Biznes do góry nogami wywrócony

Okładka książki Biznes do góry nogami wywrócony
Richard Branson Wydawnictwo: StudioEMKA biznes, finanse
biznes, finanse
Screw Business As Usual
StudioEMKA
2015-01-01
2015-01-01
Jerzy Cieśliński

W mniej niż połowie zaprzestałem czytać.
Książka dla niektórych może być ciekawa, ale na półce mam o wiele lepsze egzemplarze. Dlatego zdecydowałem się na odłożenie jej. Więc źle świadczy o książce, ale to moje osobiste przemyślenie i wolę czas poświęcony na czytanie przeznaczyć na inne lepsze książki.

W mniej niż połowie zaprzestałem czytać.

Jestem zaskoczony tak niską oceną. Pozycja świetna, prawdziwa autentyczna. Jeśli jesteś przedsiębiorcą , którego interesuje etyka, autentyczność, pomaganie innym oraz robienie na tym pieniędzy, to kup ją!

Sir Richard Branson brytyjski miliarder, właściciel obejmującej ponad 400 firm The Virgin Gropus stawia tezę, że kończy się era industrialna, a zaczyna era ludzi. W swojej książce opisuje historie przedsiębiorców, którzy przekształcają swoje firmy tak, aby stanowiły siłę, czyniącą dobrobyt i społeczny pożytek dla nas i całego świata. "Pora postawić kapitalizm do góry nogami. Czas wywrócić biznes do góry nogami" - o tym właśnie jest ta książka.

Wyniki finansowe nie są najważniejsze. Myśląc o nich na dłuższą metę nie stworzymy wartościowego biznesu. Nie należy oszczędzać, trzeba skupić się na tworzeniu miejsc pracy. W czasach kryzysu może do wydawać się ironią, ale takie właśnie myślenie zaszczepia przedsiębiorcom Richard Branson. Nie zyski, nie konkurencyjność, a owe "czynienie dobra" jest najważniejsze w interesach. I jak sam przekonuje, to droga do wielkich zysków.

Na blisko 400 stronach Branson stara się udowodnić, że jego podejście przynosi efekty. Książka jest zbiorem jego historii, jego pracowników i znajomych biznesmenów, którzy osiągnęli sukcesy poprzez bycie etycznym. Po zagłębieniu się w to, co pisze, można dostrzec, że jest w tym sporo prawdy.

Na samym początku Branson ogłasza, że dylemat zyski czy etyka jest fikcyjny. Przypomina, że w biednych krajach ten dylemat nie występuje, gdyż firmy tworzy się tam po to, by wypełniać potrzeby społeczne.

Łatwiej jest powiedzieć, a trudniej zrobić. Branson ma świadomość, że rady, które daje mogą wydawać się syzyfową pracą. Mamy dbać o środowisko? Po co? Przecież inni psują. Tworzyć miejsca pracy? Nie ma na to czasu. Branson przytacza tutaj obraz sytuacji, w której nie myślimy już tylko o własnym podwórku. To powinno nas napędzać do robienia wartościowego biznesu.

Firmy i korporacje powinny dostrzec wielkie zmiany, które przechodzi świat. Biznes nie musi być społecznie odpowiedzialny. Branson uważa, że w nadchodzących dekadach będą prosperować te przedsiębiorstwa, które wiedzą jak sobie radzić czyniąc jednocześnie dobro. Te, które będą skupiały się tylko na maksymalizacji zysków nie przetrwają,bo na to nie zasługują.

Branson podkreśla rolę wielkich przedsiębiorców i wizjonerów w realizowaniu swoich decyzji związanych z Virgin Group. Wymienia wśród nich Billa Gatesa i Aureta van Heerdena. Bardzo ważny dla autora jest zrównoważony rozwój, którego efektem ma być działalność czerpiąca z wymiernych korzyści. http://www.mensview.pl/2016/06/biznes-gory-nogami-wywrocony-richard-branson-recenzja/

„Biznes do góry nogami wywrócony” nie jest typowym poradnikiem i nawet nie wiem czy powinien uchodzić za poradnik. Nie znajdziemy w nim jasnych rad, prostych wskazówek, przepisów na biznes tylko kilka idei, wokół których autor snuje opowieści ze swego życia. Z jednej strony rady wydają się przez to bardziej czytelne, ale w rzeczywistości doskonale zacierają obraz. Kolejną sprawą jest wiele przykładów z Afryki, w której ludzie potrafią być bardzo przedsiębiorczy i zmieniać swoje otoczenie na lepsze. Autor zapomina dopisać, że tam malutkie zakłady nie mają obowiązku rejestracji… Człowiek może spontanicznie wpaść na pomysł, zrealizować go, a jak się nie uda to zmienić go na inny bez wielkiego opłacania ZUS-u, podatków itp. Idea piękna i nawet byłam nią zachwycona, bo przecież biurokracja zawsze niszczyła przedsiębiorczość. Pozostają wtedy pytania: a skąd pieniądze na przykład na drogi? Jakie drogi? Przecież w Afryce prawie ich nie ma. U nas są i przez to takie łatwe wchodzenie w biznes nie jest łatwe.
Na szczęście nie zabraknie przykładów z Wielkiej Brytanii, opowieści o rodzinnych biznesach, dbaniu o interesy wszystkich pracowników (zakład zarabia to i pracownicy, dostawcy, sprzedawcy zarabiają). Rozmowa, analiza małych problemów jest tu podstawą do rozwiązywania wszelkich trudności.
Książka Richarda Bransona jak dla mnie jest troszeczkę przegadana. Wszystkie rady i spostrzeżenia mogły być na mniejszej ilości stron, ale to tendencja wszelkich poradników, po które mogą sięgać również ludzie niewykształceni, ale mający wiele interesujących pomysłów na zmianę otoczenia. Dla nich ta lektura może być inspiracją.

Autor twierdzi, że biznes, którego celem podstawowym, i często jedynym, jest zysk, w perspektywie długoterminowej nie ma racji bytu. Przyszłość leży w biznesie etycznym, gdzie liczy się dobro drugiego człowieka i dbanie o Matkę Ziemię.
Pozostała część recenzji na blogu: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Pozostała część recenzji na blogu: ksiazkapsychologiczna.blogspot.com

Dodaj cytat z książki Biznes do góry nogami wywrócony