Pełny wymiar. Listy przyjaciół

Okładka książki Pełny wymiar. Listy przyjaciół
Aleksander FedorowiczTadeusz Fedorowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej reportaż
reportaż
Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej
1960-01-01
1960-01-01
837332092X

Okładka książki Epea. Pismo literackie Agnieszka Pajączkowska, Judyta Sierakowska, Waldemar Smaszcz, Krzysztof Szubzda, Maksymilian Tchoń, Karol Wojtyła
Ocena 9,0
Epea. Pismo li... Agnieszka Pajączkow...
Okładka książki Święty Prymas Waldemar Chrostowski, Karol Wojtyła
Ocena 3,0
Święty Prymas Waldemar Chrostowsk...

Lektura okolicznościowa. Jutro setna rocznica urodzin Karola Wojtyły - Jana Pawła II, warto więc jeszcze raz - po latach - sięgnąć po ten tom prywatnej jego korespondencji z jednym z najwybitniejszych polskich historyków filozofii, Stefanem Swieżawskim. Listy i karty wymieniane między nimi stanowią zasadniczy zrąb tego zbioru. Na ciekawe uzupełnienie złożyły się listy księży Tadeusza i Aleksandra Fedorowiczów do autora "Historii filozofii europejskiej XV wieku". Listy te ukazały się w 2002 roku (informacja w metryczce książki na "lubimyczytać" wprowadza więc w błąd) i były pierwszym przypadkiem upublicznienia prywatnej korespondencji papieża z różnych faz jego życia, w związku z czym spotkały się one z dużym zainteresowaniem mediów na całym świecie. Poza wszelkimi odniesieniami do dziejów Kościoła powszechnego i Kościoła w Polsce jest to przede wszystkim historia grupki przyjaciół, którym niczym czterem muszkieterom przyszło stoczyć wiele duchowo-eklezjalnych pojedynków w kolejnych dziesięcioleciach XX wieku. Atos, Aramis i Portos (Stefan, Tadeusz i Aleksander) zaczęli w Lwowie w latach trzydziestych, D'Artagnan (Karol) dołączył do nich w powojennym Krakowie. A szermierzami - jak wiadomo - byli wyśmienitymi.

Dodaj cytat z książki Pełny wymiar. Listy przyjaciół