Ho'oponopono. Oczyszczająca modlitwa

2014-02-05
2014-02-05

warte przeczytania

warte przeczytania

Kolejna książka nt. tej intrygującej hawajskiej praktyki jaką jest Ho'oponopono. Jest to trzecia książka jaką do tej pory na ten temat przeczytałam. Poza uzupełnieniem faktów historycznych, kilku napomknięciom o fizyce kwantowej, znajdziemy w niej również wzmianki o metodzie dwupunktu oraz słowniczek hawajsko-polski tłumaczący najważniejsze pojęcia w ho'oponopono.
Prosty język, którym posługuje się autorka, pozwala zrozumieć pozornie zawiłą tematykę książki.

Prosty...

Krystyna Kwiecinski ezoteryką zajmuje się od wielu lat. Podróżuje po świecie, gdzie poznaje różne techniki uzdrawiania oraz ludzi, którzy się tym zajmują. Sama również organizuje warsztaty i kursy, które pokazują, jak stosować metody uzdrawiania. Jedną z jej książek jest „Ho’oponopono” wydana przez Illuminatio w 2014 roku.
Ho’oponopono oznacza naprawić coś, skorygować, doprowadzić do porządku, oczyścić negatywne energie. Jest to stara metoda uzdrawiania duchowego. Pochodzi z czasów Lemurii, która istniała przez Atlantydą. Można nią leczyć ciało fizyczne, duchowe i mentalne. Pomaga też w uzdrawianiu konfliktów. Jest uniwersalną metodą, którą można stosować w różnych aspektach życia. Na dodatek, gdy stosuje się ją prawidłowo jest bardzo efektywna. Metoda ta oczyszcza zakłócenia energetyczne. Negatywne energie mogą doprowadzić do różnych sytuacji. Ho’oponopono można nazwać modlitwą miłości. Modlitwa i wizualizacje pomagają w wielu kwestiach. Moc myśli sprawia, że możemy czynić dobro lub zło. Dzięki tej metodzie możemy usuwać blokady, pozbywać się fobii, poczucia winy, odnaleźć sens życia czy kierować swoim przeznaczeniem.
Oprócz treści znajdziemy w książce tabele i rysunki, które mają ułatwić odczytanie tekstu. Jak zawsze język jest dość prosty. Nie brakuje w nim wyliczeń i punktów, które są dodatkiem do tekstu głównego. Pomaga to w zrozumieniu całości.
Sama metoda opisana jest od podstaw, mimo że to kolejna książka na ten temat autorki. Dostajemy plik informacji, które przydadzą się w dalszych ćwiczeniach tej metody. Znajdziemy tu wiadomości na temat tego, w czym pomaga oczyszczająca modlitwa, jak można ją wspomagać. Na dodatek w książce pojawiają się przykłady modlitw, które można stosować w konkretnych sytuacjach, co pomaga w szybkim stosowaniu metody.
Jak zawsze nie zabrakło bibliografii. Umieszczona na końcu książki sprawia, że zainteresowani tematem mogą odszukać dodatkowe lektury do dalszego badania metody Ho’oponopono.
Prosta szata graficzna nie odciąga spojrzenia od tekstu. W odpowiednich miejscach użyto kursywy i boldów. Ozdobne tytuły rozdziałów nawiązują do okładki. Sama okładka bogata jest w kolory. Jest ładna, choć nie do końca pasuje mi do treści. Z tyłu jak zawsze znajdziemy skrót tego, o czym będzie traktować pozycja.
Poradnik jest interesujący, dobrze napisany i przeznaczony dla czytelnika dopiero zaczynającego swoją przygodę z metodą Ho’oponopono. To zbiór najważniejszych danych na temat tej metody. Poza tym wykonany jest całkiem poprawnie.
Polecam tym, którzy chcą do swojego życia wprowadzić modlitwę ułatwiającą oczyszczenie ducha, pozbycie się konfliktów i pozytywne myślenie. Moc myśli jest ogromna, wie to każdy z nas. Modlitwy, które proponuje ta pozycja mogą przydać się w wielu codziennych sytuacjach.

Ho’oponopono oznacza naprawić coś, skorygować,...

"Ho'oponopono to starożytna nauka, która bierze swój początek na malowniczych hawajskich wyspach i jest częścią Huny- tajemnej wiedzy kultywowanej przez Hawajczyków."

Ho' oponopono można przetłumaczyć w ten sposób: ho'o- robić, przenosić, dawać, pono- to, co jest prawidłowe, perfekcyjne, w idealnym porządku, w zgodzie z uniwersalnym źródłem. Ponopono jest wzmocnieniem slowa pono. Według tego objaśnienia Ho' oponopono oznacza:
- coś naprawić
- coś skorygować
- doprowadzić do idealnego porządku
- właściwie postępować
- naprawiać swój błąd
- połączyć różne rzeczy ze sobą i nawiązać kontakt z boskim porządkiem
- oczyścić negatywne energie i dopuścić boskie energie.

"Ho' oponopono wywodzi się ze starożytnej filozofii Huny. Huna wskazuje indywidualne drogi, które poprawiają komfort życia człowieka na wszystkich poziomach bycia, czyli na poziomie fizycznym, eterycznym, psychicznym, mentalnym i duchowym. "

Ho' oponopono jest prastarą, tradycyjną metodą uzdrawiania duchowego, która może być stosowana przez każdego, bez względu na wyznawana płeć, wiarę, status, pochodzenie, narodowość. Wystarczy przyjąć założenie, że każdy człowiek jest twórcą swojego losu i jest gotowy przyznać się przed sobą i wziąć odpowiedzialność za swoje uczynki, zachowania, zdarzenia, których był kreatorem. Nauka Ho' oponopono opiera się na dwóch ważnych, mocnych filarach jakimi jest miłość i przebaczenie.

To jaką postawę na co dzień przyjmujesz, jakie odczucia ci w tym towarzyszą mają wpływ na wszechświat, a każda reakcja wytwarza interakcję. "To co wysyłasz do wszechświata, zawsze powraca. Zgodnie z prawem fizyki, powrót tego ma zwiększoną moc działania i prędkości. To, co teraz do ciebie przychodzi, jest tylko powrotem wysłanych przez ciebie energii w przeszłości, w tym lub innym wcieleniu."

Równie ważne są myśli, które bądź co bądź towarzyszą nam na każdym kroku i każdym etapie życia. Skoro regularnie wmawiamy sobie, że coś nam się nie uda, czegoś nie umiemy to tak się dzieje. Budujemy w sobie blokady, ograniczenia i brak możliwości, perspektyw. Ho' oponopono jest bardzo energetyczną i optymistyczną nauką gdyż wskazuje tylko i wyłącznie pozytywne aspekty życia oraz wzmaga poczucie własnej wartości, akceptacji. Przyjemne myśli przyciągają przyjemne wydarzenia i przykazanych, wesołych ludzi.

Ho' oponopono jako oczyszczająca modlitwa może pomóc w rozwiązaniu w zapomnianych, dawnych lub obecnych konfliktów. Wystarczy sama wola i chęć pojednania, bez szukania winnych. Spokój i harmonia, którą zapewnia Ho' oponopono wpływa na jakość życia twojego i całego otoczenia. Oczyszczająca modlitwa może być stosowana przez każdego, w każdym momencie i sytuacji. Nie jest rytuałem pracochłonnym ani wymagającym nadzwyczajnego wysiłku.

Po szczegóły odsyłam do książki Krystyny Kwiecinski "Ho' oponopono. Oczyszczająca modlitwa". To doskonały poradnik i podręcznik tej hawajskiej nauki. Czytelnik ma okazję poznać historię praktyki, szczegółowe objaśnienia i instrukcje każdego kroku, a także formułki modlitw. Całość pisana prostym, przystępnym językiem zrozumiałym nawet dla laika.

Polecam zainteresowanym :)

aleksandrowemysli.blogspot.com

Ho’oponopono –początkowo brzmi jak łamacz języka, jednak po pewnym czasie można się przyzwyczaić. „A cóż to takiego?” zapytacie… wcale się nie dziwię, bowiem sama też nie wiedziałam, gdy po raz pierwszy ujrzałam tę nazwę. Teraz już wiem, że to jedna z życiowych filozofii, którą stosuje zapewne sporo różnych ludzi. Wystarczy wpisać tę nazwę w Internecie, wyskoczy Wam całe mnóstwo stron o tej tematyce. Chęć bycia szczęśliwym i spełnionym w naszym życiu jest bardzo istotną rzeczą i jeżeli faktycznie znajdziemy odpowiadającą nam drogę, która nas do tego doprowadzi to warto się jej trzymać.

Nauka ta wywodzi się z Hawajów. Przyznaję się szczerze i bez bicia, że jestem zielona w tym temacie. W końcu trafiłam na książkę, która dotyczyła czegoś, o czym nie wiedziałam kompletnie nic. Dlatego będę mogła ją ocenić jako zupełny nowicjusz. Przede wszystkim faktycznie umożliwiła mi ona zapoznanie się z tą techniką, zrozumienie jej pochodzenia i podstaw. Autorka bardzo dokładnie wyjaśnia samo znaczenie słowa Ho’oponopono, co wybitnie mi się spodobało. Etymologia nazw zawsze mnie na swój sposób ciekawiła.

Osobiście mogłabym podzielić tę pozycję na dwie równie istotne części. Pierwsza to wszelkie informacje dotyczące Ho’oponopono, a druga to zastosowanie tej techniki jako oczyszczającej modlitwy. Myślę, że istotne było to, że autorka nie przeszła od razu do zastosowania, tylko postanowiła również przybliżyć nieco ogólne informacje dotyczące tej techniki. Dzięki temu czytelnik nie musi znać jej poprzedniej publikacji. Przekazywana wiedza jest dosyć obszerna, chociaż dotyczy tylko jednego tematu. Domyślam się, że to i tak tylko podstawowe informacje dla osób, które chcą zacząć się zajmować tą metodą, a gdy wejdą w nią głębiej, to zapewne zaczną się zapoznawać z nią jeszcze dokładniej.

Druga część zawiera w sobie przykładowe ćwiczenia, a może lepszym określeniem tutaj będzie faktycznie słowo modlitwa. W każdym bądź razie na tych stronach stawiamy na praktykę, chociaż jak na mój gust jest jej trochę za mało. Jednak całość jest napisana przystępnym i w pełni zrozumiałym językiem, a to niezwykle ważne w przypadku książek, które mają nas wprowadzić w tajniki nowej metody. W końcu najważniejsze jest to, abyśmy wszystko dokładnie zrozumieli i przeanalizowali. O to autorka zadbała, więc nie ma się co martwić. Mam nawet wrażenie, że już podczas samego czytania coś się w czytelniku zmienia – książka jest pełna miłości i duchowości.

Zauważam jednak pewną schematyczność we wszystkich drogach życiowych. Każda z nich opiera się głównie na tym samym, różnice są naprawdę subtelne. Jednak coś wyjątkowego musi być w każdej z nich, skoro jeden człowiek wybiera jedną drogę, a drugi człowiek inną. Metoda Ho’oponopono do mnie nie trafiła, ale zapewne dlatego, że mam swoją własną filozofię życiową już od lat i trudno byłoby to zmienić. Jednak książka pani Kwiecinski jest naprawdę dobrze napisana i jeżeli ktoś jeszcze nie odnalazł swojego miejsca w świecie, sposobu na zdrowie, szczęście i radość, to być może powinien spróbować. Przeczytajcie tę pozycję pozostawiając otwarty umysł i serce, a być może okaże się, że ta technika jest waszym złotym środkiem na wszystko.

• Egzemplarze do recenzji
  • Rozwój osobisty/Psychologia/Poradniki