Przeklęty grobowiec

Okładka książki Przeklęty grobowiec
Christian Jacq Wydawnictwo: Rebis Cykl: Śledztwa księcia Setny (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Śledztwa księcia Setny (tom 1)
La Tombe maudite (2014)
Rebis
2016-04-26
2016-04-26
Monika Szewc-Osiecka
Monika Szewc-Osiecka

Miłość, gry pozorów, układy oraz wyraziści bohaterowie. Intryga rozgrywająca się w starożytnym Egipcie. Fantastyczna pozycja dla nastoletnich czytelników, bo takie odniosłam wrażenie podczas czytania książki. Autor chciała tak ciekawie i prosto przedstawić życie i zwyczaje starożytnego Egiptu, aby czytał się lekko i przyjemnie, zaciekawiając młodsze pokolenie historią. Brawo On ;). Polecam jednak dla wszystkich miłośników Czasów Starożytnych.

Zalety: dużo rozdziałów, duże litery. Łatwe w dozowaniu

Zalety: dużo rozdziałów, duże litery. Łatwe w dozowaniu

Historia ma potencjał jednak została tak spłaszczona jakbym czytał obszerne streszczenie książki.
Ogromny zawód.

Ogromny zawód.

Bardzo szybko się to czyta, oszczędza to czas :)

Bardzo szybko się to czyta, oszczędza to czas :)

Akcja książki rozgrywa się w starożytnym Egipcie za czasów panowania Ramzesa II (nie bez przyczyny obdarzonego przez potomnych przydomkiem wielkiego). Po wojnie z Hetytami nastał czas pokoju i dobrobytu. Doskonale wyszkolona i wyposażona armia strzeże granic, policja pilnuje wewnętrznego porządku, tysiące urzędników czuwają nad przestrzeganiem rozkazów faraona, zastęp państwowych magów i kapłanów poprzez odprawianie świętych rytuałów zapewnia krajowi przychylność całego panteonu bogów, dzięki którym Nil regularnie wylewa, zapewniając mieszkańcom Egiptu udane żniwa i pełne spichlerze. Jest jednak ktoś, komu taki porządek ustalony przed tysiącami lat nie odpowiada i pragnie nastania królestwa śmierci (cokolwiek to oznacza). Wykrada więc z przeklętego grobowca dzban z niszczycielską substancją, która ma zmienić porządek świata.
I w tym momencie właśnie rozpoczyna się akcja „Przeklętego grobowca”. Na czwórkę głównych bohaterów, tj. księcia Setnę, generała Ramesu, Cheda Wybawcę i Sekhet (piękną kapłankę bogini Sechmet) spływa zaszczyt, tudzież obowiązek, czy też wyższa konieczność wytropienia i wyeliminowania złego maga.
Autor doskonale oddaje realia życia codziennego w starożytnym Egipcie: potrawy, zwyczaje, stroje, przenikanie się świata materialnego z metafizycznym, oddawanie czci bogom, znaczenie rytuałów, a także organizację i sposób funkcjonowania całego państwa faraonów. Znać w tym pióro znawcy tematu.
Bez wątpienia słabym punktem powieści jest wyjątkowo płytkie przedstawienie pierwszoplanowych postaci. Wprawdzie łączące ich relacje dają spore pole do popisu (bo mamy tu i uczucie dwóch braci do tej samej kobiety, i zazdrość, i ambicje, i męską przyjaźń), ponadto losy naszych bohaterów wciąż przeplatają się ze sobą, dając możliwość ukazania emocji targających naszymi bohaterami, jednak autor nie wykorzystuje tego potencjału.
Również język czasami wydaje się zanadto współczesny. Może ułatwia to czytanie, ale mnie niektóre sformułowania raziły.
No i to zakończenie, które nic nie kończy. Teraz chcę, czy nie, muszę sięgnąć po tom drugi, żeby nie mieć poczucia bez sensu straconego czasu, spędzonego nad częścią pierwszą…

Zdecydowanie nie polecam. Wszystkie wydarzenia oraz opisy akcji spłycone, skrócone do max. 1 strony, bardzo stereotypowe przedstawienie postaci. Książka wydaje się pisana dla dzieci albo przez dziecko.

Zachęcony tematyką staroegipską zakupiłem od razu wszystkie (4) książki z tej serii i już po pierwszym tomie bardzo tego żałowałem. Mimo że, jest akcja, jest magia to wszystko jest podane w sposób powiedziałbym "infantylny". Mam wrażenie że jest to powieść napisana "bo trzeba było bardzo szybko coś napisać". Pomysł jest fajny, ale wykonanie słabe. Ciekawie zapowiadająca się akcja trwa od 0,5 do 1 strony czyli pojechali, zobaczyli, zwyciężyli. Spotkanie i walka z groźnym demonem trwa pół strony. Postacie są przesłodzone i bardzo przewidywalne np. kiedy "zły" charakter potrzebuje do czarów kapłanki, główna bohaterka będąca będąca adeptka zostaje na następnej stronie mianowana kapłanką itd, itp.
Nie polecam.

Do autora mam sentyment od czasu serii o Ramzesie. Historia księcia Setny, świadka kradzieży dzbana Ozyrysa jest zabawna, wciągająca, okraszona fajnie wpasowanymi ciekawostkami i pomysłowo osadzona. Intryga jest poprowadzona płynnie, bez dłużyzn i zapychajek. Naprawdę mile spędzony czas.

„Przeklęty grobowiec” nie jest wymagającą lekturą, a spędzony przy książce czas mija jak z bicza strzelił. Po części wpływa na to fakt, iż nie zalicza się do opasłych tomiszczy. Jednakże większy w tym udział ma interesująca fabuła, wespół ze zgrabnym i prostym językiem. Do tego osadzenie akcji w starożytnym Egipcie pozwoliło wpleść autorowi różne ciekawostki, co należy uznać za kolejny plus. Mówiąc najogólniej, pierwsze spotkanie ze „Śledztwami księcia Setny” zachęciło mnie do kontynuowania przygody z cyklem.

Powyższa opinia jest zarazem fragmentem recenzji, którą w całości można przeczytać na moim blogu:

Dodaj cytat z książki Przeklęty grobowiec