Twardy orzech do zgryzienia

Okładka książki Twardy orzech do zgryzienia Renata Piątkowska
Okładka książki Twardy orzech do zgryzienia
Renata Piątkowska Wydawnictwo: BIS opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
BIS
2017-04-26
2012-01-01

Okładka książki Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata Marcin Minor, Renata Piątkowska
Jak to się zac... Marcin Minor, Renat...
Okładka książki LEGO Books. Niezwykłe opowieści o smokach Reynoso Naibe, Nnedi Okorafor, Renata Piątkowska, Helen H. Wu
LEGO Books. Ni... Reynoso Naibe, Nned...

Okładka książki Pamiętnik grzecznego psa Wojciech Cesarz, Joanna Rusinek, Katarzyna Terechowicz
Pamiętnik grze... Wojciech Cesarz, Jo...
Okładka książki Tappi i urodzinowe ciasto Marta Kurczewska, Marcin Mortka
Tappi i urodzi... Marta Kurczewska, M...
Okładka książki Nowe przygody Bolka i Lolka. Urodziny Wojciech Bonowicz, Jerzy Illg, Rafał Kosik, Bronisław Maj, Anna Onichimowska, Leszek K. Talko, Marcin Wicha
Nowe przygody ... Wojciech Bonowicz, ...
Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...

Lubię, gdy książka zawiera nie tylko interesujące i zabawne treści, ale także gdy czegoś uczy. Zwraca uwagę na rzeczy ważne, ma w sobie to "coś", co sprawia, że ręce same po nią sięgają! Takie publikacje cenię o wiele bardziej, niż inne. Jedną z moich ulubionych autorek książek dla dzieci, jest pani Renata Piątkowska. Jest autorką wielu wspaniałych książek z przesłaniem dla naszych milusińskich. Każda kolejna książka, jest doskonała. Autorka doskonale wie, jak dotrzeć do małego (ale i nie tylko 😉) czytelnika. Kiedy czytam jej książkę mam wrażenie, jakby jej fabułę, opowiadało mi dziecko. Może właśnie w tym tkwi cała jej wyjątkowość? Mały czytelnik, który po nią sięgnie ma wrażenie, jakby wydarzenia relacjonowało dziecko. Być może rówieśnik, z którym w taki, czy inny sposób się utożsamia? Wiem tylko, że książki pani Piątkowskiej, to jedne z naszych ulubionych. Książka, choć pisana prostym językiem, jest piękna i treściwa. Każda z przeczytanych historii, daje możliwość do rozmowy z pociechami na poruszane tematy. Daje też pole do popisu do wyobraźni i zastanawiania się, co nasze dziecko zrobiłoby, gdyby znalazło się w podobnej sytuacji, jak nasz bohater czy bohaterka. Czy postąpiłoby inaczej? A może dokonałoby zupełnie innego wyboru? Warto również wspomnieć o szacie graficznej, której w książce mamy sporo. Kolorowym ilustracjom Artura Nowickiego nie brak uroku ani humoru. Są wielobarwne i wesołe. Z przyjemnością ogląda się każdy obrazek. Publikacja ma twardą, śliską oprawę, co bardzo lubię w książkach. Jest po prostu piękna!"Twardy orzech do zgryzienia", to bardzo mądra i wartościowa lektura. Pomocna na małe i duże problemy, a przede wszystkim przyjemna i lekka w odbiorze. Idealna do czytania wieczorem, jak i przed snem.

Polecam serdecznie!

Twardy orzech do zgryzienia czyli zbliżają się trudne chwile. Jednak z tymi opowiadaniami, niejeden kłopot stanie się lżejszy, a rodzic lub dziecko znajdzie sposób na rozwiązanie swojego problemu.
Mądre i pouczające historie, napisane przystępnym językiem, skupiające uwagę małego czytelnika lub słuchacza.
Chwilami jest zabawnie, a chwilami całkiem poważnie.

Kiedy mała Amelka gubi się w mieście, czujemy jej strach i każde dziecko z pewnością zapamięta tę niebezpieczną sytuacje i chwile grozy. Mając nadzieję, że wyciągnie z nich również naukę, czytajmy takie opowiadania, bo są historiami, które mogłyby przytrafić się każdemu z nas albo naszych bliskich.
Opowieść o małym chłopcu-bohaterze, daje natomiast przykład pozytywnego zainteresowania życiem sąsiadów. Kto by pomyślał, że podsłuchiwanie może być czymś, co zasługuje na pochwałę?
Mamy również opowieść o tym, jak brak prądu wpływa na nasze zachowania i możemy zastanowić się, co też my zrobilibyśmy w takiej chwili.
A co poradzić, kiedy dziecko nagle mówi, że nie lubi swojego imienia? Jeden z małych bohaterów ma właśnie taki problem.
Szczepienie to również wielkie przeżycie dla małego człowieka, ale czy warto się bać? Poczytajcie dziecku, bo nieraz trudno wyjaśnić coś własnymi słowami, a tutaj mamy świetny przykład radosnej wizyty w przychodni.
Wydaje się, że zestaw mądrych opowiadań, będzie nudny dla dziecka, bo przecież są to często niezbyt miłe wydarzenia i czasem przykre obowiązki. Ale nie ma obaw. Autorka świetnie poradziła sobie z przedstawieniem świata dziecięcego, zarówno w tych humorystycznych sytuacjach, jak w poważnych i kłopotliwych. Wszędzie też, towarzyszący dzieciom rodzice, starają się dzielnie poradzić sobie z problemami małymi i dużymi, podpowiadają, uczą, tłumaczą i pomagają.
Całość pięknego wydania dopełniają urocze ilustracje oraz mocny, wytrzymały na wielokrotne kartkowanie papier i twarda oprawa, jak przystało na tytułowy "twardy orzech".

Z radością poszukamy innych książek pani Piątkowskiej, bo przeczytane tych dziesięciu opowiadań wspaniale zapowiada kolejne historie.

Chwilami jest zabawnie, a chwilami całkiem poważnie.

Kiedy mała...

Z książkami Renaty Piątkowskiej spotkałam się pierwszy raz przy okazji oglądania w pewnej telewizji programu, gdzie czytane są lektury dla dzieci. Urzekły mnie od pierwszych słów.

Tych kilka opowieści o przygodach Amelki, Kuby, Franka, Mateuszka, Malwinki, Remigiusza, Oliwki, Adasia, Wojtka, Julki oraz Tomka wywołują uśmiech na twarzy. Co ważniejsze, również uczą. Te krótkie opowiastki, napisane w zabawny sposób pokazują co drzemie w głowie dzieci. Starają się zajrzeć w świat wyobraźni i rozumowania naszych pociech. Pokazują też efekty niektórych zachowań. Poniekąd uświadamia malucha co się dzieje, gdy przykładowo, beztrosko sami wybierzemy się bez pozwolenia na plac zabaw czy uprzemy się aby dostać zwierzątko. Dzięki prostemu, acz nie uwłaczającemu językowi poznajemy malutką część dziecięcego życia.

Autorka może co nieco powiedzieć, albo choć postarać się powiedzieć o świecie najmłodszych, bo sama ma dwoje dzieci – Martę i Kacpra. Skończyła socjologię na UJ. Otrzymała drugą nagrodę za książkę dla dzieci do lat 6 w konkursie literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym przez Fundację ABCXXI – „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest jedną z laureatek konkursu o Nagrodę im. M. Weryho-Radziwiłłowicz, przyznawaną przez miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.

No i jeszcze ilustracje, które urzekły mnie od pierwszej kreski! Autor – Artur Nowicki. Ilustrowaniem zajmuje się od 22 lat. Dodatkowo organizuje warsztaty oraz spotkania twórcze dla dzieci i młodzieży. Zaraża miłością do tworzenia projektów dla najmłodszych.

Puenta: książkę polecam! ;)

dzieciecapodroz.pl

Książki Renaty Piątkowskiej towarzyszą nam od jakiegoś czasu co wieczór. I jest to absolutny fenomen, bo każda z nich jest niezwykle lekka i zabawna a jednocześnie mądra i z morałem... Brakuje mi słów, żeby wyrazić swój podziw. Autorka doskonale porozumiewa się z dziećmi, umie patrzeć na świat ich oczyma i przekazać ten punkt widzenia w niezwykle czytelnej formie. W rezultacie dziecko się świetnie bawi, ja się świetnie bawie i obydwoje wiele się uczymy. Ja o dzieciach, dzieci o świecie. Ogromny szacunek dla Pani Piątkowskiej za poruszanie ważkich tematów (prawa dziecka, wojna, holocaust) i ujęcie ich w przystępnej dla dziecka formie.
Dodatkowym bonusem są audiobooki w rewelacyjnym wykonaniu Artura Barcisia - bardzo przydatne kiedy ataki śmiechu przeszkadzają w czytaniu.

Dla dzieci 5 - 12 lat

Pouczające historyjki. Nam najbardziej podobały sie opowadania o:

- złości (i sposób terapeutyczny poddany przez autorkę, czyli malowanie złości na kartkach papieru u nas też się super sparwdza)
- bohaterze - warto dzieciom przypominac o tym, że i one dzwoniąc pod 112 moga uratowac komus zycie, np. rodzicowi lub swoim dziadkom
-o Remigiuszu (czyli co znaczy twoje imie i dlaczego jest wyjątkowe)
-i o łańcuchu - żeby zrobic łańcuch umiejętności i żeby za każdym razem, gdy dziecko nauczy sie czegos nowego, doklejało kolejne ogniwo łańcucha. Fajny pomysł, odpatrzymy go sobie ;-)

Dla dzieci 5 - 12 lat

Pouczające historyjki. Nam najbardziej podobały sie opowadania o:

-o Remigiuszu (czyli co...

Nadal jestem zachwycona. Obie z Córką nadal tkwimy w zachwycie. Jesteśmy wręcz oczarowane książkami pani Piątkowskiej. Spędzamy wspólnie czas czytając kolejne pozycje tej autorki i świetnie się przy tym bawimy. Trudne tematy dla dziecka stają się dużo łatwiejsze po przeczytaniu tych opowiadań. Są dowcipne i dla dziecka i dla dorosłego. Polecam. Warto je poznać i zapoznać z nimi swoje pociechy.

Trudno napisać wiele więcej niż osoby przede mną. Potwierdzam wcześniejsze opinie. Pani Renata Piątkowska opisała lekkim, wesołym stylem wielkie problemy naszych dzieci.

Książka ta przyda się oczywiście dzieciom i pomoże im oswoić się z ich poważnymi problemami. A są to jak najbardziej sprawy wieku przedszkolnego - lęk przed szczepieniem, zgubienie się, strach przed byciem samemu w ciemnym pokoju czy problemy ze odnalezieniem się w grupie rówieśników.

Książka przyda się też rodzicom. Czy nie mamy tendencji do bagatelizowania problemów naszych dzieci? Warto sobie przypomnieć, że mając kilka lat patrzy się inaczej na świat. Czy nie mamy czasami problemów z dotarciem do dziecka i wytłumaczeniem mu pewnych tematów np. dlaczego nie powinno się oddalać? Książka ta i otworzy nas na inne sposoby myślenia naszych dzieci i zainspiruje nas do szukania niekonwencjonalnych sposobów radzenia sobie z problemami naszych dzieci. (Ciekawe w ilu domach czytelników tej książeczki pojawiły się rodzynki? :))

Do tego krótkie opowiadania i liczne, ciekawe ilustracje.

W mojej opinii książka od 5-6 lat.

Przypuszczalnie każde dziecko choć raz stanowczo wyraziło chęć zmiany swego imienia. Prawdopodobnie niejeden maluch zgubił się kiedyś i przerażony nie mógł odnaleźć drogi powrotnej. Z pewnością u większości kilkulatków wizyta w gabinecie operującej strzykawką pielęgniarki budzi lęk, a z kątów niektórych pokojów po zmierzchu wyłaniają się straszydła. Te, znane doskonale zarówno małym, jak i dojrzałym odbiorcom sytuacje, stanowią dla bohaterów dzieła Renaty Piątkowskiej tytułowy „twardy orzech do zgryzienia”.

W zbiorze dziesięciu niedługich historyjek autorka zaprezentowała plejadę barwnych dziecięcych indywidualności. Poznajemy obdarzonych nieskończenie bogatą wyobraźnią Mateusza i Malwinkę, zatroskanego o zdrowie sąsiadki Adasia, niezbyt pewnego siebie Tomka, a także Franka – marzyciela i Julkę – złośnicę. Każdy z nich posiada wyjątkowe przymioty charakteru, choć często nie zdają sobie z tego sprawy. Wówczas z pomocą przychodzą bliscy – pomysłowa wychowawczyni, kochający rodzice czy wdzięczna staruszka, uświadamiający malcom, że drzemie w nich ukryty talent, który może przejawiać się w najprostszych powszednich czynnościach.

„Czy prawdziwy bohater musi być wielki, odważny i niezwykle silny?
Czy musi biegać w stroju Batmana z dwoma mieczami za pasem? Nie!”

W swym tomiku opowiastek pisarka zawarła sporą dawkę poczucia humoru, dozę optymizmu, a także praktyczną lekcję radzenia sobie w codziennych tarapatach, z której z pewnością skwapliwie skorzystają najmłodsi czytelnicy. Zaś prosty język, jakim operuje Renata Piątkowska, jasny przekaz poszczególnych utworów oraz zdobiące tekst zabawne, kolorowe ilustracje, których autorem jest Artur Nowicki, przypadną do gustu najbardziej wymagającym dorosłym odbiorcom. Świetna rozrywka gwarantowana!

Dziś kolejna bardzo ciekawa książka dla dzieci w wieku przedszkolnym czyli "TWARDY ORZECH DO ZGRYZIENIA" Renaty Piątkowskiej.

Autorka jest już nam znana i lubiana zarówno przeze mnie jak i mojego małego molika książkowego, dlatego bardzo chętnie sięgnęliśmy po tę książkę.
Znajduje się w niej dziesięć opowiadań. Bohaterami są dzieci w wieku przedszkolnym a historyjki opowiadają o rzeczach bliskim przedszkolakom. Dzięki przygodzie Amelki, Oliwier dowiedział się co należy zrobić i do kogo się zwrócić, gdyby się zgubił. Wie też już, że szczepionka wcale nie jest taka straszna jam się może wydawać. Malwinka i Mateusz, podsuwają świetny pomysł na nudę gdy nie ma prądu i nie da się oglądać bajki na dobranoc a Remigiusz uczy się, że każde imię ma swoje znaczenie. Jest też opowiadanie o małym Adasiu, który został wielkim bohaterem i o Julce, której sztuka pomaga wyładować złość a także inne mądre opowiadania, które mój przedszkolak bardzo polubił.

Zabawne i mądre opowiadania napisane są prostym i zrozumiałym dla przedszkolaków językiem. Wzbogacone ilustracjami Artura Nowickiego stanową pięknie wydaną książkę.

Jako mam,a najbardziej doceniam przesłania, jakie płyną z opowiadań. Lubię czytać synkowi mądre książki, a ta zapewne do takich należy i za to daję tak wysoką ocenę.

Polecam serdecznie

źródło:http://www.urwiskowo.com.pl/2012/05/twardy-orzech-do-zgryzienia-renata.html

Świetna książka- zabawna i z morałem. Polecam.

Świetna książka- zabawna i z morałem. Polecam.

• Dla dzieci
  • Biblioteka
  • Książki dla dzieci
  • Dla szkrabów
  • Książki
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Twardy orzech do zgryzienia