Dziesiąta Aleja

2012-01-20
2012-01-20
Jacek Manicki
Mario Puzo Mafia

W bardzo realistyczny sposób przedstawiona historia Rodziny Włoskich imigrantów, którzy osiedlili się w Nowym Jorku w pierwszej połowie XX wieku. Doskonale opisane: obyczajowość, sposób życia, sposób myślenia, priorytety, codzienne zmagania z życiem, problemy i radości.

Rodzina Angeluzzich musi zaakceptować świat w którym przychodzi im żyć. W Dziesiątej Alei surowa włoska tradycja i surowe wychowanie spotykają się z amerykańską swobodą i liberalizmem. W rezultacie powstaje konflikt wartości z którym na każdym kroku zmaga się główna bohaterka i jej najbliżsi.

Czytając tą pozycję miałem odczucie że jestem bardzo blisko wszystkich wydarzeń. Mario Puzo pisząc książkę obyczajową (bo tak bym ją skategoryzował) zadbał o to, aby stworzyć więź z czytelnikiem w taki sposób, żeby każdy miał wrażenie, że to wszystko dzieje się na prawdę a każdy jest nie tylko obserwatorem ale też uczestnikiem.

Jak sądzę nie jest to najbardziej znana powieść Mario Puzo - tak jak np. Ojciec Chrzestny, Sycylijczyk czy Rodzina Borgiów, ale na pewno i zdecydowanie warta uwagi.

Na półkach: , , , , ,

Puzo kojarzony jest głównie z mafijnymi klimatami - nie do końca słusznie, bo pisał także książki, które z mafią niewiele miały wspólnego. Prawdą jest jednak to, że mafijne klimaty wychodziły temu autorowi najlepiej. W tej historii mafii jest naprawdę niewiele (ot, epizod związany z jednym bohaterów), jednak fakt osadzenia akcji w środowisku włoskich emigrantów przedwojennego Nowym Jorku sprawia, że można nieśmiało postawić "Dziesiątą Aleję" w jednym rzędzie

I nie tylko tematycznie ta sama liga, bo jakościowo jak najbardziej też. To wciąż Puzo, umiejący realistycznie opisać rzeczywistość trzeźwo patrzący na świat i umiejący ubrać w słowa niuanse życia, które na co dzień nam umykają i nie zwracamy na nie uwagi.

Śledzimy tutaj wycinek z życia włoskiej rodziny, blaski i cienie ich życia, ich radości, tragedie, przemiany charakterów bohaterów pod wpływem zmieniających się, nieraz w tragiczny sposób, okoliczności.

Znakomity portret ówczesnego świata i mentalności tamtej społeczności.

Życie codzienne włoskich emigrantów w USA. Zmaganie się z biedą, marzeniami o lepszym życiu. W tle głeboko zakorzeniona tradycja i typowa włoska mentalność. Ciekawa pozycja pozwalająca lepiej zrozumieć ludzi, którzy za chlebem zdecydowali zostawić wszystko i zacząć trudne życie w zupełnie obcym kraju. Po sąsiedzku emigranci z Irlandii, Polski i Niemiec...

Nie jest to powieść gangsterska, do jakich przyzwyczaił nas Puzo, ale obyczajówka - saga rodziny włoskich emigrantów w Nowym Jorku. Opisane są wzloty i upadki, nadzieje i porażki, walka o przetrwanie w dobie wielkiego kryzysu jak i czasy trochę lepsze, głównie z perspektywy matki, wdowy będącej głową rodziny. Przejmująca, szczera, smutna, choć ze sporą dozą czarnego humoru. W mój gust trafia - szczerze polecam.

Jeżeli ktoś będzie szukał w tej książce "rozgrywek" z "Sycylijczyka", "Ojca Chrzestnego" czy "Omerty" to poczuje się zawiedziony. Ale jeżeli ktoś, po lekturze tamtych pozycji, będzie chciał poczuć klimat i miejsce włoskich emigrantów w Ameryce na początku XX w. to nie mógł lepiej trafić. Dobrze oddane czasy i rozterki - do tego z pozycji włoskiej kobiety, mammy, głowy rodziny walczącej o byt swój i swoich dzieci w czasach wielkiego kryzysu, a potem wojny. To nie jest książka z tanią rozrywką, ale dla miłośników prozy Puzo pozycja obowiązkowa.

Kobieca dusza to bogaty w barwy wachlarz nastrojow i uczuć. Takie są Santa Lucia , jej córka i pozostałe kobiety. Myślę, że te bohaterki są uniwersalne, choć tu nadano tej kobiecości włoskie pochodzenie. Mężczyźni... cóż, ci są prości, ale i magnetyczni zarazem. Słowem, fajna książka.

Jedna z najlepszych powieści obyczajowych, jaką czytałem

Jedna z najlepszych powieści obyczajowych, jaką czytałem

Książka skrojona pode mnie: biedni emigranci w Nowym Jorku pierwszych lat XX wieku, starają się odnaleźć w Nowym Świecie. Takiego miasta już nie ma, ale ta powieść działa niczym wehikuł czasu. Autor był naocznym świadkiem tamtych dni, zatem narracja wyszła niezwykle naturalnie. Wierzyłem w każde słowo Puzo i z wielkim żalem przerzuciłem ostatnią stronę.

To moje kolejne spotkanie z autorem. Z pozoru niezbyt wciągająca fabuła zamienia się w pełną pasji opowieść o niezłomnej kobiecie, dla której nie ma ważniejszej wartości niż rodzina.
Jestem bardzo ciekaw, które fragmenty były autobiograficzne. Przez chwilę odniosłem wrażenie, że Gino to młody Mario Puzo. Muszę prześledzić historię pisarza.
Wybitne prowadzenie narracji sprawia, że książkę można pochłonąć w jeden wieczór.

Wybitne prowadzenie narracji...

włoscy emigranci w Ameryce