A Guide to Elegance: For Every Woman Who Wants to Be Well and Properly Dressed on All Occasions

Wydawnictwo: William Morrow & Company
2 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
978-0060757342
poradniki
angielski
mantra

The original What Not to Wear from one of fashion's most enduringly stylish women ... Written by French style guru Madame Genevieve Antoine Dariaux, Elegance is a classic style bible for timeless chic, grace, and poise -- every tidbit of advice today's woman could possibly need, all at the tips of her (perfectly manicured) fingers. From Accessories to Zippers, Madame Dariaux imparts her...

The original
What Not to Wear
from one of fashion's
most enduringly
stylish women ...

Written by French style guru Madame Genevieve Antoine Dariaux, Elegance is a classic style bible for timeless chic, grace, and poise -- every tidbit of advice today's woman could possibly need, all at the tips of her (perfectly manicured) fingers. From Accessories to Zippers, Madame Dariaux imparts her pearls of wisdom on all things fashion-related -- and also offers advice on other crucial areas in life from shopping with girlfriends (don't) to marriage and sex.

pannaannanl | 2018-09-22
Przeczytana: 22 września 2018

Książka o etykiecie i pełna sztywnych zasad. Jest to moja druga lektura o ubiorze i elegancji i nie polecam jej (podczas gdy pierwsza szczerze mnie uwiodła - "The Color of Style" Davida Zyly).

Minusy:
1. Porady nie na nasze czasy i styl życia - dobre dla bogatych dam na salonach ale nie dla przeciętnej kobiety. Niemal całość poświęcona ubiorowi na bale, kolacje w ekskluzywnych restauracjach lub imprezom, na których jesteśmy numerem jeden typu wydawanych przez nas balach charytatywnych. W skrócie: porady jak dla pierwszej damy.
2. Rady głównie dla bogatych czytelniczek. Wiadomo, do wszystkiego należy mieć dystans i i w second handzie można cuda znaleźć ale autorka mam wrażenie że ma duży pociąg do metek.
3. Można mieć wrażenie, że według autorki wygląd to najważniejsza rzecz w życiu kobiety z czym oczywiście się nie zgadzam.

Plusy:
1. Warto znać podstawy etykiety.

Książkę tę traktować będę jako ciekawostkę, na pewno nie jako wyznacznik stylu.

Kate | 2015-04-04
natt | 2014-12-20