Francja elegancja. Z historii haute couture.

Okładka książki Francja elegancja. Z historii haute couture. Piotr Szaradowski
Okładka książki Francja elegancja. Z historii haute couture.
Piotr Szaradowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie reportaż
reportaż
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-10-26
2016-10-26
francja moda haute couture wysokie krawiectwo historia

Książka mnie nie zachwyciła, owszem zawiera wiele ciekawych informacji, ale czego mi zabrakło to:

-zbyt mało ilustracji, autor wspomina o rzeczach/ubraniach/osobach/materiałach przełomowych w modzie, powinien wszystkie te ilustracje/zdjęcia zamieścić, rozpisać się o nich, duży format książki skłonił mnie do kupna bo chciałam mieć takie kompendium wiedzy, ale niestety przeliczyłam się
-strasznie rozsypany tematycznie tekst, wielokrotnie musiałam cofać się do poprzedniego zdania, bo zaczynał nowe wątki w tym samym paragrafie!!! to było kompletnie nieczytelne!
- autor wyszedł z założenia, że każdy mający w rekach książkę to osoba mająca co najmniej taką wiedzę jak on... masakra, brak wprowadzeń o osobach, o których wpisał, mnóstwo francuskich nazw, które akurat kompletnie mnie nie interesowały, nazwy szkół, nazwy urzędów/stanowisk zajmujących się haute couture.

Spodziewałam się dużo więcej, no nic będę szukać dalej jakiejś fajnej pozycji, która zaspokoi mój głód o tej tematyce..

Książka nierówna. Interesujący rys historyczny. Świetne wydanie. Kiepska strona graficzna. Rozczarowanie.

Przyjemnie się czytało, dużo ilustracji, język dosyć prosty, polecam osobom interesującym się modą :)

2029

Moda, to zjawisko które odcisnęło piętno na ludzkości-można by rzec od zarania dziejów. Jak się ubrać, by wyróżniać się z tłumu, a równocześnie czuć się komfortowo. Bo prawdę mówiąc o wygodzie nie zawsze może być mowa. Wielkie domy mody, sławni kreatorzy, traktowani niemal jak bogowie i modelki, dla których twórcy tworzą coraz bardziej wymyślne stroje.

Haute couture- wielkie krawiectwo, które zyskało niemal samoświadomość. Wielkie domy mody, tworzące we Francji coś w rodzaju komuny. Wielcy krawcy i jeszcze słynniejsi kreatorzy, jak choćby Dior, czy Saint Laurent. Zdobywając ich uwagę, modelki zyskują sławę i bogactwo. Każdy z tych twórców ma własną muzę, dla której tworzy inspirowane jej osobą stroje i perfumy.

Od 1859 roku, po czasy nam współczesne. Autor snuje ciekawą opowieść o krawieckich początkach wielkich domów mody. Stroje dodatki, zapachy. Tysiące osób zaangażowanych w każdy projekt, wszystko dla jednej chwili sławy i blichtru.

Fascynujące, jak ludzie potrafią, można by rzec z niczego uczynić niemalże obiekt kultu. Od projektu, po gotowy strój. Autor stworzył ciekawą opowieść, która powinna spodobać się wielu osobom, polecam.

Haute couture-...

• Moda
  • Nmwb
  • Uroda/ zdrowie/ styl / żywienie/ dieta💄💋
  • Moda i sztuka
  • Fashion

Dodaj cytat z książki Francja elegancja. Z historii haute couture.