Wyprawa Kon-Tiki

1995-01-01
1995-01-01
Halina Thylwe
podróż morze reportaż Polinezja Pacyfik tratwa

Książka podróżnicza najwyższych lotów.

Książka podróżnicza najwyższych lotów.

Książka czytana jeszcze w podstawówce, gdy każda podróż była tyko marzeniem, a cóż dopiero taka. Wrażenie, które wtedy zrobiła trwało bardzo długo, właściwie do dziś.
I nie da się ukryć, że nie chodzi tu ani o język, ani o humor – skądinąd angielski z ducha. Siłą książki jest jej prawdziwość. To wydarzyło się naprawdę. Autor chciał udowodnić, że było możliwe, że ludność Polinezji przebyła Pacyfik tratwami z Ameryki Południowej. Załoga, w skład której wchodziło pięciu Norwegów i Szwed podjęła się nie lada wyczynu na łodzi żaglowej zbudowanej jak przed wiekami, tyle, że z radiostacją oraz innymi zapasami jedzenia.
Niesamowite przygody, opisy przygotowań i rejsu, to wszystko sprawiało, że relację czytało się jak najlepszą powieść przygodową, nawet mając świadomość sukcesu.
Z dzisiejszego punktu widzenia to także tęsknota do czasów, gdy odwaga i zdolności zastępowały niedobór środków, szczególnie finansowych, a cele były wyznaczane przez chociażby pragnienie dowiedzenia czegoś, o sławie nie wspominając a nie chęcią zysku. Taki prawdziwy podróżniczy romantyzm bez współczesnych technologii.
No i książkę wydano w znakomitej serii Iskier „Naokoło Świata”, będącej właśnie wówczas (lata 80-te ubiegłego stulecia) oknem na świat.

OCENA - 8/10 REWELACJA

Podróże bywają fascynujące, jeżeli podążamy za marzeniami i mamy odwagę realizować je ekstremalnie. „WYPRAWA KON-TIKI Thora Heyerdahl’a właśnie to dobitnie ukazuje. Mam ogromny sentyment do tej książki, za jej nietuzinkowość i piękno. Czytałem ją wiele lat temu i znowu do niej wróciłem przeżywając na swój sposób moc prawdziwej przygody. Rewelacyjna opowieść, która niesie za sobą ogromną dawkę emocji i wrażeń oraz zostawia ślad w sercu na wieki.

Sześciu śmiałków ze Skandynawii na prymitywnej tratwie zbudowanej przez nich samych rzuca wyzwanie Oceanowi Spokojnemu i rusza w nieznane. Udowodnili całemu światu, że można dokonać czegoś niezwykłego i przejść do historii. Nikt nie dawał im żadnych szans. Z góry skazano ich na porażkę. W końcu pokonanie Pacyfiku, jego sztormów, huraganów oraz wysokich fal sięgających nawet 6 metrów na takiej łupinie składającej się tylko z dziewięciu pni nie może się udać. A jednak Heyerdahl oraz jego kompani to zrobili. Niezwykła siła przyjaźni oraz marzeń, wytrwałość wraz z odwagą, może wynieść nas na wyżyny oraz pozwolić na realizację tak niesamowitego przedsięwzięcia. Trzeba tylko w to wierzyć i mieć żyłkę globtrotera. Niesamowita książka. Polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Klasyka! Fascynujące!!!

Klasyka! Fascynujące!!!

Rewelacyjna książka! Łączy reportaż, prozę przygodowo-podróżniczą i literaturę naukową. Nie sposób ocenić na ile oddaje prawdę o codzienności wyprawy, ale czyta się wybornie.

Dzięki autorowi możemy obserwować nie tylko losy szalonej wyprawy tratwą przez ocean, ale także realizację szalonego pomysłu wolnego ducha poznania nieskrępowanego granicami, niemożliwościami i niewiarą ekspertów. Książka jest samą esencją przeżyć, obserwacji i decyzji a także niezwykle kreatywnego i inteligentnego radzenia sobie z przeciwnościami . Skromność autora nie zdołała przesłonić niezwykłego bohaterstwa i siły ducha wszystkich członków wyprawy.

Książka jest relacją z morskiej podróży, którą autor – z wykształcenia etnograf – odbył wraz z pięcioma towarzyszami (i papugą) z Peru do Oceanii w 1947 roku. Inspiracją do podróży była jego teoria dotycząca pochodzenia ludu Polinezji – logalne legendy mówiły o tym, że pierwsi polinezyjczycy przybyli zza oceanu. W tę historię nikt nie chciał uwierzyć – głównym powodem było to, że uważano za niemożliwe przepłynięcie Oceanu Spokojnego na tratwach, których niewątpliwie musieli użyć pierwsi przybysze. Thor chcąc udowodnić swoją tezę, udał się wraz z towarzyszami w identyczną (albo przynajmniej tak podobną jak to tylko było możliwe) podróż morską na drewnianej tratwie. Brzmi niewiarygodnie, a jednak się wydarzyło.

Prawdziwy odkrywca, prawdziwy naukowiec

Książka pisana jest ewidentnie przez osobę, która pisze raczej prace naukowe, nie powieści fikcyjne. Jest utrzymana w obiektywnym tonie, autor opisuje jedynie metodycznie kolejne etapy podróży. Nie skupia się na opisach strachu czy niepewności, które z pewnością im przecież towarzyszyły. Emocje pojawiają się dopiero wtedy, gdy autor opisuje swoje relacje z polinezyjczykami – widać, że byli mu bardzo bliscy. Poza tym książka przypomina trochę dziennik pokładowy, na podstawie którego była pisana – same konkretne opisy. Można tam znaleźć wiele informacji o codziennym życiu na tratwie i przygodach, które zdarzyły się w międzyczasie – niektóre naprawdę przerażające.

ciąg dalszy znajduje się pod adresem: https://niemampojeciacopisze.wordpress.com/2021/02/18/wyprawa-kon-tiki-kon-tiki-ekspedisjonen/

Rewelacyjna!

Rewelacyjna!

Jak rozstrzygnąć spór naukowy w sytuacji, gdy brak jednoznacznie przekonujących dowodów na poparcie tez jednej ze stron? Można, rzecz jasna, toczyć niemające końca dyskusje, które ostatecznie i tak nie prowadzą do osiągnięcia zgody. Można też podjąć konkretne działania, by dostarczyć niepodważalnych dowodów.
Thor Heyerdahl – norweski etnograf był zwolennikiem teorii, zakładającej zasiedlenie Polinezji przez rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej, podczas gdy większość ówczesnych naukowców uważała, że kierunek migracji był odwrotny i to nie Ameryka ale Azja była kolebką Polinezyjczyków. Powszechnie podawano w wątpliwość możliwość przepłynięcia Pacyfiku przez dawnych mieszkańców Ameryki Południowej. Autor „Wyprawy Kon-Tiki" postanowił eksperymentalnie dowieść prawdziwości swojej teorii. Zorganizował zespół, który wykonał dokładną replikę tratwy z drzewa balsa – takiej samej, jakiej używali dawni inkascy żeglarze. 28 kwietnia 1947 roku ekspedycja wypłynęła z portu Callao w Peru i po trwającej trzy miesiące żegludze dotarła do Archipelagu Tuamotu. Tym samym Heyerdahl udowodnił, że taka podróż była możliwa.
„Wyprawa Kon-Tiki” jest relacją z tej wyprawy. Opisuje ze szczegółami historię przygotowań, a później przebieg ekspedycji, w której uczestniczyło sześciu mężczyzn. Bogato ilustrowana zdjęciami książka zasłużenie stała się bestsellerem i pomimo upływu ponad sześćdziesięciu lat od jej wydania wciąż jest warta przeczytania. To bezcenny zapis rejsu na prymitywnej tratwie po bezmiarze wód Pacyfiku i zbiór doświadczeń, których w żaden inny sposób nie dałoby się zebrać.
Nie jest przy tym istotne, że teoria Thora Heyerdahla nie znajduje współcześnie potwierdzenia w badaniach genetycznych. Osiągnięcia załogi tratwy Kon-Tiki nie podlegają kwestionowaniu i wniosły niewątpliwy wkład do wielu dziedzin wiedzy.

Thor Heyerdahl – norweski etnograf był zwolennikiem teorii,...

Krótko - świetna opowieść o odważnym człowieku i rejsie który przeszedł do historii

• Podróżnicze
  • Podróże