Cypr: dzieje, literatura, kultura. Tom II

- Kategoria:
- językoznawstwo, nauka o literaturze
- Wydawnictwo:
- Wydawnictwo Naukowe Sub Lupa
- Data wydania:
- 2014-01-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2014-01-01
- Liczba stron:
- 467
- Czas czytania
- 7 godz. 47 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364003370
- Tagi:
- Cypr Literatura cypryjska Republika Cypru Grecja Turcja Literatura nowogrecka Dialekt cypryjski Literatura turecka
Przedstawiana dwutomowa monografia, wspólny plon badań interdyscyplinarnego zespołu, który w ciągu trzech lat rozrósł się z trzech do ponad dwudziestu pięciu osób, ujmuje sprawy cypryjskie z różnych perspektyw i w aspekcie zarówno synchronicznym, jak i diachronicznym. Archeolodzy, którzy sami na wyspie „kopali” i nadal prowadzą tam badania, prezentują z konieczności tylko w nieznacznej części, imponujący, a nieznany szerzej dorobek archeologii polskiej na Cyprze.
Teksty poświęcone dziejom wyspy kładą nacisk na te wydarzenia i procesy historyczne, które wpłynęły na współczesna˛ złożoną sytuacje˛ wyspy. Książka zawiera pierwszy w języku polskim zarys całkowicie nieznanego w Polsce oryginalnego dorobku literackiego cypryjskich twórców – od epoki antycznej po współczesna˛ (w tym także twórczość Turkocypryjczyków) – ze szczególnym uwzględnieniem problemów wynikających z tak zwanej kwestii językowej, a także z wielokulturowości Cypru i trudnej koegzystencji dwóch społeczności (greckiej i tureckiej). Jest jednocześnie wprowadzeniem do niektórych aspektów kultury ludowej Cypru (tradycyjna obyczajowość, folklor, kuchnia). Wreszcie tropi związki Cypru z Polska˛, przygląda się problemom współczesnej Polonii cypryjskiej, a także szuka śladów obecności Cypru i Cypryjczyków w piśmiennictwie polskim.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
OPINIE i DYSKUSJE
Drugi tom monografii "Cypr: dzieje, literatura, kultura" poświęcony jest nieco innym problemom niż pierwszy. O ile część "pomarańczowa" dotykała przede wszystkim historii wyspy oraz w mniejszym stopniu kontaktów polsko-cypryjskich, to część "czarna" jest podzielona mniej więcej równomiernie między dwie grupy tematyczne: Literatura i język oraz Kultura i społeczeństwo. Mimo iż dominująca jest w tej pracy perspektywa greckocypryjska, to Autorzy uwzględnili także słabiej przebadaną perspektywę tureckocypryjską (rozdział G. Zając o literaturze Turkocypryjczyków).
Nie ukrywam, że bardziej interesowały mnie aspekty greckie, tak więc ze szczególnie dużym zaciekawieniem przeczytałem artykuły dotyczące języków i pism Cypru starożytnego oraz współczesnego dialektu cypryjskiego i różnic między nim a standardowym nowogreckim. Dobry był też rozdział M. Borowskiej o literaturze greckocypryjskiej, co akurat było ciekawe szczególnie w perspektywie niedawnej wizyty w Polsce najwybitniejszego cypryjskiego poety, Kiriakosa Charalambidisa. Choć mniej interesowały mnie teksty o cypryjskiej kulturze ludowej, kuchni, czy muzyce popularnej, to uważam za duży sukces polskiego środowiska neohellenistycznego wydanie takiej książki. Bo o Cyprze wie się u nas bardzo mało...
Tomasz Babnis
Drugi tom monografii "Cypr: dzieje, literatura, kultura" poświęcony jest nieco innym problemom niż pierwszy. O ile część "pomarańczowa" dotykała przede wszystkim historii wyspy oraz w mniejszym stopniu kontaktów polsko-cypryjskich, to część "czarna" jest podzielona mniej więcej równomiernie między dwie grupy tematyczne: Literatura i język oraz Kultura i społeczeństwo. Mimo...
więcej Pokaż mimo to