset wierszy wydanych od 1958 roku aż do 1967 (roku śmierci autorki),uzupełniony o wiersze znalezione w rękopisach, nie publikowanych za życia poetki. Nie jestem znawcą poezji. Wiersze albo mnie ujmują, są obojętne, albo ich nie rozumiem. I tak było w przypadku tych wielu wierszy zgromadzonych w przedstawianym dziele.

Znacząca większość wierszy mnie urzekła. Wzbudziła wiele emocji, refleksji i smutku nad przemijaniem. Autorka bardzo często nawiązuje do rozstań i ulotności uczuć, tęsknoty za życiem i cieszenia się naturą. Emocje poetki wyrażane w wierszach są naładowane wrażliwością i autentycznością. Prowadzi nas często do świata mistycznego i ulotnego.

Czas spędzony z poezją Haliny Poświatowskiej to bardzo dobrze wykorzystane godziny. Czas na zatrzymanie się i docenienie każdej chwili życia tu i teraz.

• Poezja
  • Poezja