Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood

Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood Tom O’Neill, Dan Piepenbring
Okładka książki Manson. CIA, narkotyki, mroczne tajemnice Hollywood
2019-07-17
2019-07-17
Radosław Madejski
Manson Charles Manson Roman Polański Sharon Tate

Nowe spojrzenie na wstrząsającą zbrodnię

Bardzo długa i zostawia więcej pytań, niż odpowiedzi. Należy jednak docenić olbrzymi wkład pracy autora w zebranie wszystkich informacji i danych w jedno miejsce, ułożenie je sensownie tak, byśmy mogli wyciągnąć swoje własne wnioski.

Książka opisuje zbrodnie sekty Masona tzw Rodziny rozłożonej na czynniki pierwsze. Pokazuje nam również błędy oraz zaniedbania służb które nie zdusiły tego w zarodku. Mamy w niej manipulację za pomocą narkotyków i hipnozy, zamachy, morderstwa, konflikt na tle rasowym. Wielkie brawa oraz podziękowania dla autora za tak genialną książkę.

Czy nazwisko Charles Manson jest Wam znane?

Wielu osobom nie trzeba go przedstawiać. To on, ponad 50 lat temu, zlecił brutalne morderstwa w Hollywood. Jego sekta bez słowa sprzeciwu wykonała wszystkie polecenia i w ciągu dwóch dni pozbawiła życia siedem osób.

Ale jak to wszystko się zaczęło?

Tom O'Neill dużo wcześniej zadał sobie to samo pytanie. Chcąc uzyskać na nie odpowiedź dotarł do źródeł, które jako jedyny miał okazję przestudiować i włączyć do swojego dochodzenia. Informacje, które udało mu się odkryć zmieniły jego pogląd na całą sprawę i niektóre z osób biorących w niej udział.

Jak się okazuje wśród czarno-białych postaci pojawiły się różne odcienie szarości.

Nieścisłości, w aktach i dziennikach osób biorących udział w przesłuchaniu podejrzanych, przyniosły ze sobą więcej pytań niż odpowiedzi. Czy to możliwe, żeby Manson był wcześniej gościem w willi przy Cielo Drive w Hollywood? Czy miał powiązania z rządem albo rządowymi jednostkami badawczymi? Na wiele z tych pytań wciąż nie ma odpowiedzi, co tylko bardziej podsyca aurę tajemniczości wokół całej sprawy.

Bardzo podoba mi się sposób pisania Autora. W książce, obok swoich prywatnych przemyśleń, przemyca dla czytelnika całe fragmenty ze źródeł, do których udało mu się dotrzeć. To dodatkowo uwiarygadnia całą historię.

I choć minął już jakiś czas od przeczytania tej lektury ciągle próbuję sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Jeżeli jesteście ciekawi punktu widzenia Toma O'Neilla koniecznie sięgnijcie po tę książkę!

Czy nazwisko Charles Manson jest Wam znane?

Ale jak to wszystko się zaczęło?

Tom O'Neill dużo wcześniej zadał sobie to samo pytanie. Chcąc uzyskać na nie...

Charles Manson przywódca sekty zwanej Rodzinom, który jest odpowiedzialny za brutalne morderstwo w Hollywood, jest znany prawie wszystkim. W ciągu niespełna dwóch dni ginie siedem osób w tym ciężarna żona Romana Polańskiego. Po 50 latach od tego wydarzenia Tom O’Neil publikuje reportaż oparty na nieznanych faktach dotyczących tej okrutnej sprawy. Autor poświęcił ponad dwadzieścia lat swojej pracy dziennikarskiej aby dokładnie przebadać każdy szczegół sprawy, fakt czy pogłoskę. 8 sierpnia 1969 roku oddani wyznawcy Mansona dokonali krwawego morderstwa. Po tym usłyszał o nich cały świat. Wszystkie osoby obecne w willi przy Cielo Drive w Hollywood były najpierw torturowane a później zamordowane. Na drzwiach natomiast napisano krwią słowo „świnia”. Dlaczego to właśnie ich zabito? Autor w swoim reportażu wskazuje na całą siatkę powiązań pomiędzy ofiarami czy zabójcami. Również odnosi się on do zapomnianych aspektów jak bezpłatna klinika gdzie Manson leczył się za darmo czy znajomości Mansona z kuratorami. Z każdym kolejnym rozdziałem cała sprawa staje się coraz dziwniejsza. Do tego dochodzą byli agenci CIA a także programy CIA dotyczące używania LSD w celu kontrolowania ofiary.
Książka jest bardzo obszerna ale jak dla mnie momentami bardzo zawile napisana. Autor chwyta się prawie każdej wzmianki ze śledztwa i próbuje go powiązać z osobą Mansona. Jak dla mnie niektóre teorie są po prostu przesadzone. Ale jeżeli ktoś lubuje się w teoriach spiskowych to ta książka jest wprost dla niego.

Wolę Helter Skelter. Mimo , że tamta książka też była dość długa to nie męczyła jak ta. I mam wrażenie , że tutaj autor sam nie wiedział co chcę tu udowodnić

Zaczyna się ciekawie. To w końcu reportaż o niedokładnościach w śledztwie z jednej z najgłośniejszych spraw XX wieku, tragicznej, symbolicznej (jako koniec lata wolnej miłości),gdzie mamy do czynienia z hollywoodzkimi gwiazdami i przekształcającą się Ameryką.

To również zapis prywatnej obsesji autora. Co nie musiałoby być zarzutem.

Ale im dalej w las wątków, tym lektura staje się mniej interesująca, zwłaszcza że część z nich (jak ważny dla mnie motyw tego, że Manson i ludzie z nim związani byli wielokrotnie przez policję zatrzymywani i zwalniani) powinna dostać więcej miejsca, a mniej bicia sensacyjnej piany. Wszystkie wątki związane z CIA są słabo udokumentowane, niektóre z teorii autora nieźle się sprawdzają, ale przez to że książka jest nieznośne długa i nieznośnie pretensjonalna w fragmentach w których jest autor naprzeciw wszystkich sprawia, że co ciekawsze odnogi tej sprawy po prostu giną.

Za długie, za nudne, za słabo udokumentowane, mimo tego że pisał książkę przez dwadzieścia lat.

To również zapis prywatnej obsesji autora. Co nie musiałoby być zarzutem.

Ale im dalej w las wątków, tym...

Męcząca próba analizy śledztwa przeprowadzonego wiele lat temu. Autor snuje wiele hipotez bez jakiejś ostatecznej konkluzji. Owszem są interesujące wątki i tropy ale każdy kończy się jedynie przypuszczeniem. Nie w moim guście, liczyłem na więcej konkretów i puent.

To była gruba lektura, 600 stron na temat teorii spiskowej dotyczącej śledztwa, swego czasu najgłośniejszego morderstwa. Jeśli ktoś o Mansonie i jego Rodzinie nie słyszał, albo słyszał, ale nie bardzo wie o co chodzi to polecam najpierw zapoznać się z tematem, bo autor skupia się tu głównie na masakrze w Cielo Drive.

Czy obcowanie z tą lekturą było ciekawym doświadczeniem? Nie, raczej dla mnie był to przeciętnie spędzony czas. Autor nie do końca pokazał co chce udowodnić przez co lektura jest taka trochę bez puenty.

Czy obcowanie z tą lekturą było ciekawym...

Każdy pewnie słyszał o bandzie Charlesa Mansona, która na zlecenie swojego guru zamordowała żonę Romana Polańskiego, Sharon Tate. Sprawa była swego czasu bardzo głośna, a sam mord wyjątkowo bestialski i pełen symboliki. Okazało się, że za wszystkim stał Charles Manson, który skupił wokół siebie grupę młodych hipisów, grupę tę nazywał Rodziną.
Sama sprawa była bardzo zagadkowa, ciężko było ustalić motywy sprawców. Autor książki poświęcił pół życia na zgłębienie tej historii, oraz życia Mansona. Prześledził po kolei różne wątki, od tych bardziej , po te zdecydowanie mniej znane. Najciekawszym wątkiem według mnie jest ten, jakoby Manson był jednym z uczestników niesławnego projektu MK Ultra, czyli tajnego kiedyś eksperymentu badawczego, który miał polegać na kontroli umysłu wśród królików doświadczalnych. Manson, oraz inni mieli być za pomocą różnych środków (między innymi LSD) podżegani do różnych czynów.
Nie ma co się rozpisywać, temat jest bardzo obszerny i ciekawy. Bardzo polecam, kawał rzetelnej roboty.

Sama sprawa była bardzo...

Dosyć mglista i zawiła próba udowodnienia... sama nie wiem czego.

Dosyć mglista i zawiła próba udowodnienia... sama nie wiem czego.

• Literatura faktu
  • Reportaż