Gry i zabawy dla dzieci

Okładka książki Gry i zabawy dla dzieci Małgorzata Cieślak
Okładka książki Gry i zabawy dla dzieci
Małgorzata Cieślak Wydawnictwo: Nasza Księgarnia poradniki
poradniki
Nasza Księgarnia
2013-06-28
2013-06-28

Liczyłem na bardziej kreatywne podejście do tematu. Dla dziecka od 3 lat wykorzystam z tej książki może z 3 pomysły. Za dużo moim zdaniem plastycznych inspiracji (za którymi osobiście nie przepadam).
CIEKAWOSTKA: wymyśliłem kiedyś zabawę "balongton" - odbijanie balonu paletkami (zamiast lotek) - sprawdza się już 2 rok :)

WIELKIE ROZACZAROWANIE. To było bardzo źle wydane 25 zł. Książki przeczytaniej już nie oddam do księgarni, więc chyba powędruje do kosza. Nie odniosę się do pierwszych rozdziałów książki, ponieważ jej czytanie rozpoczęłam od zabaw przeznaczonych dla dzieci dwuletnich (od strony 107). W tym rozdziale jest np. opisana zabawa "kustosz w muzeum". Według autorki mam wytłumaczyć mojemu dwuletniemu dziecku żeby wyobraziło sobie, że dom to muzeum, a przedmioty znajdujące się w nim ma podziwiać i zachwalać niczym obrazy w muzeum. Podczas innej zabawy mam dziecku dwuletniemu powiedzieć, aby wyobraziło sobie, że na stole znajduje się tajemnicza kraina. Dwuletnie dziecko wie czym jest tajemnicza kraina? Serio? Do większości opisanych zabaw potrzebnych jest sporo rzeczy np. bibuła, wata, klej, nożyczki, ruchome oczka, sznurki, wsążki, igła, nici, taśma klejąca, plastikowe jajka.... To opisy scenariuszy na lekcję plastyki w szkole czy opisy zabaw w domu z dwulatkiem? Szczerze, z serca odradzam tę pozycję.

Jeśli szukacie inspiracji do zabaw z dziećmi to polecam książkę Małgorzaty Cieślak „Gry i zabawy dla dzieci”. Autorka krok po kroku wyjaśnia nam czym może interesować się małe dziecko, jakie zajęcia mogą zapełnić mu czas, zainteresować oraz rozwinąć kolejne, pozornie nieznaczące, umiejętności. Do tego dowiemy się, jak powinien wyglądać rozwój naszej pociechy, jakie etapy powinna przechodzić, jakie umiejętności zdobywać i opanowywać. Wielkim plusem tych zabaw jest bardzo duża kreatywność oraz dostrzeganie potencjału w przedmiotach codziennego użytku, czyli wymyślając kolejne zajęcie dla malucha wcale nie musimy biec do sklepu z zabawkami i wydawać kolejnych wielkich sum. Ponad to zrobione zabawki będą nietypowe i pobudzające wyobraźnię, a proponowane aktywności pozwolą na utrwalanie relacji z rodzicami i opiekunami. Małgorzata Cieślak we wszystkich grach stawia na kontakt z drugim człowiekiem, naukę relacji społecznych, co jest bardzo ważne na pierwszym etapie rozwoju oraz możliwości zauważenia wszelkich nieprawidłowości w rozwoju i wczesną diagnozę
Wielkim plusem publikacji jest połączenie w jednym miejscu zabaw indywidualnych z tymi dla całych grup, dzięki czemu książka przyjdzie nam zawsze z pomocą, kiedy niespodziewanie w naszym domu zostaniemy z gromadką dzieci niemających pomysłu na zabawę, szukających inspiracji u dorosłych. Te pomysły będą bardzo przydatne w czasie różnorodnych imprez dziecięcych. Kolejnym plusem jest zestaw zabaw w samochodzie. Oglądanie krajobrazu nie zawsze jest dla dziecka interesującym zajęciem. Co zrobić, aby nie nudziło się w czasie wielogodzinnej podróży? Przekonajcie się sami, że zajęcie dzieci jest o wiele łatwiejsze niż nam się wydaje.
Pomysły na zabawy rozpisano na kolejne miesiące i lata życia dziecka, dzięki temu rodzicom i opiekunom będzie łatwiej odnaleźć się w lekturze, szybciej znaleźć pomysł, a wiadomo, że czasami wystarczy jedna podpowiedź i sami zaczynamy sypać propozycjami zabaw jak z rękawa. „Gry i zabawy dla dzieci” Małgorzaty Cieślak na pewno pomogą nam przejść przez trudne chwile i nabyć umiejętności, które kiedyś przekazywało się z pokolenia na pokolenie, które były częścią życia społeczności pełnej dzieci w różnym wieku.
Całość jest bardzo dobrze przemyślana i w pierwszych rozdziałach znajdziemy wskazówki, w jaki sposób wspierać aktywność i rozwój naszej pociechy. Znajdziemy oddzielne rozdziały pomagające znaleźć inspirację do zabaw na niezwykłe (lub zwykłe, ale grupowe) okazje. Będą tam zabawy na urodziny, nad morzem, w lesie, w wannie, zabawy plastyczne oraz rodzinne pozwalające zacieśniać relacje między jej członkami.
W wielu z tych zajęć dziecko będzie ćwiczyło kilka umiejętności: spostrzegawczość, koncentrację, pamięć, naukę liczenia, wyobraźnię przestrzenną, nawiązywania kontaktu wzrokowego, mówienia, wskazywania i wiele, wiele innych bardzo ważnych w rozwoju dziecka.
Książkę szczególnie polecam osobom, które mają małe dzieci, będą z takimi dziećmi pracować, przyszłym nauczycielkom przedszkolnym, opiekunkom w żłobkach, babciom, dziadkom, ciotkom, wujkom. Każdy znajdzie tu interesujące propozycje dla siebie. Proste opisy zabaw sprawią, że żadna nie sprawi nam trudności. Będzie to również doskonały zbiór pomysłów dla starszych dzieci szukających pomysłów na zabawy ze swoim młodszym rodzeństwem lub kuzynostwem czy dziećmi znajomych.
Polecam!

Gry i zabawy dla dzieci to książka, która udowadnia tezę, iż nie trzeba wielu zabawek by twórczo bawić się z dzieckiem. Nie ilość markowych, drogich oraz aktualnie modnych grająco – śpiewających cudów wpływa na inteligencję naszej pociechy, a czas, który spędzamy z maluchem.
Autorka prowadzi czytelnika za rękę. Książka podzielona jest na kolejne miesiące życia dziecka zgodnie z cyklem rozwoju. Rozpoczynając od 1 miesiąca kończąc na zabawach dla dzieci powyżej 3 roku życia. Każdy z podrozdziałów opatrzony jest krótkim komentarzem od autorki ułatwiającym zrozumieć etap życia na którym znajduje się Maluch.

Bardzo wartościowe w tej pozycji jest to, że przeglądając poszczególne propozycje sami przypominamy sobie nasze zabawy. Równocześnie odnajdując sens w zabawie np. mimiką twarzy z dzieckiem klikutygodniowym mamy większą motywację by tak spędzać czas. Autorka utwierdza nas w przekonaniu, że taka forma spędzania wspólnie czasu ma sens i zaprocentuje w przyszłości. Poza tym gwarantuję każdemu, że dziecko z którym się bawimy w prosty sposób, ale wymagający poruszenia wyobraźnią lepiej się rozwinie i będzie potrafiło doceniać wartość każdej rzeczy, którą znajdzie na swojej drodze.

Książkę polecam zwłaszcza osobom na początku rodzicielskiej drogi! Będzie świetnym drogowskazem.

Czegoś takiego było mi trzeba!
Proste, skuteczne metody na zabawy, które mają kilka najważniejszych cech:
- nie wymagają zabawek za miliony monet
- nie trzeba przygotowywać zabaw godzinami z wykorzystaniem specjalnych sprzętów (bawimy się często tym, co mamy pod ręką)
- podzielone na rozdziały. Są zabawy według wieku, są zabawy nad morzem, w samochodzie, na urodziny. Ale również zestawy zabaw plastycznych/doświadczeń//integracyjnych
- rozwijające (każdy etap jest opisany, ze zwróceniem uwagi na to, na co w danym wieku skupić się najbardziej)
- szybkie i często zachęcające do samodzielnej zabawy. I niech mi któryś rodzic powie, że nie chciałby żeby jego dziecko pobawiło się w coś samo
- rozwijające kreatywność, spostrzegawczość i całą resztę - ale to takie podsumowanie powyższych cech ;)

Polecam dla rodziców zmęczonych wymyślaniem kolejnych kreatywnych zabaw, których przygotowanie zajmuje godziny a dziecko potem popatrzy, pobawi się 2 minuty i pójdzie bawić się kubkiem z wodą albo garnkami... :D

Czegoś takiego było mi trzeba!
Proste, skuteczne metody na zabawy, które mają kilka najważniejszych cech:
- nie wymagają zabawek za miliony monet

Jeśli szukacie inspiracji do zabaw z dziećmi to polecam książkę Małgorzaty Cieślak „Gry i zabawy dla dzieci”. Krok po kroku autorka wyjaśnia nam czym może interesować się małe dziecko, jakie zajęcia mogą zapełnić mu czas, zainteresować oraz rozwinąć kolejne, pozornie nieznaczące, umiejętności. Wielkim plusem tych zabaw jest bardzo duża kreatywność oraz dostrzeganie potencjału w przedmiotach codziennego użytku, czyli wymyślając kolejne zajęcie dla malucha wcale nie musimy biec do sklepu z zabawkami i wydawać kolejnych wielkich sum. Do tego zrobione zabawki będą nietypowe i pobudzające wyobraźnię, a proponowane aktywności pozwolą na utrwalanie relacji z rodzicami i opiekunami. Małgorzata Cieślak we wszystkich grach stawia na kontakt z drugim człowiekiem, naukę relacji społecznych, co jest bardzo ważne na pierwszym etapie rozwoju.
Polecam!

Nie trzeba wielu zabawek, by twórczo bawić się z dzieckiem – takie słowa możemy przeczytać na okładce książki Gry i zabawy dla dzieci Małgorzaty Cieślak. I jest w nich ukryta wielka prawda, którą każdy z nas – rodziców i opiekunów dzieci powinien wziąć sobie do serca. Dziecko nie potrzebuje wydumanych, elektronicznych gadżetów, które zalewają półki sklepów dla dzieci. Czasem wystarczy odrobina wyobraźni, przedmioty znajdujące się pod ręką i wyśmienita zabawa gwarantowana.
Książka Gry i zabawy dla dzieci podzielona jest na dwie części, a każda z nich na mniejsze rozdziały. W pierwszej znajdziemy proste zabawy dla dzieci już od pierwszego miesiąca życia (!),do trzech lat. Druga to przede wszystkim ciekawe scenariusze na imprezy urodzinowe dla dzieci w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Poszczególne zabawy można wykonać także bez organizowania urodzin. Polecam szczególnie zabawy w małego naukowca. My wykonaliśmy octowe, gumowe jajko – zabawa przednia tylko trzeba bardzo uważać, bo nasze po spotkaniu z dywanem już na nim zostało;)

W tej części znajdują się także podpowiedzi, w co się bawić w ogrodzie, na plaży i w samochodzie (czy wy też znacie nurtujące pytanie – daleko jeszcze? ;)).

Autorka opisując zabawy dla dzieci bazuje na własnych doświadczeniach, o czym pisze we wstępie.

Książka ma bardzo skromną oprawę graficzną, ale nie o to tu chodzi. Kiedy do niej zajrzycie z pewnością odnajdziecie proste zabawy ze swojego dzieciństwa. Nie wymagają one wielu rekwizytów. Często wystarczy tylko rodzic i dziecko – tylko tyle i aż tyle. Warto pamiętać, że to właśnie takie zabawy budują więzi rodzinne.

Nadchodzi czas wakacyjnego wypoczynku, kiedy możemy jeszcze więcej czasu poświęcić dzieciom. Ważne jednak aby były to chwile, kiedy wspólnie nie tylko przebywamy, lecz świetnie bawimy się i nawzajem czegoś nowego uczymy. Z reguły przecież jest tak, że jak tylko nadchodzi wolny dzień, marzymy aby wyspać się i trochę poleniuchować, to budzi nas wtedy bladym świtem głos naszej latorośli, która jest już gotowa do zabawy. Aby nam na nią nie zabrakło pomysłów polecam książkę „Gry i zabawy dla dzieci” Małgorzaty Cieślik. Autorka od wielu lat prowadzi stronę internetową www.pomyslynazabawe.pl poświęconą odkrywaniu zdolności twórczych drzemiących w każdym dziecku. W 2007 roku wydała pierwszy tom gier i zabaw dla dzieci i od tego czasu skrupulatnie powiększała swój zbiór. W książce znajdziemy pomysły na zabawy od pierwszego miesiąca życia malucha po dzieci przedszkolne. Rozdziałem ogromnie pomocnym w czasie wycieczek czy też urlopu jest ten poświęcony zabawom w lesie. Odkrywanie śladów, zajęcia z liśćmi, tor przeszkód to tylko nieliczne z nich, dzięki którym dziecko miło spędzi czas jak i poszerzy swoją wiedzę. Obszerna część to gry i zabawy w ogródku i na podwórku, gdzie znajdziemy zajęcia rozwijające wyobraźnię, jak i ruchowe, dzięki którym nasze dziecko po prostu wyszaleje się i powstanie nadzieja na chwilkę odpoczynku. Również urodziny dzieci nie powinny nam przysporzyć siwych włosów, autorka zamieściła scenariusze na tę imprezę, uwzględniając wiek solenizanta. Możemy skorzystać z nich bezpośrednio jak i je po swojemu zmodyfikować. Ja osobiście ponieważ najbardziej lubię zabawy kreatywne skorzystam z różnorodnych pomysłów plastycznych, które przydadzą np. robienie węża ze starych rajstop czy też owadziego ogrodu. Książkę ilustrowała w zabawny sposób Joanna Zagner- Kołat i zdecydowanie warto zwrócić uwagę na jej rysunki.
„Gry i zabawy dla dzieci” to świetna pozycja aktywizująca zarówno opiekunów jak i same dzieci. Różnorodność proponowanych zajęć jest ogromna a najważniejsze, że są one dość proste i nie wymagają nakładów finansowych jak również można je praktycznie wykonywać przez cały rok. Wspólnie spędzony czas na pewno na długo zapadnie dziecku w pamięci. Zdecydowanie warto skorzystać !

Pozycja jest mocno niedoinwestowana. Gdyby papier, na którym została wydrukowana mniej przypominał ekologiczny, niechlorowany papier toaletowy bardziej by zachęcała do lektury. Kilka kolorowych fotografii również nie zrobiłoby jej krzywdy, a zdecydowanie uprzyjemniłoby przeglądanie. Nie ukrywajmy, to nie jest powieść, którą czyta się od deski do deski, tego rodzaju pozycje często się kartuje w poszukiwaniu zabawy, która przyciągnie nasz wzrok. Te kilka nieciekawych rycin, które znajdziemy w środku wzroku nie przyciąga wcale. Brakuje mi w niej choćby zdjęć z realizacji konkretnych zabaw. Książka o zabawach dla dzieci, powinna być kolorowa, ciekawa, zachęcająca do sięgnięcia. To taka kieszonkowa; mały format, brzydki papier, ale w miarę interesujące wnętrze. Możemy ją zabrać ze sobą w plener bez obaw, że się zniszczy, bo nie kosztowała fortuny.

Uczciwie piszę, że mając do wyboru inne poradniki, które prężą się na sklepów półkach i wręcz krzyczą kolorem, nie kupiłabym tej pozycji. No chyba, że jako dodatek, do torby piknikowej.

Książek, poradników dotyczących wychowania i opieki nad dziećmi na rynku wydawniczym jest bardzo wiele. Wystarczy wejść do pierwszej z brzegu księgarni, by zobaczyć przepełnione półki. Czy zatem można napisać coś jeszcze? Czy można stworzyć coś nowego? Nowa książka Małgorzaty Cieślak jest tego dowodem. To niezwykle ciekawy poradnik pokazujący rodzicom (i nie tylko) drogę do twórczego spędzania czasu z małym dzieckiem. Drogowskaz do stworzenia małego "geniusza" - dziecka myślącego, samodzielnego, kreatywnego, otwartego na świat i ludzi.

Jak zatem odkryć potencjał swojego dziecka? I to już od pierwszych miesięcy życia? Wystarczy dostarczyć odpowiednich bodźców. Naukowcy udowodnili, że w czasie pierwszych trzech, czterech lat życia dziecka mózg rozwija się najszybciej. I ten fakt musimy wykorzystać. Dziecko rozwija się poprzez zabawę. Samokontrola, zapał, wytrwałość i motywacja - to część cech jakie dziecko może rozwijać podczas zabawy. Autorka proponuje zestaw zabaw i gier, które uczą kreatywności i rozwijają wyobraźnię. Dostosuje je do każdego etapu życia. I co najważniejsze!!! Nie wymagają one wielkiego nakładu finansowego!!! Wystarczy papier, kartka, miski, garnki czy najzwyklejsze klocki. Liczy się przede wszystkim zaangażowanie obu stron. Uśmiech, radość i satysfakcja z zabawy tworzy między rodzicami a dzieckiem niepowtarzalną więź.

Zabawy manipulacyjne, tematyczne, konstrukcyjne - każdy znajdzie tu z pewnością coś dla swoich pociech. Ja przetestowałam propozycję Małgorzaty Cieślak na swojej 4 miesięcznej siostrze. I o dziwo, muszę przyznać, że "znikająca mucha" czy "skarpetka potworek" nie tylko wywołały zaciekawienie na twarzy Kornelki, ale także niejeden świadomy uśmiech. Z przyjemnością w przyszłości wykorzystamy kolejne propozycje autorki. Każdy rozdział to naprawdę wiele ciekawych pomysłów na miłe spędzanie wspólnych chwil. Szczególnie polecam rozdziały dla starszych dzieci oraz "Zabawy i gry na urodziny", "Zabawy podczas jazdy samochodem", "Mały naukowiec".

Te kilkaset zabaw, prostych i nieco bardziej skomplikowanych, to gwarancja satysfakcjonującego, twórczego spędzania wolnego czasu! Dlaczego? Bo są to "przepisy" już sprawdzone przez samą autorkę i jej dzieci, ale także znajome mamy. Każda z nich wniosła do tej książki to, co sprawiało radość jej dziecku. To prawdziwy skarbiec gier i zabaw, do którego wystarczy tylko sięgnąć i...szaleć! Mnie pozostaje życzyć tylko wszystkim czytelnikom i ich rodzinom wspaniałych wspólnie spędzonych chwil.

Izabela Nestioruk

• Dziecko
  • NK wydawnictwo
  • Status: posiadam
  • Moje 52 książki 2013
  • Poradniki
  • 92-R03-0508

Dodaj cytat z książki Gry i zabawy dla dzieci