Ostatnia cyganeria

LTW
2010-05-24
2010-05-24
polskie kino przedwojenne satyra film kabaret II RP

Dla mnie rewelacyjna. Czytałam z uśmiechem na twarzy. Choć sytuacja życiowa a zwłaszcza finansowa zarówno Autora jak i najbliższych przyjaciół poetów i satyryków nie była komfortowa, to jednak humor wszystkim dopisywał. Z wielkim zainteresowaniem ( i uśmiechem) czytałam o pracy Wittlina dla legendarnego "Cyrulika Warszawskiego". Z kolei anegdoty z życia przyjaciół min. Kazimierza Rudzkiego, Mieczysława Węgrzyna, Zbigniewa Uniłowskiego, Światopełka Karpińskiego czy Jerzego Paczkowskiego to perełki. I tylko zakończenie książki powodów do uśmiechu już nie daje.

Cyganeria przedwojenna z punktu widzenia do niej aspirującego.

Cyganeria przedwojenna z punktu widzenia do niej aspirującego.

Świat, który odszedł bezpowrotnie, a szkoda...

Świat, który odszedł bezpowrotnie, a szkoda...

Spodziewałam się opisu życia cyganerii artystycznej w dwudziestoleciu międzywojennym i owszem dostałam go, ale wyłącznie z męskiej perspektywy. Tadeusz Wittlin, pisarz i satyryk, wspomina swoją wieloletnią pracę dla czasopisma "Cyrulik warszawski". Autor pamięta głównie jak zdobywał swoje kolejne fuchy i ile za nie zarobił, tudzież z kim poszedł później na wódkę, aby opić ten niespodziewany zarobek. Jeśli pojawiają się w tej książce kobiety, to przeważnie jako właścicielki pięknych nóżek, apetyczne służące lub zdobycze kolegów, którym udało się skłonić piękna damę do odwiedzin w ich kawalerkach pod pretekstem podarowania tomiku poezji z dedykacją. Książka zawiera także kilka niewybrednych żartów o kobietach.

Życie elit artystycznych w przedwojennej Warszawie faktycznie wygląda jak nieustanna zabawa, picie wódki zagryzanej bigosem, śniadania, obiady i kolacje w restauracjach, wizyty w Adrii, w Ziemiańskiej i na proszonych kolacjach. Tylko jedna historia w książce pochodzi z innego świata - historia służącej, która porzuciła swoje dziecko na ulicy, za co została skazana na więzienie. Z pracy ją zwolniono, żaden przytułek ani sierociniec nie chciał przyjąć dziecka z braku miejsc, dziewczyna bez mieszkania tułała się po ulicach. Jakie więc miała wyjście? Więzienie za porzucenie dziecka albo śmierć głodową? Takie to były czasy.

Istna perełka, z tych, co to zachwyca od pierwszych słów, lecz czyta się ją jeszcze po wielekroć, bo wciąż mało i mało.
Bezpretensjonalna opowieść o bohemie literackiej Warszawy lat 30 ubiegłego wieku. Przepyszne anegdoty, świetny styl, dystans, niewymuszone poczucie humoru ... I trochę odbrązowionej wiedzy, jak to tam bywało. Po prostu wszystko się klei i cieszy, a ręce same składają się do oklasków.
O tym, jak gładko się to czyta, niech świadczy fakt, że moja dwunastoletnia córka przeczytała tę książkę pięć razy pod rząd, po czym postanowiła zostać przymierającą głodem pisarką:)

Bardzo interesująca książka, opowiadająca głównie o barwnych latach 30-stych. Napisana jest znakomitym językiem, zawiera w sobie mnóstwo śmiesznych anegdot, dających dobre wyobrażenie, jak wyglądało życie elit intelektualnych w przedwojennej Polsce. Polecam!

Wspaniały obraz bohemy artystycznej z lat trzydziestych XX w. w opowiadaniach i anegdotach z dużą dawką dobrego humoru:) Fantastyczna lektura.

• Polska
  • Kino