Tato, a po co?

Okładka książki Tato, a po co?
Wojciech MikołuszkoTomasz Samojlik Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza MULTICO literatura dziecięca
literatura dziecięca
Oficyna Wydawnicza MULTICO
2012-01-01
2012-01-01
dziecięce pytania a dlaczego? a po co?

Okładka książki Zagadki babci Sylwia Chutnik, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Grzegorz Kasdepke, Tomasz Samojlik, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Ewa Winnicka
Ocena 7,6
Zagadki babci Sylwia Chutnik, Rok...
Okładka książki Opowieści z Mirmiłowa. Rozróby i romanse Piotr Bednarczyk, Mieczysław Fijał, Magdalena Kania, Sławomir Kiełbus, Maciej Kur, Tomasz Leśniak, Tomasz Samojlik
Ocena 6,8
Opowieści z Mi... Piotr Bednarczyk, M...
Okładka książki Praktycznie wszystko. Podpowiednik dla dzielnych dzieciaków Justyna Dżbik-Kluge, Tomasz Samojlik, Jarosław Sowizdraniuk
Ocena 8,3
Praktycznie ws... Justyna Dżbik-Kluge...
Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Ocena 0,0
Oddech smoka Krzysztof Kochański...

Okładka książki Moje serce skacze z radości Eva Eriksson, Rose Lagercrantz
Ocena 8,2
Moje serce ska... Eva Eriksson, Rose ...
Okładka książki Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują? Tomasz Lew Leśniak, Rafał Skarżycki
Ocena 8,1
Hej, Jędrek! P... Tomasz Lew Leśniak,...

Pomysł dobry, wykonanie średnie.
Kiepsko się to dziecku czyta. Zgrzytliwy język - autor chyba nie spróbował sam przeczytać tego co napisał na głos. Równie przeładowane ilustracje. Przemądrzały ton i "przegadane" w wielu miejscach.
Na dokładkę bardzo mała czcionka, oczy bolą.

Pomysł dobry, wykonanie średnie.
Na dokładkę bardzo mała czcionka, oczy bolą.

Dlaczego mleko jest białe? Co jest szybsze do światła? Czym meduzy robią kupę? Z takimi i milionem innych piekielnie trudnych pytań stają rodzice każdego ciekawskiego dzieciaka. Dzięki tej książce udzielenie odpowiedzi staje się o niebo łatwiejsze! Polecam!

Zachęcona pierwszą publikacją W. Mikołuszki sięgnęłam i po tę książkę. Dzieci bywają zaskakujące. O co się pytają? Między innymi o:
- Dlaczego pioruny są powyginane?
- Co jest ważniejsze: mózg czy serce?
- Dlaczego makaron mięknie podczas gotowania?
- Czy bakterie „od próchnicy” jedzą zęby?
- Czy krewetka może zjeść człowieka?
- Czy meduzy robią kupę?
- Dlaczego mleko jest białe?
- Dlaczego glina podczas wypalania twardnieje, zamiast się topić?
- Czym parzy pokrzywa?
- Czy kijanki wiedzą, kto jest ich mamą?
- Dlaczego kiedy śpimy, to czas płynie szybciej?
- Czy sikorki są mądre? Co to są piegi i pieprzyki?
- Czy nasze komórki są żywe?
- Dlaczego nie możemy pić słonej wody?
- Czy rośliny mają mięśnie?
- Dlaczego możemy ruszać dolną szczęką, a górną nie?
- Dlaczego galaretka się giba? Skąd się bierze wiatr?
- Po co są sny?
- Dlaczego lubimy słuchać piosenek?
- Dlaczego liść, spadając z drzewa, kręci się, zamiast lecieć prosto w dół?
- Czy kartofel jest owocem?
- Co jedzą grzyby?
- Gdzie się podziewa jedzenie, które zjadamy?
- Kto urodził tych ludzi, których nikt nie urodził?
- Co to jest mgła?
- Po co oddychamy?
- Czy bakterie mają oczy i buzie?
- Co robi mydło?
- Skąd się bierze kożuch na mleku?
- Dlaczego najbardziej zimno jest nam w nos?
- Dlaczego prawie wszystkie owady mają skrzydła?
- Dlaczego mrówka może chodzić do góry nogami?
- Co by się stało, gdyby przyciąganie ziemskie przestało działać?
- Czy da się przewiercić Ziemię na wylot?
- Dlaczego spadające gwiazdy nazywają się gwiazdy, skoro to nie są gwiazdy?
- Dlaczego podczas jazdy samochodem na zakręcie coś wyrzuca nas na zewnątrz?
- Po co nam czkawka?
- Po co człowiekowi gluty w nosie?
- Dlaczego droga asfaltowa czasem odbija obrazy jak lustro?
- Dlaczego Księżyc nie spada na Ziemię?
- Co jest szybsze od światła?
- Do czego potrzebne są bagna?
- Dlaczego wiewiórki mają pędzelki na uszach?
- Jak plemnik dostaje się do jaja?
- Czy dorośli rozumieją dzieci?
- Dlaczego bańki mydlane są okrągłe?
- Dlaczego woda się nie pali?
- Dlaczego w samochodzie robi się duszno, gdy stoi na słońcu?

Książka wzbogacona jest ilustracjami, ma twarda oprawę. Pisana jest żartobliwym językiem. Autor opisuje okoliczności, w jakich padło dane pytanie. Można się poczuć niemal członkiem rodziny. Towarzyszyć ojcu i dzieciom w ich wyprawach do lasu (wyprawy te są fascynujące i ileż z nich pożytku!), razem jeść śniadanie. To podczas posiłków padają pytania: "Dlaczego mleko jest białe", czy "Dlaczego makaron mięknie podczas gotowania".
Niektóre z pytań zadawanych przez dzieci bywają zaskakujące. Czasem autor dochodzi do wniosku, że trudno jest zrozumieć dziecko ;)

- Dlaczego pioruny są powyginane?
- Co jest ważniejsze: mózg czy serce?
- Dlaczego makaron mięknie podczas gotowania?
- Czy bakterie „od próchnicy” jedzą zęby?
- Czy krewetka może zjeść człowieka?
- Czy meduzy robią kupę?
- Dlaczego mleko...

Dodaj cytat z książki Tato, a po co?