Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny „państwa środka”

Okładka książki Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny „państwa środka” Antoine Brunet, Jean-Paul Guichard
Antoine BrunetJean-Paul Guichard Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Studio Emka
2011-10-06
2011-10-06
Chiny ekonomia gospodarka hegemonia merkantylizm gospodarczy

To książka ekonomiczna, która usiłuje przynieść odpowiedzi na pytania natury geopolitycznej - w mojej ocenie czyni to tendencyjnie. Efektem jest wyczerpujący, ale stronniczy, a przy tym mocno zawężony opis realiów. Atuty Stanów Zjednoczonych autorzy ograniczają do sił zbrojnych i określają tę przewagę mianem "kurczącej się". I tyle? A co z kwestią cyberprzestrzeni, co z przestrzenią kosmiczną, co z układem sojuszy na świecie, co z polem manewru handlowego? Co z doświadczeniem wojskowym? Co z wewnętrzną polityką Chin i wyzwaniami demograficznymi Państwa Środka? Autorzy ignorują lub zaledwie wspominają o tych kwestiach. Analizują pozycję Chin prawie wyłącznie pod względem finansowym i gospodarczym, czasem wspominając o kwestiach politycznych lub militarnych - ale tylko pod warunkiem, że będą w stanie opisać same postępy Chińczyków w tych kierunkach. To tendencyjna lektura, usiłująca wzbudzić strach przed potęgą Chin, uwypuklająca wszelkie ich atuty i koncentrująca się na kwestiach gdzie Pekin jest najmocniejszy, a pomniejszając lub ignorując wszystkie ich problemy i atuty Stanów Zjednoczonych.
Polecam tylko osobom mocno zainteresowanym geopolityką, pragnącym przybliżyć sobie obraz na temat przewagi finansowej Chin nad Zachodem - ale należy pamiętać, że dzieło to nie jest uczciwe dla obu stron.

Staram się czytać wszystko co jest o Chinach. Nie zawsze jednak trafiam na właściwe lektury. Ta była trochę osobliwa. Wiedza przedstawiona w charakterystyczny, odrobinę sensacyjny sposób, sposób. Książka poświęcona polityce ekonomicznej Państwa środka. Autorzy prezentują całą gamę narzędzi gospodarczych wykorzystywanych przez Państwo środka jak protekcjonizm, współczesne wersje merkantylizmu, polityka monetarna i subsydiowanie produktów. Zapominają jednak, że nikt tego Chinom zabronić nie może. Świat jest nieuczciwy więc Chiny grają nieuczciwie. Dopóki obywatele godzą się ponosić koszty wielkiej modernizacji nie można znaleźć narzędzi przeciwwagi poza wykorzystaniem dokładnie tych samych metod. Ale o jednym należy pamiętać – fundamentem jest ciężka praca wielu.

Czytając tę książkę uśmiechałem się pod nosem. Książka jest niby poważna ale wystarczy spojrzeć na nazwiska autorów, aby nieco zmienić opinię. Francuzi już od dawna usiłują znaleźć winnego swoich niepowodzeń. Sztandarowym "złym"od długiego czasu była Ameryka i wszystko, co z nią związane. Sytuacja jednak z roku na rok się pogarszała i trzeba było znaleźć innego wroga. Oczywiście, anty amerykanizmu nie można wykluczyć całkowicie i w tej książce również się on pojawia. Autorzy niby kadzą Chińczykom ale tak naprawdę cholernie się ich boją. No, ale skoro ich tydzień pracy liczy 35 godzin...

Dosyć uproszczony wykład z mechanizmów ekonomicznych stosowanych przez Chiny, takich jak protekcjonizm monetarny, zaniżanie kursu wymiany jena oraz utrzymanie niskich stawek płac. Kilka ciekawych faktów politycznych pokazuje pozarynkowe triki stosowane przez Chiny. Za mało twardych danych by traktować to podręcznikowo. Całość napisana przez Francuzów, gdzieś między wierszami czuć antyamerykańskie akcenty.

Ksiàźka bezbłedna! Mimo specjalistycznego języka nie było momentu nidy. Argumenty są powtarzane dzięki czemu zostają utrwalone w głowie czytelnika. Jedyna wątpliwość to fakt, że praktycznie brakuje kontrargumentów, które można by przedstawić aby uwiarygodnić swoją tezę. Polecam!

Polecił mi ją pewien profesor z SGH, i słusznie. Książka jest ciekawa i godna polecenia, pozwala zobaczyć inny poziom relacji międzynarodowych i zastanowić się nad otaczającym nas światem. Język- heh jak na ekonomistów to i tak dość zrozumiale :). Osobiście skróciłbym ją o 70 stron. Początek super, zakończenie bardzo ciekawe. :)

Nie będę się powtarzał, bo większość tutaj osób napisała swój subiektywny punkt widzenia. Powiem tylko tyle, że książka stanowi wspaniałe rozwinięcie Bogactwa i nędzy narodów Davida Landesa, jeżeli ktoś czytał w/w pozycję, również odnajdzie się w "Chinach". Autorzy dokładnie opisują na przykładzie Japonii/Chin jak wskutek protekcjonizmu, odpowiednio niskiej wartości swojej waluty jak i niskich kosztów pracy stać się nr 1. wśród światowych gospodarek.

Książka na pewno warta przeczytania. Bardzo jasno postawiona teza, która jest udowadniana na kolejnych stronach. Niestety czasem zbyt nachalnie. Dla osób zainteresowanych globalizacją, gospodarką miedzy narodową, kursami wymiany walut i Chinami pozycja interesująca. Mi osobiście zabrakło trochę twardych danych liczbowych, ale rozumiem że nie każdy lubi analizować tabelki.

pozycja warta polecenie dla osób, które interesują się światową gospodarką i lepiej chcą zrozumieć rządzące nią procesy. lektura rzuca nowe światło na wydarzenia gospodarcze i polityczne, o których donoszą media i pozwala interpretować je pod kątem ciągłego zdobywania przewagi przez Chiny. niestety miejscami miałem wrażenie, że autorzy powtarzają się opisując wciąż to samo przy użyciu takich samych argumentów. niemniej polecam. do przeczytania w jeden wieczór.

bardzo trudna książka, osoba bez wiedzy historycznej, politycznej i ekonomicznej niestety nie za wiele z niej wyciągnię aczkolwiek jeśli ktoś jest wytrwały to polecam

• Chiny
  • Ekonomia
  • Polityka
  • Książki do kupienia
  • Szukam

Dodaj cytat z książki Chiny światowym hegemonem? Imperializm ekonomiczny „państwa środka”