Dziewczyna znad morza #2

Okładka książki Dziewczyna znad morza #2 Inio Asano
Okładka książki Dziewczyna znad morza #2
Inio Asano Wydawnictwo: Kotori Cykl: Dziewczyna znad morza (tom 2) komiksy
komiksy
Dziewczyna znad morza (tom 2)
うみべの女の子 (Umibe no Onnanoko)
Kotori
2018-07-18
2018-07-18
Tomasz Molski
manga seinen dramat psychologiczny okruchy życia

Dramat, obyczajowy z elementami szkolnego życia, ale przede wszystkim dojrzewania. Dwójka rówieśników, dziewczyna i chłopak nawiązuje relację, z której obie strony czerpią pewne korzyści, a przynajmniej tak im się z początku wydaje. Ten nietypowy związek zaczyna się zmieniać, a bohaterowie przeżywają trudne i bolesne chwile, które pokazują, że życie nie jest tak proste, jak im się wydawało.

Asano szokuje czytelnika licznymi scenami seksu, balansując na granicy perwersji, młodzieńczych fantazji i popędów. Wiele osób może dostrzec w tej mandze pusty i niczym nieuzasadniony erotyzm, czy wręcz pornografię. Jednak staje się to tylko pretekstem do ukazania niebezpieczeństw, jakie może nieść ze sobą toksyczna, wymuszona i nieszczera relacja dwojga młodych ludzi. Pozostawieni samotni ze swoimi demonami, odtrąceni i niezrozumiani, dążą do zniszczenia siebie lub innych.

To nie jest łatwa lektura, lecz satysfakcja na koniec jest ogromna. Dla mnie bije na głowę Solanina. Lektura tylko dla dojrzałego czytelnika.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Manga jest rewelacyjna, porusza wiele trudnych, zyciowych zagadnien. Sklania do refleksji.
Jedyny jej minus to wiek bohaterow, oni sa zdecydownie za mlodzi.

Jedyny jej minus to wiek bohaterow, oni sa zdecydownie za mlodzi.

Ilu bohaterów w tej mandze, tyle sposobów na ukazanie samotności, smutku, poczuciu straty, poszukiwaniu akceptacji i miłości.

Do pewnego momentu myślałam, że tytułowa dziewczyna jest tutaj zbędna, ale po czasie myślę, że jej ponowne pojawienie się można uznać za zwrot akcji, kiedy wszystko zaczyna się zmieniać.

Może i spodziewałam się czegoś innego, może nie jestem do końca usatysfakcjonowana, może nie rozumiem pewnych przenośni czy przemyśleń, ale nie żałuję, że przeczytałam tę serię. W końcu dojrzewanie jest trudne, trochę jak "Dziewczyna znad morza".

Może i spodziewałam się czegoś innego, może nie jestem do...

CYKL: ,DZIEWCZYNA ZNAD MORZA" (TOM 2)

Drugi - i zarazem ostatni - tom mangi "Dziewczyna znad morza", otwierają wydarzenia wieńczące poprzedni tom. Koume Sato wciąż szuka akceptacji rówieśników, w szczególności jej przyjaciela Isobe. Tym bardziej, iż nasza bohaterka z czasem coś sobie uświadomiła... Czytelnik odkrywa tajemnicę Isobe. Pewnego dnia dochodzi do wydarzenia, które zmieni na zawsze życie Koume...

Nadal mamy sporo erotycznych scen, choć już tylko przez pierwszą połowę komiksu. Pod względem wizualnym druga część w niczym nie odbiega od pierwszej (jest równie ładna).
Komiks poziomem dorównuje pierwszej części, a więc ode mnie również ocena przeciętna.

PODSUMOWANIE SERII:

Odczuwam lekki zawód tą serią, gdyż po przeczytaniu krótkiego opisu z okładki i po bardzo ładnych rysunkach spodziewałam się, że to będzie ciekawa historia. Pomimo chęci autora próżno tu szukać większej głębi. Ja jej nie widzę. Główna bohaterka nie da się lubić. Nie akceptuję jej zachowania jeśli chodzi o seks. Choć ciągle mam na uwadze, że to Japonia i pomysły tam mają jednak dziwne...
Właśnie zachowanie głównej bohaterki i sceny seksu (niekiedy, mimo wszystko, nachalnie zbyt częste) spłyciły główny problem - poszukiwania siebie, przyjaciół i tak dalej. A może o to chodziło? Sama nie wiem.
Moje uczucia względem tej serii pozostają letnie.

Opinia opublikowana na moim blogu:

CYKL: ,DZIEWCZYNA ZNAD MORZA" (TOM 2)

Ładna, szczegółowa kreska z dopracowanymi tłami. Przez dużą ilość scen seksu można odnieść wrażenie, że powstała tylko dla nich "żeby pokazać cycki". Jednak cel jej powstania jest (moim zdaniem) zupełnie inny. Autor ukazuje nam ciężką historię dojrzewania nastolatków, oraz podejście do spraw kontaktów seksualnych przez zbyt szybkie doświadczenia w tej materii, również od strony psychologicznej. Porusza również w poważny sposób pozostałe aspekty wieku młodzieńczego jak: kontakty z rówieśnikami, pierwsze miłości, kontakty z rodziną czy śmierć bliskich.

Manga ta porusza ważny i trudny temat. Opowiada o wykorzystywaniu, o poszukiwaniu własnej drogi i samotnosci. Nie twierdzę, że jest ona zła, ale do mnie jakoś nie przemawia. Niespecjalnie polubiłam główną bohaterkę a i kreska też nie do końca cieszyła moje oko.

ZNALEŹĆ MORZE

Pierwszy tom „Dziewczyny znad morza” okazał się, niczym mocny cios w głowę. Historia, która z opisu wyglądała na typowe dzieło z gatunku szkolne życie, gdzie problemy dnia codziennego nastolatków mieszają się z miłosnymi historiami, w rzeczywistości okazała się ciężkim, psychologicznie pogłębionym i depresyjnym dramatem przesyconym kompulsywnym, brudnym seksem. Zdawało się, że druga – i zarazem ostatnia część – zmieni nieco ton, na szczęście zachowała wszystko to, co w jedynce szokowało i poruszało i w satysfakcjonujący sposób zakończyła całą historię, choć pozostawiła po sobie spory niedosyt.

Senne nadmorskie miasteczko. Nastoletnia Koume Sato po pierwszych miłosnych rozczarowaniach zaczęła wieść życie pełne kompulsywnego seksu uprawianego z kolegą Keisuke Isobe. Teraz ta relacja jest już za nią, oboje poszli własnymi drogami, ale czy właściwie cokolwiek zmieniło się w ich życiu? Dziewczyna nadal się miota, nadal szuka, nadal tkwi w zamkniętym kręgu tych samych błędów, tak samo zresztą jak on. Czy w tym tunelu pojawi się wreszcie światełko nadziei, a oni sami odnajdą w końcu symboliczne morze?

Całość recenzji na moim blogu: http://ksiazkarniablog.blogspot.com/2018/09/dziewczyna-znad-morza-2-inio-asano.html

ZNALEŹĆ MORZE

Recenzja obu tomów.

Jednym z tytułów, jakie chciałam przeczytać w wakacje był seinen od wydawnictwa Kotori - Dziewczyna znad morza. Domyślałam się, że to nie będzie coś lekkiego, jednak to, co otrzymałam przeszło wszelkie moje wyobrażenia. Z tego też względu uznałam, że muszę podzielić się z Wami moja opinią na temat tego tytułu. Jednak zanim zacznę cokolwiek pisać o Dziewczynie znad morza, z lekkim rumieńcem na twarzy, muszę przyznać się do tego, iż było to moje pierwsze spotkanie z twórczością Inio Asano. I zdecydowanie ten pierwszy raz zostanie bardzo długo w mej pamięci. ...

Całość tekstu można przeczytać na blogu ;)
--> https://manga-no-tsuki.blogspot.com/2018/09/w-plataninie-ludzkich-uczuc-dziewczyna.html

Recenzja obu tomów.

1920

Trochę dziwnych rzeczy się działo w tej mandze, aż momentami zastanawiałam się "co ja paczę". Ale w końcu Japonia, wszystko możliwe.

• Manga
  • Mangi