Opowieści galicyjskie

1995-01-01
9788381911689
literatura polska

Jaśliska <3

Wszystko myślę, że poprawnie. Tekst jednak mnie nie zachwyca. Jako że czuję się związana ze środowiskiem post-pegeerowskim, powierzchowność przedstawienia tych postaci mnie zawiodła. Opis narobił mi za dużo nadziei, ale książka się rozkręca i może się spodobać.

Książkę przeczytałam po obejrzeniu filmu "Wino truskawkowe", który został nakręcony właśnie na jej podstawie. O ile film uważam za wybitny (magiczny klimat, piękne bieszczadzkie kadry, piękna muzyka), tak książka wydaje się być płaska i nijaka. W ogóle nie czułam klimatu, który można dostrzec w filmie. Książka z gatunku tych, o których szybko się zapomina.

Klimatyczna. Mimo że napisana dość poetycko, to jest zrozumiała i przyjemna; jest jak opowieść, którą sprzedaje jeden z bohaterów, jakby chciał przybliżyć obraz opisanego i zapomnianego miejsca. Dość smętna w treści, ale ma swój urok, gdzie społeczność potrafi żyć jednym wydarzeniem, choć niektóre rozdziały wydawały się nieco wymuszone.

Historie jak z magicznej krainy. Postacie niczym z baśni, miejsca mroczne, zapomniane i pełne tajemnic. Przyroda obserwuje i uczestniczy w życiu prostych ludzi, którym często brak nadziei.

Piękna. Plastyczny, cudowny język i ten niezwykły klimat!

Ktoś poniżej zauważył, że ta powieść jest jak spacer. zgadzam się. To bardzo piękny i ciekawy spacer przez kawałeczek polskiej prowincji, która za dwadzieścia lat już taka nie będzie i tylko ten Stasiuk po tym zostanie.

Pierwsza myśl, jaka przyszła mi do głowy, gdy zaczęłam czytać Opowieści galicyjskie brzmiała: jak Stasiuk pisze! Plastycznie, a zarazem tak prosto i zrozumiale. Sceny same się przed oczami przesuwają.

Mini historie

Niesamowite jest to, że Stasiuk potrafi opowiedzieć całe wielkie historie w jednym zdaniu. Szczegóły kadrów uchwycone w słowach autora są krótkie, ale za to w...

Trochę smęcące opowieści, ale z klimatem.

Słyszałem o prozie Stasiuka dużo pozytywnych opinii, a i film oparty na książkowych opowiadaniach (Wino Truskawkowe, 2008) również stosunkowo mi się podobał (wtedy, te kilkanaście lat temu, wydał mi się taką lokalną egzotyką). A jednak… w przypadku książki byłem zniechęcony. Niby męska rzecz, niby poezja gór, a jakoś to wszystko dla mnie nie zagrało – wydało się pozorowane,...

1 980
  • Literatura polska