Wścibscy

35 min.
poezja dziecięca polska wścibstwo

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Wierszyki na Boże Narodzenie Natalia Berlik, Dorota Gellner, Danuta Gellnerowa
Ocena 7,0
Wierszyki na B... Natalia Berlik, Dor...
Okładka książki Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Marianna Oklejak
Ocena 8,1
Nieśmiała myszka Dorota Gellner, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Kolejna lektura Mojego drugoklasisty tym razem krótkie historie wierszowe na temat podsłuchiwania i podglądania. Śmiało drugoklasista przeczyta całą książeczkę. Co do treści są wierszyki świetne i są również średnie ale ostatni wierszyk jest takim fajnym z morałem zakończenia całej książeczki.

Przyjemnie się czyta. W zabawny sposób pokazuje jak otaczają nas wścibscy ludzie.

Bardzo dobra rozrywka dla rodziców i dzieci. Mnóstwo śmiechu, wierszyki od razu zapadają w pamięć i Mali czytelnicy chcą więcej niż raz przeczytać każdą historię. Do tego piękny morał na koniec, aby jednak nie być wścibskim. Bo to szkodzi na wzrok i słuch.

„Wścibscy” Dorota Gellner
Mało kto z dorosłych Polaków zdaje sobie sprawę z faktu, że Dorota Gellner stanowi nieodzowny element życia jego i jego bliskich. To ona, poetka, prozaiczka, autorka: wielu słuchowisk radiowych i bajek muzycznych, ok. 100 książek dla dzieci i ponad 200 tekstów piosenek stworzyła teksty, które od kilkudziesięciu lat nuci każde, polskie dziecko. To ona wymyśliła „Zuzię – lalkę niedużą”, „Ogórka wąsatego”, „Ciotkę Klotkę”, „Skaczące nutki” czy „Kwiatki-bratki”. To za sprawą ułożonych przez nią słów maluchy od lat podają sobie ręce, zdają sprawę z tego, że ciągle rosną i, że nadmierna ciekawość może mieć swoje konsekwencje, które w rewelacyjny sposób są zaprezentowane w wydanym po raz pierwszy w 2012 r. zbiorze „Wścibscy”.
Ten składający się z 17 rymowanych, niezwykle wzbogacających dziecięce słownictwo wierszy zbiór ma za zadanie w humorystyczny sposób wyśmiać zjawisko nadmiernego zainteresowania cudzymi sprawami. W zawartych w nim tekstach ciekawscy są wszyscy: niania, dziadek, psisko, babcia, kot, wnuczka, kuzyn, ciotka, wnuczek… Każdy z nich został określony epitetem „wścibski”/”wścibska” i posiada rekwizyty służące śledzeniu innych. Najczęściej jest to luneta („uzbrojona w trzy lunety” jest wścibska niania, „przez lunetę kota śledzi” wścibskie psisko, „przez lunetę śledzi żuczków liczną grupę” wścibski wnuczek),czasami „wścibski dziadek z trąbką w uchu ma (…) dyżur na podsłuchu”, „wścibski kot kamera w łapie ma (…) dyżur na kanapie”, „przez poczwórne okulary” wścibska ciotka widzi męża złe zamiary, „wścibska niania z mikrofonem czeka pod sąsiada domem”. Przedmiotem ciekawości jest absolutnie każdy aspekt cudzego życia, np. : „Jak się ma maleństwo dzisiaj? Zjadło kaszkę czy też misia?”, „Dokąd idzie o tej porze?”, „Co pan w szafie tam układa?”, „Ale kto i co zajada dziś w ogrodzie u sąsiada?, „Co tam jeszcze jest na stole?”, Co też pani je, sąsiadko? Czy za mało? Czy za rzadko?”, „(…) co się panu w nocy śni?”. Każdego ciekawskiego bohatera tego zbioru czeka sroga kara, np. „maleństwo (…) ugryzło nianię w nos”, „sąsiad (…) oknem niani nos przytrzasnął”,”(…) Wścibska babcia tkwi na murze zaplątana w pnące róże!”, „Wścibską wnuczkę tak przewiało, że (…) w nausznikach spać musiała”, „wścibski kuzyn (…) jak zgiął się, no to potem nie mógł odgiąć się z powrotem”! Tkwił pod klamką do północy, bo wstać nie mógł bez pomocy”, wścibska babcia (…) w krzakach tkwiła. Uszy sobie odmroziła i z powodu sopli w uchu zakazano jej podsłuchu”, „Wścibski wnuczek (…) w trawie zgubił lupę, czapkę oraz dwa sandały”, „Przerost uszu u każdego!”, „Przerost oczu u każdego! Oczy zbyt wybałuszone! Każde łypie w inną stronę. Wytrzeszcz oczu wyjątkowy! Oczy wam wyłażą z głowy!”. Jest wesoło, w wielu wypadkach niespotykanie, zawsze dająco do myślenia. Oto każdy, bez wyjątku, wścibia nos w nieswoje sprawy i mimo spotykającej go kary, często bardzo srogiej, mało kto wierzy w nawrócenie wścibskich. Niby oni sami deklarują: „My od dzisiaj z tym kończymy!”, ale jest to skwitowane ironicznym: „ZOBACZYMY!”. W końcu ciekawość jest częścią natury ludzkiej o stanowi siłę rozwoju ludzkości i nie możemy tak do końca z niej zrezygnować.
„Wścibscy” są zbiorem wyjątkowym: w bardzo przemyślany: humorystyczny, nieco ironiczny, niezwykle wciągający sposób wyśmiewają jedną z głównych przywar ludzkich i robią to w tak doskonały sposób, że znaleźli się na międzynarodowej Liście Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, a także na Liście Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej. Powinni być oni znani każdemu polskiemu dziecku (i to nie dlatego, że jakiś czas temu trafili na listę lektur szkolnych!),ponieważ pokazują, że ganić przywary ludzkie można w wesoły i nie nasiąknięty wszechobecnym hejtem sposób.

„Wścibscy” Dorota Gellner

Wścibska niania, babcia, dziadek kuzyn, wnuczka, wnuczek, kot, a nawet pies. Cóż to za nieznośna gromada. Podsłuchują, podglądają, za nic prywatność innych mają (ale mi się zrymowało 😉). A na wścibianie nosa w nie swoje sprawy mają rozmaite sposoby.

Ich wścibstwo nie zawsze niesie ze sobą oczekiwane skutki, a często prowadzą do wręcz komicznych sytuacji (w końcu ciekawość nie zawsze popłaca 😉) Finał tej książki jest idealny 😁

Jeśli lubicie rymowane i zabawne wiersze i OCZYWIŚCIE twórczość pani Doroty Gellner to musicie poznać Wścibskich i ich perypetie. Dobra zabawa gwarantowana😁

Książka z rymami.
Wynika z niej, że najbardziej wścibską osobą na świecie jest niania. Jest też wścibski piesek, kotek,wnuczek...
Na końcu jest przesłanie - skutki wścibiania nosa w cudze sprawy.
Niektóre wierszyki podobały mi się, jednak te o niani zaczynały mnie drażnić.

Książka z rymami.
Na końcu jest przesłanie - skutki wścibiania nosa w cudze sprawy.
Niektóre wierszyki podobały mi się, jednak te o niani zaczynały mnie drażnić.

Lekka, zabawna książeczka z morałem. Poruszony problem póki co jest oby moim małym czytelnikom, ale opisany w bardzo ciekawy sposób. Tak czy siak, nie warto być wścibskim.

Bardzo dobra, ciekawa i zabawna. Uśmiałyśmy się z moją córką. Na jedno wieczorne czytanie :)

ja, moje dzieci, dziadkowie, teściowie, przyjaciele i znajomi- wszyscy, wszyscy znamy jej bajki i wiersze na pamięć i uwielbiamy je, a zwłaszcza dzieci. Są świetne. chciałabym mieć dar takiego pisania :)Polecam wszystkim i dużym i małym!

Dorota Gellner zaskoczyła mnie ta książeczką. Kojarzyłam ją raczej z wierszykami prostymi, czasem nawet ubożuchnymi w oryginalne rymy, a tu proszę, proszę, lista Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, zresztą całkiem jak dla mnie zasłużone wyróżnienie. Temat potraktowała autorka dogłębnie, przerobiła go na dziesiątą stronę z niesamowitą fantazją, poczuciem humoru i kunsztem. Karykaturalne postaci niosą przesłanie jasne i otwarte, nie stanowiące problemu w odbiorze przez młodego czytelnika (byle nie zbyt młodego). Książeczka może się pochwalić nieprzeciętna ilością humoru i oryginalnością w treści. Któż bowiem do tej pory wziął na cel taki niewdzięczny temat? Przesłanie z każdego wierszyka (w sumie 17) wypływa jasne: wtykanie nosa w nie swoje sprawy jest be i będzie ukarane. Tytułowych wścibskich jest tu co niemiara: dziadek, wnuczka, kotek, niania, babcia, kuzyn – pełen przekrój społeczeństwa – wyraźny sygnał, że przekraczanie granic prywatności dotyczy każdego zarówno z jednej strony jak i z drugiej. Sytuacje są przerysowane, metaforyczne i zrozumiałe, wskazują na wszechobecny charakter zjawiska. Bardzo pożyteczna szkoła dla przyszłych członków społeczeństwa, przygotowująca do walki o prywatność i ucząca poszanowania granic drugiego człowieka w bezbolesny sposób. Z dziećmi rzadko się porusza takie tematy, wydaje się, że będzie jeszcze czas, a jeżeli nie, to przecież same zrozumieją. Nieprawda, nie musimy ich zostawiać z tym samych. Dzięki Dorocie Gellner możemy im dać broń i tarczę do ręki.

• Dla dzieci
  • Biblioteka