rozwiń zwiń

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.03.2012

3 marca Międzynarodowym Dniem Pisarzy został ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy. Nazwa organizacji pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy

Cel PEN Clubu to promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na całym świecie.

Jak czytamy na stronie polskiego PEN Clubu, którego Prezesem jest Adam Pomorski, a Prezesem Honorowym Władysław Bartoszewski, od członków klubu, którymi mogą być pisarze, edytorzy i tłumacze, wymaga się przestrzegania zasad zawartych w deklaracji ideowej Międzynarodowego PEN, zwanej Kartą.

Statut Polskiego PEN Clubu:

1. Literatura, aczkolwiek w swojej genezie narodowa, nie zna granic i winna pozostać wspólną własnością narodów, bez względu na polityczne czy narodowościowe wstrząsy.

2. W żadnych okolicznościach, a zwłaszcza podczas wojny, dziełom sztuki i bibliotekom — spuściźnie całej ludzkości — nie powinna zagrażać zaciekłość narodowa czy polityczna.

3. Członkowie PEN Clubu winni zawsze wszelkim dostępnym im wpływem przyczyniać się do porozumienia i wzajemnego szacunku między narodami. Zobowiązują się czynić wszystko, co w ich mocy, by przeciwdziałać nienawiści rasowej, klasowej i narodowej, i bronić ideału jednej ludzkości żyjącej w pokoju na świecie.

4. PEN Club opowiada się za zasadą nieskrępowanego przekazu myśli wewnątrz każdego narodu i między wszystkimi narodami, a jego członkowie zobowiązują się w swoim kraju lub w społeczności, do której należą, występować przeciwko wszelkim fenomenom tłumienia wolności słowa.

5. PEN Club opowiada się za wolnością prasy i przeciwstawia się arbitralnej cenzurze w czasach pokoju — w przeświadczeniu, że nieuchronne dążenie świata ku wyższym formom organizacji politycznej i gospodarczej wymaga swobody krytyki władz, urzędów i instytucji.

6. Ponieważ zaś wolność zakłada dobrowolne ograniczenie, członkowie zobowiązują się występować przeciwko takim nadużyciom wolności prasy, jak kłamliwe publikacje, rozmyślne fałsze lub wypaczenie faktów dla celów politycznych i osobistych.

Działalność organizacji opiera się głównie na przekonaniu, że twórcy mogą odgrywać kluczową rolę w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego, dlatego niezwykle istotne jest promowanie dostępu do literatury na poziomie międzynarodowym.

Więcej na:
https://www.penclub.com.pl
https://www.pen-international.org/


komentarze [5]

Sortuj:
więcej
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Rabarbarowiec  - awatar
Rabarbarowiec 03.03.2012 20:26
Czytelniczka

Wszystkiego najlepszego dla wszystkich pisarzy ! Twórzcie dzieła, które będą poruszać ludzi na całym świecie. :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Agata  - awatar
Agata 03.03.2012 15:56
Czytelniczka

Każdy dzień jest dobry, by czcić Paulo Coelho.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Carlota  - awatar
Carlota 02.03.2012 15:49
Czytelniczka

Super :)
Ja też się właśnie dowiedziałam.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
awatar
konto usunięte
02.03.2012 15:22
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

LubimyCzytać  - awatar
LubimyCzytać 02.03.2012 11:43
Administrator

3 marca - Międzynarodowym Dniem Pisarzy.

http://lubimyczytac.pl/aktualnosci/601/miedzynarodowy-dzien-pisarzy

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post