Świeca na wietrze

Okładka książki Świeca na wietrze T.H. White
Okładka książki Świeca na wietrze
T.H. White Wydawnictwo: Solaris Cykl: Był sobie raz na zawsze król (tom 4) fantasy, science fiction
Był sobie raz na zawsze król (tom 4)
The Candle in the Wind
Solaris
2009-01-27
2009-01-27
Jolanta Kozak
król Artur Merlin Anglia świeca

Okładka książki Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gardner Raymond Dozois, George R.R. Martin
Wyprawa łowcy Daniel Abraham, Gar...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2013 Kir Bułyczow, Orson Scott Card, Bradley Denton, James Alan Gardner, John Kessel, Greg Kurzawa, Marc Laidlow, Jonathan Lethem, K.J. Parker, Brandon Sanderson, Michael Swanwick, Karin Tidbeck, Julia Zonis
Kroki w niezna... Kir Bułyczow, Orson...
Okładka książki Księżyc prawdopodobieństwa Nancy Kress, Redakcja bookazine SF
Księżyc prawdo... Nancy Kress, Redakc...

Ciekawe podejście do znanego motywu. Miałam wrażenie, że autor ukazuje mi swoisty przekroj historii Anglii. Opisy są zaskakujące, a akcja ma w sobie coś teatralnego, niewiele postaci rozmawia o swoich planach, o pewnych zdarzeniach dowiadujemy się z opowieści bohaterów. Ciekawie psychologicznie zostały przedstawione postacie, w "nowy", inny sposób, można powiedzieć, że zostaly ukazane z bardziej ludzkie strony. Co do wątków zabawnych to ja ich nie znalazłam w tekscie, ale taka wesja tej historii mi sie spodobała. Jest bardzo osobista, autor probuje uporządkować i zrozumieć pewne sprawy, czasem się plącze lub coś przeinacza, ale całość jest spójna. Planuje poznać cały cykl.

Czwarty tom trzyma poziom i pozwala w pełni zrozumieć, dlaczego cykl White'a zalicza się do najważniejszych renarracji legend arturiańskich. Powieść przesycona jest atmosferą tragizmu, złe ziarna zasiane w poprzednich tomach wydają owoce, a nikczemność Mordreda jest wyjątkowo odrażająca przez mocne zasugerowanie, że to on, a nie Lancelot zabił Gaherisa i Garetha - jednocześnie zaś, mimo nieco zbyt łopatologicznych nawiązań do nazizmu, Mordred nie stacza się nigdy do poziomu kreskówkowego złola jak w niektórych arturiańskich książkach (patrzę na ciebie, Bernardzie Cornwellu z twoim "Nieprzyjacielem Boga". Poza tym jest jeszcze wspaniały, porywczy, wzruszający Gawaine i mały Malory, któremu Artur przekazuje misję przekazania rycerskich ideałów przyszłym pokoleniom. Bardzo zacnie. Ostatni rozdział, w którym zrozpaczony Artur duma nad przyczynami zła i wojny, jest niezmiernie poruszający, ale niestety psuje go końcowa konstatacja, jakoby przyczyną wojen były granice między państwami. Naiwny absurdzik (nawet w świetle tej książki, bo przecież w wojnie wywołanej przez Mordreda wcale nie o granice chodziło),który zapowiada już przegadaną i rozpolitykowaną "Księgę Merlina".

Czwarta część sagi.Miejscami nuży ,brak postaci która można poczuć jako rzeczywistą,momenty które potrafią zapaść w pamięci (wyobrażenie Gwaine jak pisze list) czy szaleństwo Mordreda plus ciekawe rozważania o idei sprawiedliwości.Lektura trochę gorzka i smutna.

Nie ma co tu dużo pisać, część pierwsza i trzecia stanowczo o wiele lepsza niż czwarta.

• Szukam
  • 12. Fantastyka anglojęzyczna

Dodaj cytat z książki Świeca na wietrze