Ręczna robota

Okładka książki Ręczna robota
Ryszard Ćwirlej Wydawnictwo: Muza Cykl: Milicjanci z Poznania (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Milicjanci z Poznania (tom 3)
Muza
2017-03-02
2010-04-07

Świetnie się czyta Ćwirleja👏 Książka
jest o czasach PRL-U, ale w sumie mnóstwo z różnych źródeł można było się o tym dowiedzieć, także mimo że urodziłem się jak komuna upadała, to nie jest ona taka obca dla mnie żeby nie mieć swojego zdania na ten temat... I moim zdaniem lektura jest bardzo klimatyczna, pełna absurdów ale także ukazuje milicjantów jako normalnych ludzi ze swoimi wadami i zaletami i lubiących oczywiście dobrze zjeść i wypić jak większość naszego narodu. Lektura warta polecenia 👍

Świetnie się czyta Ćwirleja👏 Książka

O poprzednich ośmiu tomach pisałem, że należą do moich ulubionych i z tą częścią nie chce być inaczej 🙂

Trochę pogubiłam się w pierwszej połowie książki, ale im bliżej finału, jest ciekawie, choc zakończenie jest jakieś 100 stron pRed końcem przewidywalne. Czyta się przyjemnie.

Wysłuchałam w formie słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Rewelacja, zarówno powieść, jak i słuchowisko.

Rok '86. Ktoś w nietypowy sposób zabija kolejarzy na trasach pociągów międzynarodowych. Krępuje ich i odcina dłoń. Rzeczywistość bez internetów i komórek. Z paliwem i wódką na kartki. Wszystko trzeba robić "na piechotę". Ale udaje się znaleźć podobny przypadek na Śląsku. Handel elektroniką ze zgniłego zachodu jest jak widać niebezpieczny. Śledztwo rusza z kopyta. Książka niezawodna jak pozostałe z cyklu.

"Ręczna robota" to moje dwunaste spotkanie z piórem Ćwirleja, a piąte jeśli brać pod uwagę serię "Milicjanci z Poznania". Kolejna dobrze skrojona kryminalna powieść z czasów PRL-u. Jest marzec 1985 roku, a zatem ustrój socjalistycznej (nie)sprawiedliwości już powoli dobiega końca, a ludzie coraz odważniej manifestują swą nienawiść do decydentów z PZPR.

Rzeczywistość kartkowa, alkohol od godz. 13, ale w końcu kolor herbaty nie ujawnia "wkładki", więc można korzystać i z rana. Bombonierki spod lady dla wybranych, bukiety gożdzików i rajstopy dla piękniejszej części społeczeństwa na okoliczność Dnia Kobiet. Bohaterowie ci sami, znani mi na wylot. Olkiewicz, który, jak zwykle, pracuje non stop "pod wpływem" więcej ma szczęścia niż rozumu, co nie przeszkadza mu w uzyskiwaniu nagród i podziękowań od samego komendanta wojewódzkiego. Rychu Grubiński - szef i patron poznańskich cinkciarzy, znowu wyświadcza przysługę władzy, mając spokój z jej strony i ciche przyzwolenie na swój proceder.

Naród kombinuje jak zarobić, ale się nie narobić. I na tym zasadza się intryga kryminalna w tym tomie. Przemyt elektroniki z RFN, w który zamieszani są kolejarze z Poznania, przynosi kilka morderstw, także jednej bardzo pięknej, rudowłosej studentki-prostytutki. Dla Freda Marcinkowskiego, Mirka Brodziaka, Teosia Olkiewicza, Grzechu Kowala i - od niedawna w tym zespole- starszego szeregowego Blaszkowskiego nie ma śledztw nie wykrytych i sprawców nie wsadzonych do czapy.

Kolejny tom, kolejny wysoki poziom. Znakomicie odtworzone realia tamtych lat, humor na miarę Barei. Nic tylko czytać!

Rzeczywistość...

Atmosfera PRL jest świetnie ukazana, wszystko opisane barwnym, żywym językiem, są to w dodatku klimaty bardzo mi bliskie, bo to Poznań, w dodatku lata 80-te i za to wszystko ogromny plus.
Tym razem w przeciwieństwie do pierwszych 2 tomów zagadka kryminalna średniego lotu, jakoś wydaje się mało poważna, taka trochę groteskowa.
Autor "popłynął" jak dla mnie zbyt przejaskrawiając temat handlu przemycanymi odtwarzaczami video, z gęsto ścielonymi trupami.

Autor "popłynął" jak dla mnie zbyt...

"Ręczna robota", to kolejny w bibliografii Ryszarda Ćwirleja, świetnie napisany kryminał, z wciągającym wątkiem kryminalnych, z idealnie oddanymi realiami epoki i kilkoma fabularnymi twistami. Jeśli czytaliście, którykolwiek z tomów milicyjnej serii i Wam się spodobał, to "Ręczną robotę" możecie brać w ciemno. Ci natomiast, którzy dopiero chcą zacząć przygodę z poznańskimi śledczymi, równie dobrze mogą zacząć od tego tomu, znajomość poprzednich, nie jest bowiem wymagana, choć ja osobiście lubię zawsze zaczynać od początku, więc wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Ale Ćwirlej to nazwisko, które biorą w ciemno, zupełnie jak Teoś butelkę wódy.

cała recenzja:

Fajny przegląd lat 80-tych, tak było, mniej więcej

Fajny przegląd lat 80-tych, tak było, mniej więcej

"Ręczna robota" to szósty chronologicznie tom prześmiewczego cyklu o poznańskich milicjantach Ryszarda Ćwirleja. I właśnie z uwagi na to, że autor nie trzymał się chronologii w czasie pisania tego cyklu, doszło do pewnego zgrzytu. Tu akcja dzieje się w roku 1986. Na jednej z akcji "niezawodny" chorąży Olkiewicz aresztuje Grubego Rycha, nie wiedząc zupełnie, kto to jest. Tymczasem w napisanej trzy lata później "Śmiertelnie poważnej sprawie", gdzie akcja działa się trzy lata wcześniej, w roku 1983, to właśnie Olkiewicz wraz z grubym Rychem wspólnie wzięli udział w brawurowej akcji w kurniku wzajemnie ratując sobie tyłki. Więc nawet pomimo alkoholowego przytępienia Olkiewicz takiej akcji i samego Grubińskiego nie mógłby zapomnieć.
Ale to jedyna niekonsekwencja, którą wychwyciłem. W innych motywach autor dość solidnie trzyma się wcześniej napisanych kwestii, od czasu do czasu pokrótce je przypominając.
Powieść, tak jak poprzednie, napisana brawurowo, z kolejną dawką PRL-owskich absurdów i wnikliwą obserwacją obyczajową tego ponurego okresu. Ryszard Ćwirlej to prawdziwy mistrz, niczym Bareja utrafia w sedno. Znakomita rozrywka. Gorąco polecam!

Ryszard Ćwirlej Ręczna robota Zobacz więcej
Ryszard Ćwirlej Ręczna robota Zobacz więcej