Bezcenny

Okładka książki Bezcenny Lauren St John
Okładka książki Bezcenny
Lauren St John Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Bezcenny (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Bezcenny (tom 1)
The One Dollar Horse
Wydawnictwo Dolnośląskie
2016-08-10
2016-08-10
Łukasz Małecki
koń zawody marzenia

Od dłuższego czasu prowadzę poszukiwania książek obyczajowych o tematyce jeździeckiej. Dla mnie jest to o tyle trudne, że w ksiażkach tego typu jest zdecydowanie wiecej obyczaju niż jeździectwa lub są to książki typowo młodzieżowe. A zależy mi na czymś poważniejszym i takim co ścinie mnie za serce.

Na pierwszy ogień poszła trylogia o Sztormie - koniu za 1$ uratowanego tuż przed pójciem do rzeźni przez Casey. Nastolatkę wychowującą się w nieciekawym środowisku, która mimo przeszkód stara się podążac za marzeniami. Pierwszy tom był bardzo fajny i podobała mi się ukazana miłość głównej bohaterki do koni. Ta młoda osoba pokazywała, że ważniejsze jest dobro konia niż prestiżowe zawody. Niestety do czasu...
Kolejne tomy to była równia pochyła w dół dla tej trylogii. Bohaterka stawała się nieznośna, nabzdyczona i nagle wszystko wiedzaca. I jak w pierwszym tomie na głównym planie byl Sztorm, tak w kolejnych zszedł on na sam koniec. A liczyłam na fajną młodzieżówkę z motywem tych cudownych zwierząt. Zamiast tego dostajemy film akcji, romans i kryminał w jednym. Ogromnie szkoda, że poszło to w tak mętnym kierunku, bo pole do popisu było ogromne. Pozytywnym zastrzykiem dobrej energii była za to trenerka jeździeckiej pary. Oddała całą siebie tej dwojce i tego własnie szukam w takich ksiązkach - oddania i miłości.

Zakończenie trylogii pozostawia wiele do życzenia. Wiem, że wiele książek ma nagłe zakończenia, ale są napisane tak, że po zamknięciu ksiazki ja nadal czuje obecnosć bohaterów gdzies obok. Tutaj tak nie było. Bohaterowie zostali tylko między stronami.

Na pierwszy ogień poszła trylogia o Sztormie - koniu za 1$ uratowanego tuż...

Sięgnęłam po tę książkę z myślą, że będzie to przyjemna historia z końmi w roli głównej. Nie spodziewałam się, że dostanę tak cudowną opowieść o marzeniach, wierze w ich spełnienie, miłości zarówno do koni jak i ludzi. Przepiękna historia, bardzo mi się podobało zakończenie, każdy z wątków zakończono w najlepszy możliwy sposób :)

Casey Blue to niepoprawna marzycielka, zwłaszcza jeśli chodzi o konie. Bujająca w obłokach nastolatka widzi siebie jako uczestniczkę w elitarnych zawodach jeździeckich. Niestety, zadowolić musi się jedynie wolontariatem w szkółce jeździeckiej oraz spędzaniem czasu na rozmowach i herbatce ze starszą panią Smith, także pasjonatką koni. Krucha sytuacja finansowa oraz kryminalna przeszłość ojca burzą wszystkie marzenia dziewczyny. Do czasu, aż na jej drodze staje - a raczej wybiega - koń. Jedno spojrzenie w wystraszone oczy czworonoga wystarczy, aby w Casey Blue rozbłysła iskierka nadziei na lepsze jutro. Nie tylko dla siebie, ale także dla Sztorma. Niezwykle uparta, z pomocą przyjaciół oraz przez splot nieprawdopodobnych wydarzeń, powoli zbliża się do upragnionego celu swych jeździeckich marzeń..

Pierwszy tom przygód Casey i Sztorma zdecydowanie mnie urzekł. Przyjemna, lekka książka, prosty język i fabuła, która nie tylko umila czas ale i uczy - przede wszystkim dążenia do spełniania marzeń, nawet tych najbardziej nierealnych.

💜 Od razu kilka minut przed zaczęciem tej recenzji skomentowałam ją jako jedną z trudniejszych do napisania. Minął równy tydzień od jej przeczytania, a dalej nie wiem co mam o niej myśleć i jak ją ocenić. Ale to za chwilę, najpierw o czym jest historia.
💜 Książka opowiada o Casey Blue, której marzeniem jest zwycięstwo w elitarnych zawodach jeździeckich Badminton. To staje się możliwe, Kiedy ratuje konia z ubojni, płacąc za niego jednego dolara amerykańskiego. Wygłodniały i dziki koń trafia do szkółki jeździeckiej, w której Casey jest wolontariuszką.
💜 Książka na pewno idealna dla wielbicieli koni. Czy mi się podobała? Myślę, że tak. Od razu po przeczytaniu określiłam ją jako "piękną historię". Jednak około 140 strony już zaczęłam się nią nudzić. Strasznie mi się dłużyła i irytował mnie fakt, że w książce były praktycznie tylko opisy konkursów, co zresztą mogliście widzieć na story. Pewnie gdyby nie to, to skończyłabym tę historię parę dni wcześniej. Pomimo tych ok. 50 stron takich, może trochę więcej, to książkę czytało się przyjemnie. Jak zaczęłam, to dość trudno było mi się oderwać od niej, a byłam zmęczona, gdyż zaczęłam ją w nocy i pewnie odłożyłabym ją po pierwszym rozdziale by móc iść spać. Jednak mam jeszcze jedno ale. Jest nim wątek miłosny. Nie bardzo mi się to podobało. Ja ogólnie nie przepadam za romansami, ale takie z ciekawą fabułą jestem w stanie przeczytać, więc pewnie to przez to. Sama w sobie historia, jest pomysłowa. W książce mamy nawet wątek jak to bogaci i sławni ludzie jakimi jest Anna Sparks wyśmiewa i nabija się z Naszej głównej bohaterki.
💜Książkę oceniam na 6-7/10. Fajna pozycja na lato, ale szału nie ma. Kolejne tomy stoją pod znakiem zapytania, bo jak dla mnie to mogłaby być jednotomówka. Może jak będę znowu mieć ochotę na taką o koniach to po nie sięgnę, ale póki co nie zamierzam.

Książka wspaniała. Jednak według mnie najlepsza 2 część

Książka wspaniała. Jednak według mnie najlepsza 2 część

Konie zawsze mnie fascynowały, jednak jest to hobby bardzo kosztowne, zarówno jeśli chodzi o pieniądze, jak i czas na nie poświęcany. Mi nigdy nie było dane praktykować jeździectwa, mimo to, a może raczej dlatego bardzo chętnie sięgnęłam po opowieść o Casey i jej Koniu z Dolara.

Casey Blue to młoda dziewczyna, mieszkająca wraz z ojcem w jednej z biedniejszych dzielnic Londynu, mająca za przyjaciółkę starszą panią i marząca o karierze elitarnego jeźdźca. Niestety, nie stać jej na spełnienie swoich snów, dlatego musi zadowalać się wolontariatem w miejscowej podupadającej stajni Hope(less) Lane. Wszystko zmienia się, gdy pewnego styczniowego dnia razem z ojcem ratują konia wiezionego do ubojni, kupując go za jedynie dolara. Casey nareszcie ma własnego wierzchowca, co jest przecież krokiem do wymarzonego startu w konkursie w Badminton. Jednak po drodze będzie musiała pokonać mnóstwo przeciwności i zmierzyć się z demonami przeszłości. Czy wystarczą jej do tego jedynie miłość do Sztorma i wiara w marzenia?

Tak jak wspomniałam wcześniej, kocham konie od zawsze, także niewiele mi trzeba do szczęścia w książkach o nich. Lauren St John przepięknie pokazała budowanie relacji pomiędzy człowiekiem a koniem, który przeszedł w życiu bardzo wiele. Właśnie tak zawsze wyobrażałam sobie obcowanie z tymi pięknymi zwierzętami - miłość i zaufanie, jedno wynika z drugiego. Casey jest bohaterką, do której pała się sympatią i kibicuje od początku do końca: ciepła, ale potrafiąca bronić swojego zdania, zdeterminowana, oddana marzeniom i lojalna. Podobało mi się, że autorka stawiała przed nią realne problemy, towarzyszące posiadaniu konia, treningom czy radzeniu sobie z presją otoczenia. Owo otoczenie - świat elitarnego sportu, jakim jest jeździectwo - również zostało opisane konkretnie, bez wygładzania, pomijania mniej przyjemnych aspektów, wszystko pokazane takie, jakim jestem w stanie uwierzyć, że naprawdę jest: rywalizacja, ambicje, docinki, wywyższanie się, brudne sprawki ludzi z daleka wyglądających na idealnych. St John poradziła sobie z opisem tego świata również pod względem terminologicznym - nie czułam się przytłoczona opisami pełnymi profesjonalnego słownictwa, wszystko było jasne i zrozumiałe.

Jedynym minusikiem jest objętość tej książki - jest zdecydowanie za krótka! Przez cały czas czytania zastanawiałam się, gdzie autorka tak pędzi. Akcja momentami przeskakiwała o kilka tygodni i szczerze mówiąc, miałam nadzieję, na dokładniejsze opisy samych zawodów, w których brała udział Casey na Zapowiedzi Sztormu. Tymczasem pędziliśmy do Badminton, nie zatrzymując się dłużej nawet na tych zawodach, w których szło młodej Blue świetnie. Myślę, że gdyby książka była o te chociaż 50 stron dłuższa, mogłaby zyskać.

Od kontynuacji oczekuję przede wszystkim pociągnięcia wątku Angeliki Smith, Casey i Petera oraz, o dziwo, Anny Sparks, ponieważ naprawdę jestem ciekawa, jak potoczyły się losy tej dziewczyny i mam nadzieję, że ona i młoda Blue jeszcze nieraz staną w szranki.

Podsumowując, uważam że "Bezcenny" to idealna pozycja dla koniarzy i takich, którzy tak jak ja zawsze chcieli koniarzami zostać. Przyjemność z czytania o perypetiach Casey i Sztorma gwarantowana!

Bardzo przyjemnie się czyta, chwilami trzyma w napięciu. Troszkę książka dla nastolatek, ale czasem i dorosły może poczytać z przyjemnością takie książki. Myślę że zainteresowani nią powinni być raczej tylko koniarze. Oczywiście każdy może ja przeczytać, ale uważam że jest to książka o tematykę jedynie KONIE, więc kogoś kto nie jest pasjonatem tej tematyki po prostu mocno się znudzi 😉

Kocham <3

Kocham <3

Bohaterowie dosyć nijacy.
Akcja średnio ciekawa.
Pomysł na fabułę w sumie w miarę oryginalny.
Duże przeskoki czasowe.
Generalnie dosyć przeciętna❣

Bohaterowie dosyć nijacy.
Akcja średnio ciekawa.
Pomysł na fabułę w sumie w miarę oryginalny.
Duże przeskoki czasowe.
Generalnie dosyć przeciętna❣