Noc na bagnach Luizjany

Okładka książki Noc na bagnach Luizjany Nora Roberts
Okładka książki Noc na bagnach Luizjany
Nora Roberts Wydawnictwo: Książnica Ekranizacje: Noc na bagnach Luizjany (2009) literatura obyczajowa, romans
Midnight Bayou
Książnica
2009-01-01
2009-01-01
978-83-245-7756-9
Zdzisława Lewikowa
Ekranizacje:
Noc na bagnach Luizjany (2009)
miłość dwór sekret magia

"Noc na bagnach Luizjany" autorstwa Nory Roberts to hipnotyzująca podróż przez strony tajemniczego dziedzictwa i fascynującej historii. Główny bohater, Declan Fitzgerald, poddaje się niewidzialnemu wabikowi losu, przenosząc się z zatłoczonego miasta do opuszczonego dworu Manet Hall. Jego determinacja przywrócenia dawnej świetności temu miejscu jest jak odzwierciedlenie czytelników, którzy także zostaną wciągnięci w malowniczy, tajemniczy świat.

Współpraca między Declanem a uroczą Angeliną Simone tworzy fascynujący kontrast między racjonalnością a intuicją, co dodaje głębi opowieści. Zagadka pilnie strzeżonego sekretu rodziny Manetów wciąga w wir emocji, gdzie tajemnica i nieuchronność ducha przepływają przez strony książki. Roberts umiejętnie tworzy napięcie, które trzyma w niepewności, a jednocześnie zachowuje balans między elementami romantycznymi a tajemniczymi.

Opisane bagna Luizjany stają się praktycznie postacią samej w sobie, oddając atmosferę i historię tego miejsca. Opowieść płynnie przenosi nas przez różne warstwy czasu, łącząc teraźniejszość z przeszłością w sposób, który trzyma czytelnika zainteresowanym i zaangażowanym.

Warto podkreślić, że Nora Roberts umiejętnie konstruuje postacie, nadając im głębię emocjonalną i historie życia. Ich rozwój jest dynamiczny, a ich relacje skomplikowane, co czyni lekturę bardziej angażującą.

Nora Roberts w "Nocy na bagnach Luizjany" wykazuje się mistrzostwem w tworzeniu atmosfery, która przykuwa uwagę i wprowadza w świat pełen zagadek i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Jej opisy otoczenia i otaczającej przyrody są tak sugestywne, że czytelnik niemal odczuwa wilgoć bagnistej ziemi i szelest liści poruszanych przez wiatr. To wspaniała równowaga między romantyzmem a napięciem, które nadaje powieści niepowtarzalny urok.

Sama intryga skrywa w sobie wystarczająco wiele niewiadomych, aby trzymać czytelnika w stanie nieustannej ciekawości. Co kryje się za pilnie strzeżonym sekretem rodziny Manetów? Jakie tajemnice skrywa przeszłość, która wciąż działa na tę spokojną okolicę? Nora Roberts rozsądnie dawkuje informacje, rzucając czytelnika od jednej teorii do drugiej, aż wreszcie wszystko zaczyna układać się w całość.

Nie można również zapomnieć o wątku miłosnym, który dodaje głębi i emocjonalnej warstwy powieści. Relacja między Declanem a Angeliną rozwija się stopniowo i naturalnie, pełna jest delikatności i autentycznych uczuć, co sprawia, że łatwo się z nimi utożsamić.

Choć "Noc na bagnach Luizjany" przyciąga swoją tajemniczością i romantyzmem, to nie brakuje w niej również momentów akcji i napięcia, które dodają dynamiki całej opowieści. Ta powieść to idealna propozycja dla osób poszukujących głębokich emocji, intrygujących zagadek i malowniczych opisów, które przeniosą ich w zupełnie inny świat.

W sumie "Noc na bagnach Luizjany" to znakomita kombinacja romantyzmu, tajemniczości i emocji, która z pewnością zadowoli czytelników oczekujących zarówno pięknych opisów, jak i intrygującej fabuły. Nora Roberts wciąga nas w swoją opowieść i nie pozwala oderwać się od książki, a jej umiejętność tworzenia takich historii potwierdza jej wyjątkową pozycję wśród pisarzy.

"Noc na bagnach Luizjany" to pełna magii i tajemnicy podróż do przeszłości, która wciąga czytelnika od pierwszych stron i trzyma go w napięciu aż do ostatniej karty. To powieść, którą pokochają zarówno miłośnicy romansów, jak i tajemniczych opowieści z dreszczykiem.

Tą książkę dostałam z polecenia.
Historia bardzo bardzo mnie wciągnęła, że czytałam ją wszędzie.
Polecam. Godna przeczytania.

Tą książkę dostałam z polecenia.
Historia bardzo bardzo mnie wciągnęła, że czytałam ją wszędzie.
Polecam. Godna przeczytania.

Kiedyś to już czytałam i jak byłam młodsza to podobało mi się o wiele bardziej. Aktualnie myślę, że jest tutaj za mocne skupienie się na romansie, który jest okropny, a za słabe na tajemnicy domu na tytułowych bagnach Luizjany.

Ciekawa książka, oczywiście połączenie romansu i zagadki do rozwiązania, chociaż tutaj zagadka była bardzo dramatyczna.

Ogólnie ciekawa książka, trochę dziwna, ale przez to ma swój urok, nigdy nie czytałam czegoś takiego wcześniej. Sama końcówka jednak była już nużąca.

Moja pierwsza pozycja Nory Roberts, przeczytana ponad 20 lat temu. Już w połowie książki wiedziałam, że nie będzie ona ostatnią. Zakończenie tylko to potwierdziło!
Zakochałam się w stylu pisania autorki. Nie gustuję w romansach, jednak Nora Roberts potrafi wspaniale połączyć wątek miłosny ze skrywaną tajemnicą, elementem przygodowym i sensacyjnym.
"Noc na bagnach Luizjany" posiada to wszystko, a także buduje napięcie, co przyczynia się do tego, że nie potrafiłam jej odłożyć nawet na chwilę... zarwana noc gwarantowana.

"Noc na bagnach...

Myślę, że przez urlop nie mogłam dostatecznie skupić się na tej powieści. Nie miałam czasu, by na dobre do niej przysiąść, a czytanie, gdy co chwilę coś mnie rozpraszało lub odrywało od lektury, skutkuje taką a nie inną oceną, ponieważ nie wczułam się w historię w niej opisaną, nie zżyłam się z bohaterami. Owszem, jest to lektura lekka, nie zmuszająca do większych refleksji, toteż specjalnie zabrałam ją na wyjazd, by wieczorem poczytać choć kilka stron przed snem dla relaksu, ale momentami była nudnawa. Chyba nie tego się spodziewałam, choć początek zapowiadał się całkiem dobrze. Później jednak zdarzenia z 1900 roku mnie nużyły, znacznie bardziej wolałam czytać o losach Declana Fitzgeralda, który wprowadził się do dworu Manetów i podjął się jego odnowy.
Nie jest to najlepsza pozycja tej autorki.
Polecam "Księżyc nad Karoliną" bądź "Niebo Montany" :)

Historia zapowiadała się pięknie: uboga dziewczyna, będąca służącą w dworku rodziny Manet zakochuje się z wzajemnością w paniczu i odtąd jej życie staje się wręcz bajką... Okazuje się jednak, że nie do końca, ponieważ jako pani na włościach Abigail nie wszystkim pasuje.

Sto lat później do posiadłości wprowadza się Declan, który wkrótce spróbuję rozwikłać zagadkę sprzed lat. Zwłaszcza, że duchy dopominają się sprawiedliwości!
Ciekawsza okazała się historia z roku 1899 niż ta, prowadzona współcześnie (czyli w 2002). Żałowałam, że otrzymałam tylko małe jej skrawki w retrospekcjach. Sama końcówka w moim odczuciu rozczarowuje - chciałoby się krzyknąć: "I to już!? Tylko tyle? Przecież to, co odkrył bohater, czytelnik poznał już w pierwszym rozdziale."

Wprawdzie czytałam ją dość dawno, ale pamiętam, że był w tej książce taki dziwny motyw, że mężczyzna odczuwał bóle porodowe swojej prababki czy coś takiego... To była bardzo dziwna lektura.

Książka podzielona jest na dwa światy. Jeden to świat około 100 lat temu, gdzie zostaje zamordowana młodziutka Abigail, pozostawiając córkę i męża, do tego upozorowane jest jej morderstwo jako ucieczkę i kradzież. Pokazany jest czas gdy umiera, jak doszło do tego i przez kogo, oraz cierpienie młodego wdowca i niezrozumienie, jak mogło dojść do tego, że żony nie ma już z nim. Są też tam złe duchy, które nawiedzają swój dom i robią dużo aby przegonić aktualnych mieszkańców, czy też pracowników remontujących dom.

Z drugiej strony przenosimy się do współczesnego świata, gdzie prawnik z Bostonu kupuje willę Pod Nowym Orleanem z hektarem ziemi. Do tego domu ciągnęło go od wielu lat gdy spędzał w mieście ferie w czasach studenckich u przyjaciela. Teraz mógł go kupić i postanowił z pomocą miejscowych wyremontować go. Dom jest piękny, wielki i zaniedbany. Skrywa również historię, która sprawia, że bardzo często dom zmienia właścicieli. Jak każdy stary dom, to i ten ma swoje tajemnice. Już pierwszego dnia Declan odkrywa coś, czego być nie powinno. Wchodząc do jednego z pokojów widzi meble - łóżko, fotel, komodę, ale nie te co zamówił i czuje zapach lilii, po kilku sekundach nie ma już nic. Jest zdezorientowany. Po chwili wchodząc na drugie piętro czuje powiew zimna i przerażenie, słyszy też płacz dziecka, a przecież nie ma żadnego dziecka w pobliżu. Nie wie co się dzieje. Noc też nie jest lepsza. Budzi się w środku nocy i sto przed tymi właśnie drzwiami na drugim piętrze. Jest przerażony i wraca na dół. Z drugiej strony mówi w przestrzeń to jest teraz mój dom.

To książka opisująca życie Declana przez kilka miesięcy gdy remontuje dom. Pokazuje ona jego przyjaciół i ich relacji. Jest tu wszystko: miłość, szacunek, duchy, praca i relacje damsko-męskie.
Często wracam do niej jak potrzebuję czegoś łatwego do przeczytania.

• Nora Roberts
  • Romans