Fryderyk F. Chopin

1969-01-01
1969-01-01
Jadwiga Ilnicka
Fryderyk Chopin życie twórczość biografia

"Bywał w salonach arystokracji i twórczej inteligencji, przyjmował ludzi u siebie, w elegancko urządzonym mieszkaniu, był nienagannie ubrany, mówił kilkoma językami, mistrzowsko władał sztuką tego, co Anglicy nazywają table talk, i jak nikt inny umiał "ogniem błyskotliwych zdań wywołać uśmiech pięknych pań". Często zdarzało mu się grać w intymnym kółku, miał reputację jednego z najlepszych muzyków Paryża i świetnego, subtelnego pedagoga.

I było jeszcze życie osobiste..."

Pozwoliłam sobie zacytować fragment książki Igora Bełzy. Autor ten z niezwykłą subtelnością opisuje koleje życia Fryderyka Chopina. I myślę, że również z obiektywizmem. Przedstawione zostaje nie tylko życie kompozytora: dzieciństwo, lata nauki, wyjazd za granicę; zawarte jest także szerokie tło opowiadanej historii. Bełza zawiera tu opis czasów przed- i chopinowskich, historii Polski, jej niedoli, osób, które walczyły za niepodległość nie tylko na powstaniach, ale też tych, które krzewiły kulturę narodu polskiego (np. Mickiewicz, Słowacki itd.). Książka ta zawiera zarazem ogromną ilość muzykologicznych opisów większości dzieł Chopina oraz opinii na ich temat, napisanych przez wielkich muzyków, kompozytorów i literatów tamtych czasów. Co więcej, pozycja ta obejmuje szereg cytatów z listów, które pisał Fryderyk do rodziny i przyjaciół.

Nie dość więc, że książka ta ukazuje czytelnikowi życie i czasy wielkiego kompozytora narodu polskiego, pokazując, jakim był człowiekiem, jak bardzo Polska i jej kultura zajmowała ważne miejsce w sercu Chopina; przybliża jego twórczość, to na domiar tego sprawić może, że w sercu naszym obudzi się żal za tym biednym człowiekiem, któremu nie dane było wrócić przed śmiercią do domu.

• Tematy [około] Muzyczne
  • (Auto)Biografie/dzienniki/wspomnienia etc