Śmierć nieznajomego

Okładka książki Śmierć nieznajomego Anne Perry
Okładka książki Śmierć nieznajomego
Anne Perry Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: William Monk (tom 13) Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
William Monk (tom 13)
Klub Srebrnego Klucza
The Face of a Stranger
Zysk i S-ka
2012-04-25
2012-04-25
Jerzy Łoziński

Cienie wiktoriańskiego Londynu

Książka w zamierzeniu miała być chyba kryminałem, tymczasem jak dla mnie to mamy trochę za mało kryminału w tym kryminale. Owszem, jest jakaś zbrodnia, ktoś tam nawet prowadzi jakieś śledztwo, ale bardziej pod kątem potwierdzenia lub odrzucenia podejrzeń o malwersację niż w związku z morderstwem. A ponieważ do oszustwa miałoby dojść w trakcie budowy nowej linii kolejowej, to cały ciężar dochodzenia przenosi się w rejon budowy i obejmuje dogłębne sprawdzanie, czy któraś z ekspertyz nie została sfałszowana, czy ktoś nie wzbogacił się na jakiejś transakcji nadmiernie, czy ktoś nie przyjął łapówki za zmianę trasy kolei, etc. Do tego dochodzą jeszcze zmagania jednego z głównych bohaterów z zanikiem pamięci i próbami przypomnienia sobie jego udziału w wypadku sprzed lat. Otrzymujemy więc mnóstwo informacji, które jednak nie specjalnie zbliżają nas do rozwiązania tajemnicy. Trochę zabawny wydaje mi się fakt, że pomimo wysiłku zarówno policji, jak i prywatnego detektywa, wszystkie części układanki trafiają na swoje miejsce dopiero wtedy, kiedy wszystkie detale przeanalizuje i złoży do kupy… osoba de facto postronna. Jak się okazuje, chyba jedyna w tym gronie zdolna do ogarnięcia całokształtu sprawy.
Książka posiada gorsze i lepsze fragmenty, z niektórych części wieje lekko nudą, w innych (szczególnie w końcówce) akcja zdecydowanie przyspiesza. Ogólnie, czytało mi się ją całkiem znośnie, aczkolwiek bez wypieków na twarzy.
Porównanie autorki do Arthura Conan Doyle’a jest zdecydowanie na wyrost.

Akcja wlecze się niemiłosiernie, chociaż przyspiesza pod koniec. Wg mnie dość przewidywalne zakończenie, a postacie to, jak niegdyś mówiono "papier i atrament", a teraz raczej "klawiatura i toner". Jak ktoś lubi nudne kryminały - to książka dla niego.

Trochę cieszy, trochę smuci... plus za opisanie sytuacji prostytutek i malwersacji kolejowych ... poza tym nie do końca zrozumiały główny bohater ... reszta postaci nieco płaskawa ...tak jak i całe tło na którym rozgrywają się wydarzenia jakieś takie bez życia...

Kryminał neowiktoriański, którego akcja rozgrywa się w dziewiętnastowiecznym Londynie.
Dwa kryminalne wątki, początkowo pozornie z sobą niezwiązane, szybko zaczynają budzić w bohaterach podejrzenia, które udzielają się czytelnikowi. Do tego dochodzą tajemnice sprzed wielu lat, które jeszcze bardziej wikłają fabułę.

Momentami akcja nieco się dłuży, ale powieść czyta się szybko i z zaciekawieniem. Zakończenie zaskakuje, przyznam, że nie spodziewałam się takiego rozwiązania.

Plusem na pewno jest klimat spowitego mgłami Londynu - miasta kontrastów, w którego zaułki po zmroku lepiej się nie zapuszczać.

Porównanie tej książki do utworów A. C. Doyle'a, które znajduje się na okładkowej recenzji, uważam jednak za nadużycie - śledztwo jest tu prowadzone innymi metodami, brakuje typowej dla mistrza aury tajemniczości i grozy, jedynie czas i miejsce akcji są zbliżone, ale to za mało, by pozwalać sobie na takie chwyty marketingowe.

Momentami akcja nieco się dłuży, ale powieść czyta się...

To już trzynasta powieść z serii opowiadającej o detektywie Williamie Mocku i jego żonie Hester, a zarazem dopiero druga wydana w naszym kraju. Nie jest to jednak żadna przeszkoda dla czytelnika, bowiem w fabułę wplecione są krótkie, acz treściwe informacje na temat przeszłości bohaterów. Sama zaś przeszłość ma w powieści znaczenie kluczowe. Szesnaście lat wcześniej William Mock padł ofiarą wypadku, wskutek którego stracił pamięć o wydarzeniach ściśle łączących się z obecnym śledztwem. Strzępki wspomnień nakazują mu dążyć do prawdy, choć jednocześnie detektyw drży z obawy o to, co może odkryć o samym sobie. Być może z tego powodu, śledztwo prowadzone jest raczej chwiejnie, i gdyby nie kilka szczęśliwych zbiegów okoliczności i pomoc żony Hester, ze ścigającego Mock mógłby przemienić się w ściganego.
czytaj całość: http://booklips.pl/recenzje/zbrodnia-w-sosie-vintage/

• Kryminał
  • Mam do przeczytania
  • Serie
  • Epoka wiktoriańska
  • Kryminał, thriller
  • Rok 2014

Dodaj cytat z książki Śmierć nieznajomego