Pożegnanie z Berlinem

Goodbye to Berlin
literatura piękna
Maria Skroczyńska-Miklaszewska
literatura angielska Berlin XX wiek Hitler

Książka Isherwooda uchwyca bardzo ważny moment historii XX-wiecznych Niemiec. Dojście Hitlera do władzy odbywa się nie tylko za pośrednictwem agresywnej polityki, ale także w głowach ludzi zawiedzionych ówczesną sytuacją społeczno-ekonomiczną oraz rozdartych pomiędzy dwoma ideologiami (narodowym socjalizmem i komunizmem).
"Pożegnanie z Berlinem" to swojego rodzaju widokówka...

Piękna opowieść pokazująca jak niewinnie się może piekło zacząć i jak się ludzie przyzwyczajają do nowej sytuacji. Ciekawiła mnie z zwłaszcza ze względu na to, że autor w latach trzydziestych mieszkał w Berlinie i opisuje swoje dni tam spędzone. Nie mając świadomości w przede dniu czego się znajduje.
Polecam. Ważna pozycja zwłaszcza dla Polaków dziś.

słuchowisko

„Pożegnanie z Berlinem” to zbiór pięknych szkiców dotyczących niemieckiej stolicy i jej mieszkańców z początku lat trzydziestych ubiegłego wieku – kolekcja subtelnych impresji, zanotowanych przez angielskiego przybysza, błąkającego się po nocnych lokalach i czynszowych kamienicach Berlina, w czasach dochodzenia Hitlera do władzy.

„Pożegnanie z Berlinem” to bardzo...

Znakomita powieść, w sposób niezwykle przemawiający do wyobraźni portretująca różne warstwy społeczeństwa niemieckiego u schyłku Republiki Weimarskiej. Isherwood okiem bezstronnego outsidera, z rzadka posuwającego się do komentowania rzeczywistości Berlina u progu Drugiej Wojny Światowej, jest obserwatorem i kronikarzem życia przedstawicieli zróżnicowanych środowisk - od...

Książka-legenda, zaczyn wybitnego filmu "Cabaret" z absolutnie genialną rolą Lizy Minnelli.
Książka nie należy do łatwych, ale nie o to przecież chodzi. To ostatni tak żywy, plastyczny obraz przedwojennego Berlina, miasta pełnego energii i wyobraźni. Już kręciły się po nim oddziały nazistów, już było widać kończący się raj, ale to jeszcze był TEN Berlin.
Książka o tyle mi...

Powinnam mieć oddzielną półkę na "książki, które przeczytałam bo muszę", ale co ważniejsze, powinnam mieć też drugą taką półkę - "przeczytałam, bo muszę, ale okazało się bardzo wciągające i nie żałuję" :)

Książka, która ukazuje obraz międzywojennego Berlina tuż przed przejęciem władzy w Niemczech przez nazistów. To świat kryzysu, gdy niemal każdy z trudem wiązał koniec z końcem i szukał możliwości poprawy tego stanu rzeczy a jednak w tym świecie znalazło się miejsce dla dekadenckich rozrywek. Berlin był miastem grzechu przy którym współczesne Las Vegas czy szalona Ibiza mogą...

Inna, jakże inna niż "Kabaret". Mniej dynamiczna, rozrywkowa, popisowa. Jeśli szukacie powiązań to bardziej z filmem "Christopher and his kind".

się zawiodłam.
dużo pisania o niczym, niby miało być lekko i zabawnie o trudnych sprawach, a wyszło jak wyszło.
kilka dobrych momentów (historia z Sally i napięcie związane z Bernardhem), a cała reszta to zapiski dla samych zapisków.

• Chcę w prezencie
  • 1001 książek