Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej

biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo MG
2016-03-02
2016-03-02

Biografie autorki są wspaniałe, ale bardzo smutne.
Tym razem piękny portret Cecylii Renaty Habsburżanki - żony Władysława IV. Przybliżenie postaci tej mało znanej żony polskiego króla dla mnie było poruszającym przeżyciem.
Jednak uważam, ze współczesne autorki popełniają błąd, badając uczucia swoich bohaterek przez emocje współczesnych kobiet. Nie jestem pewna, a nawet jestem przekonana, że ich pojmowanie emocji, ambicji kobiet z tamtej epoki jest nietrafione. To dla nas życie w tamtejszych realiach byłoby ciężkie do zniesienia. Dla kobiet tamtej epoki niekoniecznie. Nie powinniśmy projektować naszych współczesnych ambicji, kompleksów i zapatrywań na emocje ludzi żyjących 300 lat temu.

Biografie autorki są wspaniałe, ale bardzo smutne.

2040

Nie zrozumiałam, o co chodzi Autorce, kiedy czytałam książkę o Dobrawie. Przyciągał mnie język i umiejętność bardzo emocjonalnego kontemplowania chwili. Ale nie dostałam tego, czego chciałam, czyli normalnej powieści historycznej, dlatego trochę się na tę powieść? esej? obraziłam i mimo że ciągnęło mnie do innych portretów polskich władczyń, to odkładałam je na później. Książka o Rychezie otworzyła mi oczy, więc już niczego nie odkładam, tylko sięgam po następne. Cecylia Renata, żona Władysława IV jak mało znaczący cień przemyka się po kartach co szczegółowszych podręczników historii Polski. Ale tu nabrała istotności. Bo stała się przejmującym głosem krzywdzonych przez wieki kobiet, będących narzędziami, za pomocą których uprawiało się politykę czy dbało o ciągłość dynastii. Ich emocje, potrzeby, wrażliwość, śmierć? Kto by się tym przejmował!
Cecylia Renata umiera. Ta książka to oswajanie śmierci, mówienie o niej bez strachu, niemal z czułością, choć nie wiadomo, czy za tymi drzwiami jest coś, czy tylko nicość.
Wreszcie znalazłam tu kontemplację chwili, piękna, wszystko jedno czy piękna muzyki czy sukni. To rozczula.

Kilka spostrzeżeń po przeczytaniu książki:
- nie mając wiedzy historycznej ciężko będzie odnaleźć się w tej opowieści
- momenty przedstawiające królową to po prostu bełkot w obliczu agonii, równie dobrze można by pominać te fragmenty (tylko wtedy zostałoby może 10 stron książki)
- nie dowiedziałam się niczego, co by jakoś bardziej przybliżyło mi postać Cecylii, a liczyłam na głębsze historyczne wniknięcie w temat

Ogólnie czyta się szybko, czcionka w wydaniu duża, chyba po to by nadać objetości temu dziełu.
Mnie nie zachwyciło i nie porwało, stąd tak niska ocena.

Kilka spostrzeżeń po przeczytaniu książki:
- nie mając wiedzy historycznej ciężko będzie odnaleźć się w tej opowieści

Autorka nie skupia się na historii czy polityce. Przygląda się kobiecie i próbuje zrekonstruować ostatnie chwile smutnej królowej. Ja takie portretowanie uwielbiam i cenię sobie bardziej niż przekazywanie czytelnikowi suchych faktów historycznych. Właśnie dlatego książka bardzo przypadła mi do gustu. Lesiak kreuje postać ciekawą, a jej opowieść wzbudza emocje. Na szczególną uwagę zasługuje styl autorki. Barwnie, pięknie, szczegółowo opisuje przedstawiony świat. Już same opisy strojów mnie zachwyciły. Słuchałam audiobooka, zajęło mi to dosłownie chwilę, zabieram się od razu za inne książki autorki. Polecam tym, których interesuje ludzkie wnętrze, historycy będą raczej zawiedzeni. :)

1. Krótkie opowiadanie historyczne, bez znajomosci kontekstu mało wartościowe.
2. Bardzo proste w formie.
3. O kobietach w czasach gdy ich wartość była wyznaczana ich rodem i płodnością; o tragizmie losu tych, które nie miały głosu.
4. Nie porywa, nie zachęca do poznania tego okresu czy tez historii wspomnianych kobiet.

1. Krótkie opowiadanie historyczne, bez znajomosci kontekstu mało wartościowe.
2. Bardzo proste w formie.

"Z mocną, dolną szczęką, cienkimi włosami w odcieniu miedzi, blada, sztywna, zimna i skryta jak wszystkie Habsburżanki nie pasowała do dobrodusznego, pogodnego Władysława, który miał gorący temperament, kochał wesołe, łatwe i piękne kobiety, biegłe w miłosnej materii."
Cecylia Renata Habsburżanka szybko odkrywa, że nie jest tą jedyną, wybraną. Nie zaspakaja oczekiwań męża. Oczarowana, zafascynowana nim odkrywa też, że Władysław IV Waza odbiega od stworzonego sobie przez nią przed laty, wyidealizowanego obrazu. Znosi upokorzenia ze strony męża, dworzan, a nawet własnej rodziny. Wypełnia obowiązki królowej narodu, który jej nie akceptuje. Ma świadomość dworskich intryg, spisków. Czuje się osamotniona i niekochana, a jednak stara się być dobrą żoną. Samotną, nieszczęśliwą, krytykowaną za swą pobożność, niedoskonałość fizykalną, niedocenianą jako sojusznik w kontaktach z cesarstwem. Z czasem staje się podejrzliwa, smutna i coraz bardziej zabobonna. Nie jest piękna zewnętrznie, ale ma swoje wewnętrzne piękno, które przyćmiły troski, trapiące ją choroby i poczuciem straty. Kocha piękno i dobroć, umie je docenić, dlatego zachwyca ją dziecięcy wdzięk; wierność, bezinteresowna miłość psów; talenty ludzi kultury, których zaprasza na swój dwór. Docenia mądrość, odwagę i wyważenie polityczne Ossolińskiego, to jemu powierza opiekę nad synem. Innych sprzymierzeńców nie potrafi znaleźć wśród otaczających ją dostojników. Smutne, ale jakże prawdziwe.
Opowieść o życiu królowej, snuta z perspektywy ostatnich trzech dni jej życia, przywołane sylwetki innych monarchiń wzmacniają nastrój zawarty w tytule tego tomu.

Książka z tych co to otwierasz na chwilkę, żeby tylko zorientować się o czym i czy ciekawa- po czym odkładasz po paru godzinach przeczytaną :)))
Raczej wymyślona niż historycznie wierna historia ostatnich dni królowej Cecylii Renaty, żony Władysława IV. Świetnie pokazana rola kobiet a szczególnie władczyń o których historia tylko czasami wspomina. A szkoda.
Mnie wciągnęła od pierwszej strony.

Mnie wciągnęła...

Bardzo krótka historia Cecylii Renaty, polskiej królowej, żony Władysława IV - niesamowicie ciekawa książka, na pewno sięgnę po inne powieści tej autorki.

Recenzja na blogu :)

Recenzja na blogu :)

Książka na maksymalnie jedną godzinę czytania z której nie można się nic konkretnego dowiedzieć. Szkoda. Kupiłam ze względu na historię której nie wcześniej nie wiedziałam i dalej niestety nie wiele wiem. Rozczarowana.

Janina Lesiak Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej Zobacz więcej
Janina Lesiak Wspomnienie o Cecylii, smutnej królowej Zobacz więcej