Pan Pierdziołka spadł ze stołka

Katarzyna Cerazypraca zbiorowa Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Pan Pierdziołka (tom 1) Seria: Powtarzanki i śpiewanki wierszyki, piosenki
Zysk i S-ka
poezja dziecięca polska humor
Pan Pierdziołka (tom 1)
wierszyki, piosenki
Powtarzanki i śpiewanki
poezja dziecięca polska humor

1909

Powtarzanki i śpiewanki, które powinno znać każde polskie dziecko. Fakt, są drastyczne i monetami niepoprawne, ale... tradycja to tradycja i już!

Książeczka zawiera różne - bardziej lub mniej znane - wyliczanki. Z jednej strony mogą one być fajnym dodatkiem do zabaw z dzieciakami, z drugiej - niektóre mogą posłużyć do ćwiczeń logopedycznych (np. wyliczanka z pchłami). Z kolei kilka z tych, które umieszczono w części "Wyliczanki niegrzeczne" chyba w ogóle nie powinny się w takim zbiorze znaleźć (choćby ta o malutkim...

To nie jest żadna literatura na wysokim poziomie. Są to zebrane w całość wpadające w ucho rymowanki,powatrzanki i śpiewanki,które nawet nie mają swoich autorów. Redakcja wydawnictwa Zysk przed kilkoma laty wydała pierwszy tom Pana Pierdziołki, czyli zasłyszanych powtarzanych z pokolenia na pokolenie wierszyków, które swojego czasu cieszyły się dużą popularnością na listach...

Fajnie było przypomnieć sobie rymowanki i poznać kilka nowych, chociaż strona wizualna jakoś do mnie nie przemawia. Czekam aż córka do niej dorośnie, bo na razie nie wzbudziła u niej większego zainteresowania.

Wierszyki zabawne, ale zdecydowanie nie nadają się dla dzieci.

dobra ale wierszyki

Sporo wyliczanek z dzieciństwa, nawet nie wiedziałam, że ich tyle znam i pamiętam.
Z ciekawszych tego zbioru wymienić mogę:
- Wlazł kotek na płotek,
- Lata mucha koło ucha,
- W poniedziałek rano kosił ojciec siano,
- Kipi kasza,kipi groch,
- Baloniku nasz malutki,
- Siała baba mak,
- Idzie misiu z daleka,
- Idzie rak nieborak,
- Idzie jeż, mały jeż,
- Mam...

Książeczka z wyliczankami, które ja poznawałam podczas zabaw podwórkowych. Wyliczanki może i mało wychowawcze ale szybko wpadające w ucho i zachwycające moje dzieci. Mnie zachwyciło że córka przeczytała je sama jako jedną z pierwszych samodzielnych książek po ostrzeżeniu pani z biblioteki że zawiera brzydkie słowa ;)

Na książki o Panu Pierdziołce natknęłam się na wielu blogach - szybko doszłam do wniosku, że to świetne lektury, które warto mieć w domowej biblioteczce. Mniej lub bardziej znane rymowanki zebrane w jedną całość? Nic lepszego nie można byłoby wymyślić! Z tego względu zaopatrzyłam się w dwie...

1927

Znane wyliczanki i rymowanki dla dzieci, niestety w nieprzystępnej formie graficznej, za co obniżam ocenę. Ilustracje dla dzieci - zwłaszcza małych - w moim poczuciu estetyki powinny być kolorowe i radosne, a przede wszystkim ładne. Słabo.

Dyskusje

• 2014