Księga Merlina

Okładka książki Księga Merlina T.H. White
Okładka książki Księga Merlina
T.H. White Wydawnictwo: Solaris Cykl: Był sobie raz na zawsze król (tom 5) fantasy, science fiction
Był sobie raz na zawsze król (tom 5)
The Book of Merlyn
Solaris
2009-03-24
2009-03-24
Jolanta Kozak
król Artur Merlin Anglia księga

Do lektury cyklu White'a na przestrzeni lat przymierzałam się parokrotnie i dotąd nigdy nie dotarłam poza drugi tom, ale teraz nareszcie mam za sobą całość. Czy było warto? Jak najbardziej, jednak głównie ze względu na cztery pierwsze tomy. Piąty, wydany znacznie później (choć napisany zaraz po poprzednikach) to w większości ciekawostka dla zainteresowanych tematem, a przez "temat" rozumiem "rozważania White'a na temat kondycji ludzkiej i różnych ustrojów politycznych". Rozważania nawet czasem trafne albo chociaż interesujące, ale ani to powieść, ani esej. Anarchistyczne filipiki Merlina stają się w końcu nużące, a wyrzekania na "propagatorów prawa małych narodów do samostanowienia", którzy robią zamęt i wojny, są irytujące dla przedstawicielki jednego z tych "małych narodów", szczególnie w zestawieniu z, sympatyczną skądinąd, prezentacją angielskiego patriotyzmu (Artur i jeż). Status ciekawostki wzmacnia dodatkowo fakt, że fragmenty "Księgi Merlina" White wsadził w powojennym wydaniu do "Miecza dla króla", czyli pierwszego tomu cyklu.
Ocena byłaby jeszcze niższa, ale książkę ratują dwie rzeczy:
1. Ostatni rozdział, w którym White wraca do przedstawiania legendy arturiańskiej i robi to z właściwym sobie wzruszającym wdziękiem.
2. Posłowie Sylvii Townsend Warner, która przedstawia perspektywy biograficzne, kontekst historyczny, w którym White pisał swój cykl, historię edycji oraz wiele trafnych uwag na temat "Księgi Merlina".

Mamy powrót Artura z Merlinem do świata zwierząt.Przez dużą cześć mamy rozważania na temat kim jest człowiek i czego może sie nauczyć od zwierząt,czy ktokolwiek oprócz ludzi wywołuje wojny,wady systemów politycznych.Totalitaryzm mrówek czy wolność jednostki gęsi.W obu przypadkach gdy jesteśmy mrówka czy gęsią musimy przeczytać jakby zdublowany tekst bo jest powtórzony z 1 księgi słowo w słowo które powstało chyba z powodu czasu kiedy pisarz pisał cały cykl rok 42 i braki papieru.Mało tu fantasy więcej dysputy filozoficznej choć jest kilka a momentów dla których warto przeczytać m.in.jeż i jego piosenki.

Ta historia od początku do końca stoi w miejscu... Oprócz monologów nie ma nic do zaoferowania. Zero klimatu legend arturiańskich, zero akcji.

• Szukam
  • 12. Fantastyka anglojęzyczna