Fabrykacja Ludwika XIV

Okładka książki Fabrykacja Ludwika XIV Peter Burke
Okładka książki Fabrykacja Ludwika XIV
Peter Burke Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego Seria: Biblioteka Humanisty historia
historia
Biblioteka Humanisty
The Fabrication of Louis XIV
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
2011-01-01
2011-01-01
Michał Szczubiałka, Robert Pucek
absolutyzm propaganda Francja Ludwik XIV historia Francji Burbonowie

Cenię bardzo książki z serii: Biblioteka Humanisty. Ta jest kolejną z przeczytanych. Wszystkie mają wysoki poziom naukowy i jednocześnie tą rzadką cechę, która pozwala je czytać bez znużenia. Ta jest również pozycją naukową, ale prostota języka i to, że nie wymaga znajomości głębokiej historii pozwala czytać ją każdemu. Autor kapitalnie ukazuje sposób w jaki zarządzano wizerunkiem wielkiego Króla-Słońce. Oczywiście w realiach epoki w której żył i z wykorzystaniem dostępnych wówczas środków technicznych i organizacyjnych. W braku szerokopasmowego Internetu i portali społecznościowych ówcześni spin-doktorzy wykorzystywali co było dostępne i zapewniało efekt dotarcia: literaturę, teatr, wzornictwo, rzeźbę. Wszystko w sposób niezwykle przemyślany. Książka polecana również politykom jako punkt odniesienia kreowania ich wizerunku.

Ciekawie przedstawiona historia ewolucji wizerunku Ludwika XIV na przestrzeni lat. Duża ilość ilustracji pozwala na przystępne przyswojenie sobie tego procesu. Jednak zdecydowanie najciekawszą częścią książki są aneksy, które dodają smaczku całej pozycji.

W swojej monografii „Fabrykacja Ludwika XIV” brytyjski historyk ukazał w jaki sposób kreowany był wizerunek słynnego Króla-Słońce. Praca nie ma charakteru demaskatorskiego, a tytułowa fabrykacja nie jest rozumiana pejoratywnie: Burke z dużym wyczuciem realiów epoki przedstawia propagandę francuskiego monarchy. Dystansuje się jednocześnie od nieprzemyślanego krytykowania XVII stulecia w opozycji do mądrych i sensownych czasów współczesnych. Nieraz zresztą odnosi się do realiów XX wieku (praca była pisana w początku lat 90.),co pozostawia czytelnika z niepokojącym pytaniem, co w istocie zmieniło się przez ostatnie trzysta lat na tym świecie...

Książka napisana jest językiem nienużącym. Mimo swego niewątpliwie naukowego charakteru nie wymaga od odbiorcy bardzo dobrej znajomości dziejów XVII stulecia. Rozkład treści jest przemyślany, w dużej mierze pokrywa się z chronologią rządów Ludwika XIV (od „wschodu” do „zachodu” słońca). Burke przedstawia genezę tytułowej fabrykacji, jej przebieg, a także ludzi, którzy ją współtworzyli. W dużej mierze jest to książka o licznych współpracownikach wielkiego Burbona: czy to urzędnikach czy to artystach. Bardzo ciekawy jest rozdział zatytułowany znacząco „Druga strona medalu”, w którym Autor porusza kwestię wymierzonej w króla Francji kontr-propagandy płynącej ze strony jego politycznych przeciwników.

„Fabrykacja Ludwika XIV” to pozycja, która z pewnością zainteresuje nie tylko miłośników historii nowożytnej, ale także historyków sztuki (świetne ujęcie propagandowych funkcji sztuki czasów Króla-Słońce wraz z kilkudziesięcioma ilustracjami) oraz ludzi, którzy chcą się dowiedzieć więcej o budowaniu wizerunku polityków. Pod tym bowiem względem monografia niniejsza prezentuje zagadnienia zaskakująco aktualne także i w XXI wieku.

Tomasz Babnis

Doskonała pozycja. Niezwykle ciekawy wywód, zaskakujące, a jednocześnie w pełni przekonujące wnioski oparte na poważnej analizie źródeł. Lekki styl i poczucie humoru, tak typowe dla Burke'a, tym razem świetnie oddane przez tłumaczy. Gratulacje należą się i autorowi i tłumaczom!

• 1g) Biografie/Autobiografie
  • Historia nauki, kultury i religii
  • ∎ ~ Historia
  • Eikon