Gangsterski

2005-01-01
1991-01-01
837386167X
powieść polska

Czysty absurd i abstrakcja! Groteskowość zdarzeń w powieści aż kipi i bynajmniej nie jest to zarzut. Z lektury "gangsterskiego" można czerpać dużo radości, tylko najpierw należy sobie uświadomić, że autor nie postawił sobie za cel stworzenie powieści realistycznej. Całość wydarzeń jest mocno przerysowana i bez wątpienia tak właśnie miało być. Tomasz Matkowski zaczął z pozoru niewinnie i początkowa rzeczywistość PRLu była jeszcze prawdopodobna, przez co późniejsze fragmenty fabuły mogą razić kogoś, kto spodziewał się w dalszym ciągu podobnego stopnia realizmu. "Przygody" bohaterów są nieprawdopodobne nawet w czasach, w których wszystko stało na głowie. Autor w wielu miejscach nieco się gubi, a postaci zaczynają postępować niczym wyjęte z "Gangu Olsena", ale to nie przeszkadza za nadto w odbiorze powieści. Co prawda lepsza i bardziej pieczołowita dbałość i spójność fabularną bardzo ulepszyłaby powieść, jednakże "Gangsterski" i tak jest dobrą książką.

bardzo slaba ksiazka chociaz sam pomysl na ksiazke byl dosc dobry (o dwoch gangsterach z europy ktorzy przylatuja do "komunistycznej " Polski w celu likwidacji jednego jegomoscia i zderzaja sie z rzeczywistoscia tamtych czasow ).Niestety im dalej tym gorzej..

Bardzo ciekawy pomysł, wiele zabawnych wątków i byłoby naprawdę co polecić miłośnikom komedii, gdyby nie słaby warsztat pisarski autora. Jeśli ktoś jednak pamięta tamte czasy i bawią sceny, w których gangster strzela w alarm sklepowy, żeby go uciszyć, a ludzie z okien okrzykami chwalą jego postępek, sądząc że ktoś po prostu nie wytrzymał kolejnego nocnego wycia, to polecam.

Czytałam tę książke z dużą uciechą i epizodami śmiechu.Totalnie zakręcona ,przerysowana historia o czasach naszego PRLu i wklejeniu zagranicznych gangsterów w groteskowe sytuacje wynikajace z ustroju.
Książka napisana wpierw w jezyku francuskim,pozniej dopiero wydana w polsce.
Nie wszyscy lubią tę pozycje,jednak gdy ktoś mnie prosi ; "pożycz coś fajnego" jest to jedna z moich propozycji.

Książka napisana wpierw w jezyku francuskim,pozniej dopiero wydana w polsce.

haa tak naiwna ze aż przyjemnie śmieszna. taka radosna. w sumie może jednak źle myślę i raczej prawdziwa i przez to tragiczna? ja jestem za młody by to ocenić ledwo ledwo pamiętam kartki. się mi podobała

Książkę przeczytałem na początku lat dziewięćdziesiątych. Wtedy bawiła znacznie bardziej niż dziś. Przygody gangsterów zdewaluował czas.

Brawurowy powrót do czasów PRL. Wspaniały absurdalny humor. Akcja kryminalna z wątkiem miłosnym. Świetne do czytania i w dodatku z nauką: na wszystkim da się zrobić pieniądze! Dwaj gangsterzy włoscy po powrocie do domu zakładają szkołę przetrwania. Zamiast dżungli - sklep mięsny z czasów PRLu! Byłaby lepsza, gdyby umiejętności autora dorównywały wyobraźni, ale nie uważam lektury za czas stracony.

Zabawne

Zabawne