Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego

Okładka książki Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego
Jeff Kinney Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Dziennik cwaniaczka (tom 3) literatura dziecięca
literatura dziecięca
Dziennik cwaniaczka (tom 3)
Diary of Wimpy Kid: The Last Straw
Nasza Księgarnia
2013-01-01
2009-10-14
Data 1. wydania:
2009-08-06
9788310120670
Anna Nowak

Trzeci tom przygód Grega Heffleya utrzymuje rosnący poziom jakości. Jedyny mankament widzę jedynie w tym, jak jest promowana. Z opisów wynika, że głównym wątkiem będzie wiszące nad głównym bohaterem widmo wakacji w szkole wojskowej. To oczywiście się pojawia, ale dopiero trzech czwartych książki i jest ukoronowaniem serii wcześniejszych wypadków, kiedy w taki, czy inny sposób Greg w oczach ojca okazywał się niewystarczająco męski.

Ze wszystkich trzech części, “Szczyt wszystkiego” najlepiej radzi sobie z balansowaniem wielu mniejszych i większych wątków, by dać satysfakcjonujący finał, czego brakowało mi w “Rodrick rządzi”.

Ta część wyraźnie pokazuje też to, na co lubią zwracać fani serii, czyli patologię w rodzinie Heffleyów. Ojciec głównego bohatera przez całą książkę okazuje rosnące niezadowolenie z syna niespełniającego jego wygórowanych wyobrażeń co do męskości. Jest też przy tym hipokrytą. Matka z kolei jest typową amerykańską Karen, władczą i ceniącą pozory nad komfort rodziny. Manny to trzyletni psychopata i zło wcielone zdolne do zemsty. Rodricka z kolei fandom traktuje jako jedynego normalnego, którego przywary wynikają jedynie z wieku nastoletniego i konieczności życia z taką rodziną.

Greg również nie jest bardziej kryształowy niż we wcześniejszych tomach. Wciąż jest niezbyt bystrym egoistą z cechami socjopaty, jednak w tej części chce się mu kibicować. No bo jak tu nie współczuć chłopcu, któremu ojciec każe siedzieć na zimnie w koszulce i szortach na ławce rezerwowych, zabraniając pójść choćby po bluzę, bo trener w każdej chwili może wezwać na boisko?

Wiem, że tak przedstawiony opis jest dość ponury, ale mimo wszystko, książka jest zabawna i ma szczęśliwe zakończenie. Dobra na lekką lekturę.

Polecam, przyjemna, dobrze się czyta. Wzbogacona o ilustrację. Bardzo fajna dla młodszych, którzy dopiero przekonują się do czytania książek.

Bardzo ciekawa i śmieszna książka można nawet się czegoś nauczyć.

Bardzo ciekawa i śmieszna książka można nawet się czegoś nauczyć.

Według mnie najlepsza z wszystkich książek

Według mnie najlepsza z wszystkich książek

Tak samo fajna jak inne które przeczytałem i zrecenzowałem .

Tak samo fajna jak inne które przeczytałem i zrecenzowałem .

Książka ma mnóstwo przygód naprawde uwielbiam tę serię i myślę ze zachęci tych którzy nie lubią czytać

Po przeczytaniu niewiele zostaje w głowie. Fabuła jest prosta, bohaterowie zarysowani lekką kreską albo przerysowani. Sporo niedomówień, nieścisłości i słabo zarysowanych wątków. Nie dziwi mnie, że podoba się całej rzeszy młodych czytelników, bo przy tej książce nie trzeba się zbyt wiele wysilać. Czyta się gładko, prześlizgując się po kolejnych stronach.
Dużo tu prymitywnego humoru, tak uwielbianego przez chłopców. Właściwie to książka, która utwierdza męskich czytelników w przekonaniu, że dobrze jest tak jak jest i że świat pełen jest chłopców reagujących i myślących dokładnie tak, jak oni. Nie wiem czy to dobrze czy źle. Ale nie jestem w stanie wyobrazić sobie takiej książki w wersji dla dziewczynek. I też nie wiem czy to ma wydźwięk pozytywny czy negatywny.

Dużo tu...

super ksiązka!! dla czytelników 8+. dla chłopców jak i dla dziewczyn ;)

super ksiązka!! dla czytelników 8+. dla chłopców jak i dla dziewczyn ;)

Kolejna część przygód nastolatka imieniem Greg. Chłopak uważany jest za słabeusza, jego ojciec Frank postanawia więc zrobić z niego sportowca...a nawet wysłać do szkoły wojskowej!

Trzecia część genialnej serii "Dziennik cwaniaczka" i tym razem również po raz trzeci otrzymujemy super opowieść, wraz ze wspaniałymi ilustracjami oraz duża dawkę humoru. Mogę tylko zdradzić że Tata głównego bohatera wpada na pomysł wysłania Grega do szkoły wojskowej. Jak to się skończy ? Polecam !!!!!!!!!

Dodaj cytat z książki Dziennik cwaniaczka. Szczyt wszystkiego