Conan: Godzina Smoka

Okładka książki Conan: Godzina Smoka Robert E. Howard
Okładka książki Conan: Godzina Smoka
Robert E. Howard Wydawnictwo: ALFA Cykl: Conan [Alfa] (tom 3) Seria: Biblioteka Fantastyki fantasy, science fiction
Conan [Alfa] (tom 3)
Biblioteka Fantastyki
Conan: The Hour of the Dragon
ALFA
1988-01-01
1988-01-01
Stanisław Czaja
Conan Cimmeria heroic fantasy sword & sorcery

Miecze, intryga, czary, zemsta, wielkie bitwy i piękne kobiety...kwintesencja nurtu heroic fantasy.
Na Croma, czego chcieć więcej?!

Na Croma, czego chcieć więcej?!

Czytałem ponad 30 lat temu. Pewnie teraz ocena byłaby inna :)

Czytałem ponad 30 lat temu. Pewnie teraz ocena byłaby inna :)

Jedyna oryginalna powieść o Conanie.

O problemach natury regulaminowej pisałem tutaj:
'Godzina smoka' też powstała pod banderą Weird tales i choć okładkę z linku poniżej uważam za beznadziejną, to jest to jednak okładka oryginalna:

Nie mogę się zgodzić z opinią, że ta książka to kopia opowiadania 'Szkarłatna cytadela'. Jedynie wątek ze złym magiem i jego poplecznikami, którzy więżą Conana się zgadza. Sam początek, samo wprowadzenie. Reszta 'Godziny smoka' to już osobne dzieło. Może to i wydłużone opowiadanie, ale jednak samodzielna rzecz.

Brakuje tylko alabastrowej pantery w przepasce na biodrach i byłoby howardowskie best off :)

Poza tym jest wszystko. Walki idywidualne, walka z potworem, potężny zły mag, wojna i dziewczyna. Eeech... Gdzie są takie kobiety? Pewnie tak, gdzie mężczyźni o posturze i charakterze Conana...

Wspominając wartościowe kobiety z dzieł o Conanie większość pewnie wspomni Belit i Valerię, może niektórzy Devi Yasminę. Dla mnie Zenobia jest nie do zdarcia! Piękna, wierna, oddana (wiem, bajka:)),ale także odważna i inteligentna. Takiej Valerii z 'Czerwonych ćwieków' było łatwiej, bo umiała dobrze machać mieczem. Odwaga Zenobii jest innego typu, takiego bardziej ludzkiego. Można się zakochać :)

Innym fajnym motywem książki jest narada z kałanem Asury. Dobra powieść detektywistyczna albo przygodowa by się tego nie powstydziła! Bardzo emocjonujący i bardzo ciekawy motyw no i kapitalny wątek całej tej wiary. Czy tylko mi się to kojarzyło z prześladowaniami Żydów. A jeszcze innym fajnym wątkiem jest wiedźma Zelata. Jakby to było tworzone dzisiaj, to już by ktoś robił spinoff o niej :)

Wszystko, co najlepsze z Conana. Szkoda, że to jedyna powieść E.Howarda. 7/10. No i Zenobia. Eeeech. Co za dziewczyna!

Wersję audio czyta Wojtek Masiak. Kto sprawdził linka u góry ten wie, że 10/10, i że miałem o nim coś więcej napisać. A warto. To nie jest ani zawodowy aktor ani lektor. To jest amator, który się spodobał i wybił. Przepiękny, głęboki głos, genialna intonacja. Tutaj link do jego strony: http://www.czytawojtek.pl/ A zaczął czytać dla znajomych... Piękna, godna uwagi kariera! A to jego 'Na Croma!' zostanie ze mną na długo.

Jedyna oryginalna powieść o Conanie.

O problemach natury regulaminowej pisałem tutaj:

Muszę przyznać z Conan to spory szczęściarza, bo zawsze jak dostaje po głowie to postanawiają go nie zabijać, gdy przegrywa to postanawiają go wziąć żywcem. Za to w jego otoczeniu niemal wszyscy inni giną. Nie zrozumcie mnie źle bo w sumie dobrze mi się to czyta, tylko niektóre elementy są dość sztampowe w życiu Conana. No ale przymykając na to oko to można dobrze się bawić, a muszę też przyznać że przekład na język polski w tych książkach jest bardzo dobry.
Dodam że jest to chyba najlepsza część z "trylogii" i mimo, że Conan nie jest dla mnie bohaterem którego jestem w stanie jakoś bardziej polubić to i tak mam w planach jeszcze przynajmniej przeczytać kilka książek o tym barbarzyńcy, muszę przyznać że filmy nieco wypaczyły tę postać.

Bierzesz dzieło Howarda i jest luksusowo!

Bierzesz dzieło Howarda i jest luksusowo!

Howard zrobił postacią Conana dla Heroic Fantasy to, co Tolkien dla High Fantasy "Władcą Pierścieni"; został ojcem całego gatunku. A ta książka jest ukoronowaniem jego twórczości. Nadal mam ją na półce i nade od czasu do czasu nostalgicznie odświeżam. Choć trzeba przyznać, że dziwnie się czyta tak skondensowaną powieść, większość współczesnych pisarzy rozciągnęłaby fabułę "Godziny smoka" w co najmniej trylogię:) Niemniej serdecznie polecam - dobrze jest od czasu do czasu zapoznać się z prawdziwą klasyką.

Znakomita! Uwielbiam takie klimaty:)

Znakomita! Uwielbiam takie klimaty:)

Najlepsza książka o Conanie - 11/11

Najlepsza książka o Conanie - 11/11

bardzo dobre

bardzo dobre

Najlepszy Conan jakiego czytałem. Książka jest świetna pod każdym względem. Nic dodać, nić ująć - 10/10:).

• Książki