Młyn na Stawkach

Wydawnictwo Autorskie TIGER
2005-01-01
2005-01-01
836036401X

Głowę dam, że recenzowałam tę powieść. Negowałam porównanie do Reymonta, czyżby to był powód tajemniczego zniknięcia opinii?
No, ale nie zajmujmy się teoriami spiskowymi, do rzeczy.
Jeśli chodzi o obraz wsi polskiej przed ponad stu laty - należy tylko podziwiać, ile udało się Autorce zgromadzić szczegółów i szczególików a wszystko to warte zatrzymania na kartach powieści, bo pamięć ludzka jest ulotna.
Warto przeczytać tę książkę chociaż przydałoby się jej porządne zredagowanie. Podtrzymuję jednak swoją opinię, że "Reymontem w spódnicy" Autorka nie jest.

No, ale nie zajmujmy się teoriami spiskowymi, do rzeczy.

Krystyna Wieczorek barwnie opisuje przyrodę, obyczaje codzienne rolników, sposób widzenia świata ludzi początku XX wieku. Inspiracją do napisania książki były losy jej rodziny.
Bohaterka powieści Maria zmaga się z trudami codziennego życia. Wychowanie synów, dbanie o męża, praca w gospodarstwie, pomoc ludziom we wsi, to codzienne życie bohaterki.
Maria to kobieta samotna. Mąż pod przykrywką konspiratora politycznego dopuszcza się ciągłych zdrad małżeńskich.
Mimo, iż jest on młynarzem, czyli wśród ówczesnego chłopstwa dość zamożnym człowiekiem, jest słaby. To Maria jest głową rodziny, jej opoką, to ona podejmuje ważne decyzje w życiu bliskich.
Do niej przychodzą chłopi prosić o radę, to ona dźwiga ciężar prowadzenia domu i tajemnicę związaną z działalnością polityczną męża.
Jej troska i starania pozwalają rodzinie przeżyć w dostatku niejedną zimę. Nie tylko jej, ale także głodującym mieszkańcom wsi którym pomaga, w chorobach i kłopotach osobistych.

Książka napisana pięknym językiem z dużą ilością rad dotyczących prowadzenia domu i starodawnych sposobów na...

Pełna recenzja na: https://pelnyregal.blogspot.com/

Maria to kobieta samotna....

Kolejna pozycja z nurtu chłopskiego. Potrzebowałam trochę stron, żeby się wciągnąć, ale potem podobało mi się. Minusem jest brak konsekwencji autorki w utrzymaniu chłopskiej gwary w dialogach.

Dodaj cytat z książki Młyn na Stawkach