Oskarżony

Olé
2013-12-09
2013-12-09
Magdalena Grala-Kowalska

Powieść obyczajowa z wtórną fabułą, w której dwaj główni bohaterowie (prawnik i jego małoletni klient) nie wzbudzają najmniejszej sympatii, a głupota dorosłego mężczyzny (prawnika) wręcz poraża.

Niesamowicie nudna książkę. Temat raczej na 15 stron a nie ponad 400. Historia oklepana. Typowa książka, która powoduje utratę chęci czytania. Nie polecam. Unikać na kilometr

Akcja toczy się wolno. Nie ma nagłych zwrotów, zaskoczeń. Mimo zapowiedzi z okładki jednak, nie trzymał mnie w napięciu. Pomimo tego czytało się przyjemnie.

Trzymająca w napięciu historia dzieciaka i jego adwokata skazanych i potępionych w oczach społeczeństwa już na początku ich wspólnej, bardzo ciężkiej przeprawy przez system. Bardzo emocjonalna podróż przez akta sprawy i proces dotyczący morderstwa kilku letniego chłopca. Każdy bohater wywołuje w nas kaskadę rozmaitych emocji od uwielbienia, niezrozumienia, nienawiść i współczucie. Czytałam z zapartym tchem, autorka genialnie bawi się akcją i naszymi odczuciami, zakończenie przyprawiło mnie o ciarki na plecach i zupełnie zbiło z tropu. Zdecydowanie polecam każdemu złaknionemu wrażeń, 8/10.

Zabójstwo 8 letniego chłopca znalezionego na placu zabaw, o które zostaje oskarżony jego 11-letni kolega - Sebastian. Pochodzi on z zamożnej lecz dysfunkcyjnej rodziny. Sprawa ta, staje się przyczyną wielu trudnych wspomnień dla adwokata małoletniego Daniela. Wychowywał się on w rodzinach zastępczych, jego matka była narkomanką, ojca nigdy nie znał.

Całkiem przyjemna do czytania, ale koniec aż za bardzo przewidywalny niestety. A szkoda.

Książka bardzo dobra. Niestety osoby, które nastawiają się na historię oskarżonego chłopca mogą być nieco rozczarowani, ponieważ opowieść głównie kręci się wokół dzieciństwa adwokata. Nie oznacza to jednak, że jest ona nie ciekawa ;)

Trudno jest wyrazić opinię rzeczową a jednocześnie na tyle oględną, żeby nie zepsuć lektury przyszłym czytelnikom, którzy będą sobie zadawać pytanie CZY ON TO ZROBIŁ? Jeśli to on, to dlaczego? A jeśli nie on, to kto?
Doskonale skonstruowany thriller psychologiczny. Wielowątkowy, fascynujący, przejmujący i bolesny. O winie, niewinności, buncie, źródłach przemocy, miłości, okrucieństwie,ratunku i bezsilności.

Książka ma 422 strony, czcionkę małą, ale wygodną do czytania. Obawiałam się trochę grania na emocjach bohaterów, ale okazało się, że mi się spodobało. Opowieść naprzemiennie opisuje losy oskarżonego 11 latka o zabójstwo drugiego 8 letniego chłopca, a życie młodzieńcze obrońcy Daniela. Można dzięki temu poznać historię dwóch osób, różną, ale jakże podobną do siebie. Po sprawie sądowej i po przeczytaniu wyroku sądowego myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy. Myliłam się i to bardzo, ponieważ autorka na koniec dodaje coś co zmienia zakończenie o 180 stopni. Czytało się fajnie i można było się dowiedzieć jak czuję się mały chłopiec przy oskarżeniu o tak ciężki czyn, którym jest morderstwo.
Książkę zgłaszam do wyzwania: "Czytam, ile chcę".

Chyba pierwsza książka — thriller — po jaką sięgnęłam. Bez wątpienia smutna, mrożąca krew w żyłach historia, od której nie sposób się oderwać.

• 2015
  • Thriller/sensacja/kryminał