Błyskotliwi chłopcy. Rewolta na Wall Street

2014-11-05
2014-03-31
Adam Olesiejuk, Zofia Szachnowska-Olesiejuk

Okładka książki Droga Stevea Jobsa Brent Schlender, Rick Tetzeli
Droga Stevea J... Brent Schlender, Ri...
Okładka książki Rework Jason Fried, David Heinemeier Hansson
Rework Jason Fried, David ...
Okładka książki Jan Kulczyk. Biografia niezwykła Cezary Bielakowski, Piotr Nisztor
Jan Kulczyk. B... Cezary Bielakowski,...
Okładka książki Myśl jak FREAK! Autorzy Freakonomii proponują: przeprogramuj swój mózg Stephen J. Dubner, Steven D. Levitt
Myśl jak FREAK... Stephen J. Dubner, ...

O HFT i walce z tym. Ale ciągłe wzmianki i wspomnienia World Trade Center zupełnie zbędne, pod koniec są już nawet do przewidzenia ;)

Poczekała sobie kilka lat na swoją kolej książka jednego z moich ulubionych autorów. Nie umiem racjonalnie, ani nawet nieracjonalnie uzasadnić dlaczego wciąż ją odkładałem na później. W końcu, gdy już emocje związane z HFT (handel wysokich częstotliwości) opadły i tematy z tym związane przestały pojawiać się w mediach zabrałem się za Błyskotliwych chłopców Michaela Lewisa. I znów się nie zawiodłem, na tym w jaki sposób autor podchodzi do opisywania świata finansów – jego patologii, wad, ale przede wszystkim mechanizmów funkcjonowania.

[...]
całość:

Książka dla osób, które już trochę ogarniają rynek giełddowy/forexowy. Autor opisuje jak działa HFT i jak było wprowadzane, nie dowiemy się z książki nic o strategiach i zarabianiu pieniędzy bo nie o tym jest.
Dostaniemy kilka puzli, które pozwolą nam zobaczyć obraz działania rynku.

Widzimy niestety tylko obraz z jednej perspektywy. Świat bankowych gigantów nadal pozostaje tajemnicą.

Dostaniemy kilka puzli, które pozwolą nam zobaczyć obraz działania rynku.

Opis rewolucji technologicznej na wall street po kryzysie finansowym 2008.

Opis rewolucji technologicznej na wall street po kryzysie finansowym 2008.

Przegadana. Temat bardziej na zaawansowany rozbudowany artykuł, aniżeli na książkę.

Bardzo fajna pozycja opowiadająca o początkach i drodze do zrozumienia na czym polega handel wysokich częstotliwości.
Książka uzmysławia, że nawet ludzie stojący wysoko w hierarchii potężnych banków i funduszy potrafią być niedoinformowani, a jednak i tak zarabiają miliony.
Bohaterowie pozycji podejmują walkę z HFT, a ich "uczciwa" giełda robi furorę na amerykańskim rynku akcji.
Polecam wszystkim zainteresowanym tematyką.

Nadawałaby się na dłuższy artykuł, który wówczas mógłbym z pewnością polecić.
Trochę denerwują wstawki opisujące kolejne postacie, nie wnoszące zbyt wiele do głównej historii i będące w książce tylko dla tego "fajnego przedstawienia". Jeżeli ktoś orientuje się w sprawach czysto technicznych, to tematy potraktowane są po macoszemu, niby tłumaczone prostym językiem, ale ma się wrażenie, że po prostu sam autor zna tylko to proste wytłumaczenie.

Nadawałaby się na dłuższy artykuł, który wówczas mógłbym z pewnością polecić.

Książka w bardzo przyjazny sposób przedstawia sposoby funkcjonowania giełd amerykańskich i drogę jaką przebywa wirtualny pieniądz. Dla niektórych pouczająca, dla innych po prostu ciekawa. Na pewno wciągająca.

Książka trochę jak reportaż, a trochę jak artykuł z niedzielnego wydania jakiegoś dziennika. Wybór formy trochę nietrafiony, bo wszystko to można było albo streścić w szkicu nt zasad funkcjonowania giełd, albo opisać w formie wspaniałej powieści sensacyjnej z wątkiem ekonomicznym. A tak to wyszło coś pośredniego - ciekawe, ale nieco przegadane. Przeczytana jednak w miarę szybko w 3 wieczory, trochę jednak pozostało spraw niedokończonych i pytań bez odpowiedzi... Ale podsumowanie może być takie - "Jak kilku cwanych facetów wpadło na pomysł założenia giełdy nieco różniącej się od innych"

bardzo dobra książka o tym jak zmieniło się Wall Street po kryzysie w 2008 roku

bardzo dobra książka o tym jak zmieniło się Wall Street po kryzysie w 2008 roku