Zakazana księga

Okładka książki Zakazana księga
Christian Jacq Wydawnictwo: Rebis Cykl: Śledztwa księcia Setny (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Śledztwa księcia Setny (tom 2)
Le livre interdit
Rebis
2016-06-21
2016-06-21
9788380620070
Monika Szewc-Osiecka
Monika Szewc-Osiecka

Kolejne przyjemne i udane spotkanie w Starożytnym Egipcie. Nie przeszkadza mi infantylność bohaterów, ani prostota w przekazie treści. Cudownie się czyta, bo rozdziały nie męczą ilością opisów i stron. Dobra rozrywka na czas spędzony w transporcie publicznym.

Druga część przygód księcia Setny nie jest ani lepsza, ani gorsza od tomu pierwszego. W moim przekonaniu jest dokładnie taka sama. Pełna metafizyki, cudownych zaklęć, religijnych obrzędów, dowodów na istnienie egipskich bogów, zwierząt obdarzonych niezwykłą intuicją, a także opisów codziennej egzystencji w starożytnym Egipcie. Najlepszym ze światów, pod rządami najlepszego z królów, czyli Ramzesa II.
No i moje zastrzeżenia są dokładnie takie same, jakie miałam po przeczytaniu tomu pierwszego: emocje bohaterów przedstawiono wyjątkowo lakonicznie, a język powieści w niektórych miejscach nie za bardzo mi pasuje do opisywanej epoki. Szczególnie diagnozy lekarskie w postaci zawału serca z przepracowania, czy zatoru płucnego zakuły mnie w oczy. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że dobrze ponad trzy tysiące lat temu użyto by dokładnie takich określeń…
Dodatkowy zarzut muszę sformułować pod kątem całej (chyba) serii. Pomimo tego, że kolejne części są stosunkowo krótkie (a byłyby jeszcze krótsze, gdyby nie przypominanie o wydarzeniach z tych wcześniejszych) i bez trudu dałoby się je ująć w jednej książce, to wydano je w czterech osobnych tomach. Jak podejrzewam, tylko po to, by wyciągnąć od czytelnika więcej kasy. Co mi się podobać nie może.

Czasami lubię wskoczyć do starożytności, wtedy wybieram książki Christiana Jacq'a. Tym razem sięgnęłam po drugi tom przygód księcia Setny i jego przyjaciół w cyklu „Śledztwa księcia Setny” pt.: „Zakazana księga”.
W tej części autor opisuje starania księcia i jego ukochanej, które mają na celu znalezienie zakazanej księgi Tota, dzięki której Setna będzie mógł pokonać złego maga. Oczywiście nie wszystkie plany idą po myśli księcia, jego ukochanej i ich przyjaciół. Po drodze mają wiele przygód, z których na szczęście wychodzą obronną ręką. Jednak w tej części niedane jest im cieszyć się razem z udanych akcji, bo oczywiście zły mag ciągle plącze im szyki.
Fantastyczna pozycja dla „starożytnomaniaków”, czyta się szybko i razem z bohaterami przezywa wszystkie ich wzloty i upadki, aż palą policzki z emocji.
Dobrze, że jeszcze są przede mną dwie części, więc mogę się cieszyć, że to nie koniec przygód bohaterów.

Podobnie jak tom poprzedni oceniam tę książkę jak tez i następne tomy na trzy gwiazdki (z czego jedna jest za tematykę związaną ze starożytnym Egiptem). Do wszystkich wad tomu pierwszego dołączyła jeszcze jedna (mnie osobiście denerwująca). Książka rozpoczyna się streszczeniem poprzedniego tomu - i dobrze, można pominąć jak ktoś chce, ale potem w tekście co jakiś fragment znowu pojawiają się opisy co się działo w tomach wcześniejszych (dotyczy to całej serii). Opisy te nieraz zajmują do pół strony (czytnik 6 cali). Gdzie są proporcje skoro np. akcja odbicia głównej bohaterki też zajmuje tyle samo miejsca. Poza tym prorocze postępowanie zwierząt jest trochę denerwujące. Życie bohaterów byłoby proste i szczęśliwe, gdyby słuchali osła, który uszami potrafi wszystko przewidzieć (i to nie magia).
Nie polecam (pozostałe tomy przeczytałem/przekartkowałem i są takie same).

„Zakazana księga” to solidna pozycja nie tylko dla sympatyków egipskich klimatów, ale też zwolenników odprężających i odznaczających się żwawym tempem fabuł. Dodam, iż utwór kończy się dramatycznym akcentem, tym samym mocno nakręcając do szybkiego chwycenia za ciąg dalszy. Jeżeli lubicie debiutancką odsłonę cyklu, „dwójka” również nie sprawi Wam zawodu.

Powyższa opinia jest fragmentem recenzji, którą w całości można przeczytać na moim blogu:

Powyższa opinia...

Na półkach: , , , ,

"Zakazana księga" to tom 2 z cyklu Śledztwa księcia Setny autorstwa francuskiego egiptologa Christiana Jacq.
Książki ze Starożytnym Egiptem w tle zawsze czytałam z przyjemnością i wypiekami na twarzy i chyba nie jestem w tym odosobniona. Kiedy doda się do tego autora, który wie jak nas wprowadzić w odpowiedni klimat, a do tego przedstawia to w sposób rzetelny, posiadając wiedzę z zakresu egiptologii, to chyba lepszej rekomendacji nie trzeba.

"Zakazana księga" to ciąg dalszy opowieści o Księciu Setnie, młodszym synu faraona Ramzesa II.
Tym razem Książę Setna udaję się do Pi-Ramzes, gdzie przebywa jego ojciec i brat generał Ramesu. Setna otrzymuje misję odnalezienia prastarego dzbana Ozyrysa, naczynia w którym zamknięta znajduje się tajemnica życia i śmierci, skradzionego przez złego czarnoksiężnika Keku.
By móc pokonać czarnoksiężnika, książę Setna musi odnaleźć Księgę Thota.
Naszego bohatera czeka cała masa niebezpieczeństw, a zło zaczyna czaić się za każdym rogiem.
Narzeczona Setny, Sekhet musi się ukrywać przed mordercami wysłanymi przez jej ojca Keku, niestety jej ostatnie miejsce schronienia nie jest już bezpieczne, w związku z tym musi uciekać dalej.
Jeśli chcecie poznać losy Setny i Sekhet, zapraszam do lektury.

Powieść pełna magii, wartkiej akcji, nie sposób się przy niej nudzić. Tak jak w pierwszej części w książce znajdziecie ryciny przedstawiające życie i wierzenia Egipcjan. Dodam, że Wydawnictwo Rebis spisało się na medal, bardzo ładne wydanie. Leży przede mną kolejny tom "Złodziej dusz", już nie mogę się doczekać, co będzie dalej.

Zapraszam na bloga http://szaryzjadaczksiazek.blogspot.com/

Akcja nadal trzyma w napięciu, bohaterowie depczą sobie nawzajem po piętach, czasami mam wrażenie, że zaklęcia wcale by w tej książce nie były potrzebne, a szczególnie to jak Setna ucieka śmierci czyhającej na niego kilka razy w książce.

Na półkach: , , , ,

Za krótka! Za krótka! ;)

Za krótka! Za krótka! ;)

1948

Druga część przygód księcia, momentami wydawała mi się zbyt zblazowana, ale tylko momentami, nadal świetna rozrywka i świetnie wpasowany wątek z narzeczoną :)

Dodaj cytat z książki Zakazana księga