Zanim zasnę

Sonia Draga
2012-04-18
2012-04-18
Ewa Penksyk-Kluczkowska

Przeszłość i doświadczenia tworzą teraźniejszą osobowość, definiują kim jesteśmy. Christine Lucas co rano budzi się bez wspomnień. Nie poznaje swojego domu, męża, ani swojej twarzy. Wskutek wypadku utraciła zdolność zapamiętywania. Potajemnie przed mężem, Benem, umawia się na wizyty z neuropsychologiem dr Nashem, który zaleca Christine prowadzenie pamiętnika. Codziennie, po wyjściu Bena do pracy, dzwoni do niej przypominając o miejscu ukrycia pamiętnika. Dzięki niemu kobieta dowiaduje się, że mąż nie mówi jej całej prawdy.

Dzięki pierwszoosobowej narracji autor pozwala wniknąć w umysł zagubionej, cierpiącej na amnezję kobiety. Sprawnie manipuluje emocjami, podrzuca nowe fakty z przeszłości Christine, które co chwilę rujnują dotychczasową projekcję jej rzeczywistości.

Dynamiczny, porywający thriller psychologiczny, który nie pozwala się odłożyć przed końcem. Nie wiem, jak to się stało, że dopiero teraz trafił w moje ręce. Koleżanka uświadomiła mi, że jest również ekranizacja, której nie oglądałam.

Jedna z lepszych książek jakie czytałam. Może taka trochę surrelana, ale przy tym niesamowita. Sam tytuł daje wiele do myślenie, a historia kobiety chorej na amnezję wciąga jak rzeczny nurt. Tam nie ma czasu na nudę, nie ma czasu na oddech, tam się dzieje, to się czyta i to jeszcze jak!!

Christine codziennie budzi się obok obcego mężczyzny, który twierdzi że jest jej mężem. Codziennie widzi w lustrze twarz kobiety, której nie rozpoznaje. Każdego dnia przy pomocy męża i zdjęć przywołuje w pamięci wspomnienia. Niestety, gdy tylko Christine zaśnie wspomnienia ulatują i po przebudzeniu wszystko zaczyna się od nowa... obcy mężczyzna obok, obca kobieta w lustrze, brak wspomnień.
Dlatego bohaterka boi się zasypiać, gdyż wieczorem wie, że rano znów czeka ją wstrząs, strach i zagubienie. I tak od dwudziestu lat, od dnia wypadku.
Christine boi się każdego dnia, niepamięć ją przeraża, a gdy zaczyna podejrzewać, że jedyna osoba, której powinna ufać karmi ją półprawdami zaczyna bać się jeszcze bardziej. Próbując odkryć prawdę o swoim wypadku odkrywa, że ma swojego lekarza, o którym nie wie jej mąż i dzięki któremu prowadzi pamiętnik, by co rano odczytywać to co zapisała poprzedniego dnia i zapełniać luki w pamięci. To on dzwoni do niej codziennie przypominając gdzie jest schowany pamiętnik o o tym by czytała to co było już zapisane i by dopisywała każdy nowy dzień.
Okazuje się, że w jej pamięci pojawiają się inne wspomnienia, niż te które codziennie odtwarza dla niej mąż.
Christine coraz bardziej zbliża się do prawdy, która okazuje się coraz bardziej niewiarygodna, a ona sama jest w coraz większym niebezpieczeństwie.

Autorka stworzyła klimat i zbudowała takie napięcie, że trudno było mi się oderwać. Samo zakończenie nieprzewidywalne, szokujące, przyprawiające o dreszcz😨. I tak sobie myślę, że narzekam i narzekam, ale przecież budzę się co rano i wiem kim jestem i gdzie jestem i wiem kto śpi obok i wiem po co dzwoni budzik... no i pamiętam którą książkę czytałam i o czym była😆 . Więc... mniej narzekania? ale to takie niekobiece jest😉

Bardzo fajna książka, jedna z lepszych. Trzyma w napięciu. Ciekawie opowiedziana historia.
Czyta się szybko, bo fabuła naprawdę wciąga.

Czyta się szybko, bo fabuła naprawdę wciąga.

Moja jedyna dotychczas "dziesiątka". Jak sobie pomyślę, że coś takiego mogłoby mnie spotkać, to aż mam dreszcze. Zrobiła piorunujące wrażenie.

Intrygująca i wciągająca

Intrygująca i wciągająca

Christine Lucas w wieku 29 lat uległa wypadkowi, który spowodował obrażenia mózgu, przez które nie jest w stanie zapisywać ani tworzyć nowych wspomnień. Christine każdego dnia budzi się niczego nie pamiętając. Każdego dnia na nowo musi poznawać samą siebie, swojego męża, Bena, i swoje życie. Lecz kiedy zaśnie, znowu będzie musiała przeżywać wszystko od nowa - strach, zdezorientowanie i ból. W tej sytuacji wydaje się, że może ufać tylko Benowi. Ale co jeśli nawet on nie mówi jej do końca prawdy?
"Zanim zasnę" to debiutancka powieść S. J. Watsona, ale przez całą książkę autor ani razu nie daje tego odczuć. Historia Christine wciągnęła mnie już od pierwszych stron. Postać głównej bohaterki została przepięknie nakreślona, jest prawdziwa, szczera i poruszająca zupełnie jak człowiek z krwi i kości. Podczas czytania czułam się dokładnie tak jak ona, za co autorowi należą się ogromne brawa, ponieważ perfekcyjnie wprowadza czytelnika w jej świat i uczucia. Czułam się tak samo zdezorientowana, jak Christine, do samego końca nie wiedziałam, co się wydarzy, o co dokładnie chodzi i mimo, że miałam swoje podejrzenia, autor i tak mnie zaskoczył, ponieważ były one błędne. Takiego zakończenia naprawdę się nie spodziewałam, ale było ono po prostu genialne.
Ból Christine jest niemal namacalny - podzielałam go razem z nią, do końca chciałam poznać prawdę. Nie mogłam oderwać się od tej fantastycznej lektury i z przyjemnością przeczytałabym ją jeszcze raz.
Na pewno obejrzę również film, który powstał na jej podstawie, ponieważ jestem ciekawa jak filmowa adaptacja ma się do oryginału.
Serdecznie polecam "Zanim zasnę" S. J. Watsona. Dawno nie czytałam tak świetnej, wciągającej, a co najważniejsze bezbłędnej powieści. Ta książka nie ma żadnej luki mimo, że historia jest zawiła i nic nie jest jasne do samego końca. Autor wykonał kawał świetnej roboty. Naprawdę go podziwiam, ponieważ to nie jest proste zadanie stworzyć taką historię. "Zanim zasnę" zdecydowanie ląduje na liście moich ulubionych powieści. Będę bardzo miło ją wspominała i przyznaję, że mimo, że skończyłam czytać ją wczoraj wieczorem, jej zakończenie jeszcze nie pozwala mi ochłonąć. Szczerze zakochałam się w tej pozycji.

Przeczytana w jeden dzień, nie mogłam się oderwać. Mocne 9,5, jedynie narracja pierwszoosobowa lekko mnie odrzuca.

Na skutek wypadku Christine straciła zdolność zapamiętywania. Jej mózg nie tworzy nowych wspomnień, a lata przed wypadkiem również są dla niej niejasne i mgliste. Chrissy każdego dnia dowiaduje się wszystkiego na nowo. Codziennie budzi się przy obcym mężczyźnie, w obcym domu, a rano w lusterku dostrzega obcą kobietę. Znacznie starszą i zupełnie niepodobną do dwudziestoparoletniej dziewczyny, którą pamięta. Brak wspomnień równa się z tym, że Christine każdego dnia przeżywa prawdziwy szok. Dopiero pamiętnik, który zaczyna prowadzić pozwala jej zachować wydarzenia bieżących dni, jednak z czasem Chris zaczyna dostrzegać, że jest okłamywała przez męża. Kobieta postanawia poznać swoją historię, a przebłyski wspomnień, które co jakiś czas do niej wracają nie pozostawiają złudzeń. Ponad dwadzieścia lat temu wydarzyło się coś strasznego, coś na skutek czego Christine utraciła pamięć oraz swoją tożsamość.
Ta książka to prawdziwe arcydzieło! Nie mogłam oderwać się od lektury, która dosłownie przejęła mój umysł. Każda strona tej powieści była dla mnie prawdziwą ucztą czytelniczą. Uważam, że autor bardzo starannie i trafnie stworzył główną bohaterkę, która od razu skradła moją sympatię. W dodatku nie mogłam jej nie współczuć, kiedy co rusz przeżywała bolesny szok. Jej zdezorientowanie, ale też ból był wręcz namacalny. Jestem pod ogromnym wrażeniem, że autorowi udało się stworzyć tak wspaniałą i zawiłą fabułę! Nie da się ukryć, że akcja książki mnie zaskoczyła i całkowicie pochłonęła. Nie byłam wstanie myśleć o niczym innym jak o tej powieści, jej bohaterach i fabule. Tak bardzo chciałam rozgryźć o co w tym wszystkim chodzi i... Nie udało mi się. Do końca nie wiedziałam najbardziej istotnych rzeczy i za to właśnie kocham tę książkę! Kocham ją całym sercem i już nigdy nie będę mogła wyrzucić jej z głowy. Ta powieść dosłownie mnie od siebie uzależniła. To było moje pierwsze spotkanie z autorem i było ono zdecydowanie udane. Cieszę się i to ogromnie, że mogłam przeczytać tę książkę. Bardzo do gustu przypadł mi styl pisania oraz to jak wszystko było starannie i dokładnie opisane. Naprawdę jestem pod wrażeniem. Gorąco polecam.

Nie wiem czy kiedykolwiek czytałam tak nudną książkę. Pomysł na fabułę dobry, natomiast te długie przemyślenia głównej bohaterki, jej ciągłe niezdecydowanie bardzo mnie zmęczyły.

Smutna. Trudna. Dająca do myślenia. Amnezja czasem bywa wybawieniem- od zła, od zranienia, od prawdy. Czasem lepiej nie pamiętać..