Wścibscy

Okładka książki Wścibscy
Dorota GellnerBeata Zdęba (ilustratorka) Wydawnictwo: Bajka literatura dziecięca
35 str. 35 min.
literatura dziecięca
Bajka
2012-01-01
2012-01-01
35 min.
poezja dziecięca polska wścibstwo

Wścibska niania, babcia, dziadek kuzyn, wnuczka, wnuczek, kot, a nawet pies. Cóż to za nieznośna gromada. Podsłuchują, podglądają, za nic prywatność innych mają (ale mi się zrymowało 😉). A na wścibianie nosa w nie swoje sprawy mają rozmaite sposoby.

Ich wścibstwo nie zawsze niesie ze sobą oczekiwane skutki, a często prowadzą do wręcz komicznych sytuacji (w końcu ciekawość nie zawsze popłaca 😉) Finał tej książki jest idealny 😁

Jeśli lubicie rymowane i zabawne wiersze i OCZYWIŚCIE twórczość pani Doroty Gellner to musicie poznać Wścibskich i ich perypetie. Dobra zabawa gwarantowana😁

Książka z rymami.
Wynika z niej, że najbardziej wścibską osobą na świecie jest niania. Jest też wścibski piesek, kotek,wnuczek...
Na końcu jest przesłanie - skutki wścibiania nosa w cudze sprawy.
Niektóre wierszyki podobały mi się, jednak te o niani zaczynały mnie drażnić.

Książka z rymami.
Na końcu jest przesłanie - skutki wścibiania nosa w cudze sprawy.
Niektóre wierszyki podobały mi się, jednak te o niani zaczynały mnie drażnić.

Lekka, zabawna książeczka z morałem. Poruszony problem póki co jest oby moim małym czytelnikom, ale opisany w bardzo ciekawy sposób. Tak czy siak, nie warto być wścibskim.

Bardzo dobra, ciekawa i zabawna. Uśmiałyśmy się z moją córką. Na jedno wieczorne czytanie :)

ja, moje dzieci, dziadkowie, teściowie, przyjaciele i znajomi- wszyscy, wszyscy znamy jej bajki i wiersze na pamięć i uwielbiamy je, a zwłaszcza dzieci. Są świetne. chciałabym mieć dar takiego pisania :)Polecam wszystkim i dużym i małym!

Dorota Gellner zaskoczyła mnie ta książeczką. Kojarzyłam ją raczej z wierszykami prostymi, czasem nawet ubożuchnymi w oryginalne rymy, a tu proszę, proszę, lista Białych Kruków Internationale Jugendbibliothek w Monachium, zresztą całkiem jak dla mnie zasłużone wyróżnienie. Temat potraktowała autorka dogłębnie, przerobiła go na dziesiątą stronę z niesamowitą fantazją, poczuciem humoru i kunsztem. Karykaturalne postaci niosą przesłanie jasne i otwarte, nie stanowiące problemu w odbiorze przez młodego czytelnika (byle nie zbyt młodego). Książeczka może się pochwalić nieprzeciętna ilością humoru i oryginalnością w treści. Któż bowiem do tej pory wziął na cel taki niewdzięczny temat? Przesłanie z każdego wierszyka (w sumie 17) wypływa jasne: wtykanie nosa w nie swoje sprawy jest be i będzie ukarane. Tytułowych wścibskich jest tu co niemiara: dziadek, wnuczka, kotek, niania, babcia, kuzyn – pełen przekrój społeczeństwa – wyraźny sygnał, że przekraczanie granic prywatności dotyczy każdego zarówno z jednej strony jak i z drugiej. Sytuacje są przerysowane, metaforyczne i zrozumiałe, wskazują na wszechobecny charakter zjawiska. Bardzo pożyteczna szkoła dla przyszłych członków społeczeństwa, przygotowująca do walki o prywatność i ucząca poszanowania granic drugiego człowieka w bezbolesny sposób. Z dziećmi rzadko się porusza takie tematy, wydaje się, że będzie jeszcze czas, a jeżeli nie, to przecież same zrozumieją. Nieprawda, nie musimy ich zostawiać z tym samych. Dzięki Dorocie Gellner możemy im dać broń i tarczę do ręki.

Teksty nudnawe, rysunki straszne. Po wielu wspaniałych książkach pani Gellner, ta rozczarowuje

Sympatycznie i zabawnie o wtykaniu nosa w nie swoje sprawy ;)

Sympatycznie i zabawnie o wtykaniu nosa w nie swoje sprawy ;)

"Wścibscy" to zbiór wierszyków opowiadających nam perypetie kilku bardzo wścibskich i ciekawskich ludzi, a nawet psa i kota :)
Wścibska niania, wścibska babcia, wścibski dziadek, wścibska wnuczka, wścibski wnuk, wścibski kuzyn, wścibska ciotka, wścibski wujek, wścibskie psisko i wścibski kot. Takich oto bohaterów tutaj poznamy :)
Każdy z nich wypróbuje mnóstwo sposobów, aby tylko dowiedzieć się czegoś ciekawego, aby coś posłuchać lub pooglądać...

Dziadek podsłuchuje dzięki trąbce w uchu, psisko przez lunetę śledzi kota, kuzyn podgląda sąsiada przez dziurkę od klucza, ciotka ubrała trzy pary okularów, żeby śledzić wujka, wnuczek zaopatrzył się w lupę, ale niania to już naprawdę wymyśla niestworzone rzeczy :) Jednego razu używała do podglądania trzech lunet, innym razem przebiera się i wchodzi na szczudła, żeby zobaczyć co u sąsiada, kiedy indziej zapakowała się w paczkę i wysłała do sąsiadki :)
Oj mówię Wam, to jest dopiero wścibska rodzinka :)

"Wścibscy wszędzie nos wtykają!
Podsłuchiwać uwielbiają!
Aż na uszach mają dreszcze!
Wciąż chcą coś usłyszeć jeszcze!
Wścibscy wszystkich podglądają!
Z każdej strony oczy mają!
Wyskakują spod poduszek, ze słoików, z rondli, z puszek!
Są koło nas! Zawsze blisko!
Wścibscy pragną wiedzieć wszystko!"

Książka jest naprawdę bardzo fajna... Rewelacyjne i niesamowicie zabawne wierszyki przy których zarówno ja jak i Nikodem pokładaliśmy się ze śmiechu :) Do tego ciekawe, kolorowe ilustracje, bardzo dobrze obrazujące nam to co czytamy :)

W każdej z tych historyjek jest również pewien morał. Dziecko zrozumie, że nie wolno się zachowywać w taki sposób jak ta wścibska rodzinka :) Każdego z jej członków spotkała kara.
Dziadek przykładał ucho do świeżo pomalowanej ściany, babcia wpadła w róże, wujkowi wpadła w oko mucha, psa przepędziły osy...

Także widzicie sami, że jest to książka nie tylko dowcipna, ale również pouczająca :)

Każdy z nich wypróbuje mnóstwo sposobów, aby...

Dodaj cytat z książki Wścibscy