Fabrykacja Ludwika XIV

Peter Burke Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego Seria: Biblioteka Humanisty historia
The Fabrication of Louis XIV
historia
Michał Szczubiałka, Robert Pucek
Biblioteka Humanisty
absolutyzm propaganda Francja Ludwik XIV

W swojej monografii „Fabrykacja Ludwika XIV” brytyjski historyk ukazał w jaki sposób kreowany był wizerunek słynnego Króla-Słońce. Praca nie ma charakteru demaskatorskiego, a tytułowa fabrykacja nie jest rozumiana pejoratywnie: Burke z dużym wyczuciem realiów epoki przedstawia propagandę francuskiego monarchy. Dystansuje się jednocześnie od nieprzemyślanego krytykowania...

Świetna książka opisująca propagandę i sposób kreowania wizerunku Ludwika XIV na przestrzeni całego jego panowania.

Doskonała pozycja. Niezwykle ciekawy wywód, zaskakujące, a jednocześnie w pełni przekonujące wnioski oparte na poważnej analizie źródeł. Lekki styl i poczucie humoru, tak typowe dla Burke'a, tym razem świetnie oddane przez tłumaczy. Gratulacje należą się i autorowi i tłumaczom!

• Historia
  • 1g) Biografie/Autobiografie
  • Historia nauki, kultury i religii
  • 2020
  • Esej