Społeczna historia mediów. Od Gutenberga do internetu

Okładka książki Społeczna historia mediów. Od Gutenberga do internetu Asa Briggs, Peter Burke
Okładka książki Społeczna historia mediów. Od Gutenberga do internetu
Asa BriggsPeter Burke Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
A Social History of the Media. From Gutenberg to the Internet
Wydawnictwo Naukowe PWN
2011-01-01
2011-01-01
978-83-01-16455-3
Jakub Jedliński
Dzieńnnikarstwo media internet

Jest to książka tak wielowątkowa, że mówiąc o niej nie sposób na raz wymienić wszystkich poruszanych w niej zagadnień. Autorzy omawiają m.in. wpływ wydarzeń historycznych i politycznych na rozwój mediów (rewolucja angielska z połowy XVII wieku); mechanizmy społeczne, które doprowadziły do umasowienia mediów – np. samo pojawienie się gazet nie miałoby tak wielkiego znaczenia, gdyby nie egalitarne, umożliwiające szerszym grupom odbiorców dostęp do informacji kawiarnie, w których czytywano na głos i dyskutowano doniesienia prasowe (przełom XVII i XVIII wieku); wskazują, jak głębokie zmiany społeczne spowodował rozwój mediów różnego rodzaju. Także czas i przestrzeń uległy w XIX i XX wieku redefinicji pod wpływem rozwoju technik komunikacji oraz przekazywania informacji. By to zrozumieć, poznajemy historię nie tylko przedsiębiorstw telekomunikacyjnych, ale także linii kolejowych i żeglugowych oraz historię techniki, wynalazków i wynalazców. To z tych (oraz wielu innych) zjawisk wykształciły się media, czy też raczej należałoby powiedzieć: cały system medialny, jaki znamy dziś.

• Dziennikarstwo
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
  • Studia
  • Historia nauki, kultury i religii
  • Zbiory

Dodaj cytat z książki Społeczna historia mediów. Od Gutenberga do internetu