Ogniem i żelazem

2007-01-01
2007-01-01
Marek Michowski
historia przygoda Malta Algieria Turcja

Okładka książki Łotrzyki Joe Abercrombie, Daniel Abraham, David Ball, Paul Cornell, Bradley Denton, Gardner Raymond Dozois, Phyllis Eisenstein, Gillian Flynn, Neil Gaiman, Matthew Hughes, Joe R. Lansdale, Scott Lynch, George R.R. Martin, Garth Nix, Cherie Priest, Patrick Rothfuss, Steven Saylor, Michael Swanwick, Lisa Tuttle, Carrie Vaughn, Walter Jon Williams, Connie Willis
Łotrzyki Joe Abercrombie, Da...

Nie da się inaczej opisać tej powieści inaczej, niż jak epickie dzieło z gatunku powieści historyczno-przygodowo-romantycznej. Opowiedziana, w niej historia jest gotowym materiałem na świetny serial czy film. Aż dziw bierze, że nikt tego do tej pory nie sfilmował. To nie jest płytka powieść gdzie bohaterowie są plascy i nijacy, a akcja woła o pomstę do nieba. Nic z tych rzeczy- bohaterowie to postacie z krwi i kości, zmagający się się że swoimi emocjami, pragnieniami i okolicznościami w którym przyszło im żyć. Ich historia wciąga i nie pozwala nawet na chwilę przestać śledzić ich losy, bo wciąż chcemy wiedzieć co będzie dalej i dalej. Kunszt autora widac, w dogłębnie zbadaniu osnowy historycznej, zarówno w warstwie fabularnej (wydarzenia) jak i personalnej (postacie historyczne). Mimo, że w postaci mamy do czynienia z utartymi schematami to nie rażą one, aż tak swoją naiwoscia czy nadmierną ckliwością, choć oczywiście te elementy występują, (ale bez nich czymże byłaby taka powieść). Podsumowując Ogniem i Żelazem to soczysta powieść o marzenaich, miłości i nadzieji, pięknie wpleciona w realne wydarzenia historyczne które rozegrały w malowniczej scenerii Malty. Warto bez dwóch zdań (polecam też zwiedzić Maltę śladami bohaterów)

Porywa i wciąga jak wir walki :)

Porywa i wciąga jak wir walki :)

Porywająca powieść przygodowo historyczna. Czytelnicy Folleta czy Falconesa będą zachwyceni.
Uwaga dla osób czytających w środkach komunikacji publicznej!!!!!! - Lektura tej książki tak mnie pochłonęła ze kilka razy wracając z pracy zdażyło mi się przegapić właściwy przystanek autobusowy ;) Gorąco polecam !!!

Maria i Nico z Malty około 1560 r, dzieci z Malty, ona dorasta na Malcie, zakochuje się w joannicie i zostaje księżną, on trafia do Istambułu i zostaje muzułmaninem. Punkt za zajmujący 1/5 książki opis bitwy o Maltę między joannitami a imperium osmańskim.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

W mojej opinii znakomita powieść historyczna, z rozbudowanymi wątkami, portretami psychologicznymi bohaterów i ich dylematów, wyborów życiowych. Owszem, czasami akcja lekko dostawała zadyszki, ale całość czyta się świetnie. Lektura godna polecenia wszystkim miłośnikom gatunku jak i czasów Sulejmana Wspaniałego.

Bardzo dobra powieść, nie pozwalała oderwać się od czytania. Uzupełniła moją wiedzę historyczną o joannitach i Imperium Osmańskim, co nie znaczy że losy bohaterów zeszły na dalszy plan. Wręcz przeciwnie. Autor do ostatnich stron utrzymuje czytelnika w napięciu, nie znamy zakończenie losów żadnej postaci przedwcześnie. Może dlatego oblężenie Malty wydawało się za długie.
+ 1 dla zakończenia :)

+...

Świetna książka, dołącza do grona moich ulubionych pozycji. Książka łączy w sobie wszystko to co powinna mieć dobra powieść historyczna, a właściwie historyczno-przygodowa. Świetnie wykreowani głównie bohaterowie, wspaniałe opisy krajów dalekiego lewantu no i przede wszystkim odwieczną walkę między islamem a chrześcijaństwem. Uwielbiam książki, które dotyczą zakonów rycerskich a tutaj do tego wszystkiego mamy wspaniałe opisy obrony Malty przez joannitów. Na długie jesienne wieczory książka idealna, ciężko się od niej oderwać. Szkoda tylko, że już koniec. Polecam

Fantastyczna

Fantastyczna

2029

Ogniem i żelazem odświeża wydawałoby się skostniały gatunek jakim jest powieść historyczno-przygodowa i dodaje mu powiewu rześkości.
600 stron drobnym maczkiem,multum postaci,wątków tysiąc,ale jak się czyta!
Polecam.

600 stron drobnym maczkiem,multum postaci,wątków tysiąc,ale jak się czyta!
Polecam.

Bardzo standardowa powieśc historyczna. Jest tutaj wszystko co w większości innych pochodzących z tego gatunku. Rozdzielona rodzina, rozdzieleni kochankowie(razy dwa),gwałty(udany i nieudany),niezależna i piękna kobieta, odważni mężczyźni, czarny charakter, który lubi namieszać, tło i poboczne postacie historyczne.
Wystawiłbym lepszą ocenę gdyby podczas pisania ostatnich 200 stron autor postarał się bardziej. Kryzys tożsamości głównego bohatera oraz wielkie oblężenie Malty wypadają bardzo słabo. Zwłaszcza jeśli ktoś czytał Religię Tima Willocksa.

Wystawiłbym lepszą ocenę gdyby podczas pisania ostatnich...

• Powieść historyczna
  • Historyczne
  • Powieści historyczne
  • Proza

Dodaj cytat z książki Ogniem i żelazem