Trylogia rzymska. Tom 1-3

Okładka książki Trylogia rzymska. Tom 1-3 Robert Harris
Okładka książki Trylogia rzymska. Tom 1-3
Robert Harris Wydawnictwo: Albatros Cykl: Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1-3) powieść historyczna
powieść historyczna
Trylogia Imperium Rzymskie (tom 1-3)
THE ROMAN EMPIRE TRILOGY
Albatros
2016-10-12
2016-10-12
Magdalena Słysz, Andrzej Szulc, Piotr Amsterdamski

Naprawdę zmieniłem zdanie o Autorze, którego Konklawe mnie nie urzekło. Namówiony przez kolegę sięgnąłem po Trylogię i muszę powiedzieć: świetne. Ciekawie ożywione postaci historyczne, zakulisowe gry polityczne, walka ambitnych polityków. Świetne i znakomicie projektuje się także na obecną politykę. Wielkie uznanie też, że Autor potrafił nie przytłoczyć liczbą postaci i wątków, wszystko czyta się bardzo przyjemnie. Super pozycja.

doskonale.

doskonale.

Fenomenalna książka. Starożytny Rzym w okresie upadku Republiki i główny bohater Cyceron, którego życie opisuje zaufany sekretarz. Walka o władzę brutalna i bezwzględna. Intrygi, kłamstwa, wszechobecne przekupstwo. Wszystko genialnie napisane z wielką dbałością o szczegóły epoki.

To fenomenalny traktat o polityce. Akcja porywa, a opis postępowania bohaterów jest wspaniały. Ostatnio pochlebna recenzja w porogamie "Trzeci punkt widzenia" TVP Kultura

Wydanie „trzy w jednym” nie jest najwygodniejsze, choć doskonałe pod względem technicznym. Ale nie o tym przecież... Po przeczytaniu, jestem przekonany, że to Harris z tabletem śmigał za Cyceronem dokumentując wszystko, a nie jakichś tam Tiron. Jeśli tak nie było, to magia jakaś. Świat, w który autor nas przenosi jest namacalnie rzeczywisty, to jak wirtualna podróż po Luwrze. Prawie tam jestem. Kopalnia wiedzy: o społeczeństwie, obyczajach, postaciach historycznych, ale przede wszystkim o polityce, z jej jasną i mroczną stroną, a tej ostatniej jest zdecydowanie więcej. I o słowie, które jest jak foton – bezmasowe, ale o niezwykłej sile sprawczej. To doskonały przykład na to, że żadne kolejne tysiąclecie nie zmieni ludzkiej natury: imperatywu dążenia do władzy, a zdobycie jej „z czystymi rękami” jest równie iluzoryczne jak powrót czasów, kiedy nakłady książek liczono w dziesiątkach tysięcy egzemplarzy.

Póki co przeczytana I część trylogii. Fabuła to główne intrygi i rywalizacja polityczna, z wszędobylską korupcją i układami więc można rzecz, że książka bardzo aktualna.

Fantastyczna książka.

Fantastyczna książka.

Niestety trylogię Harrisa czytałem już dosyć dawno i ciężko odnieść mi się teraz dokładnie do jej treści czy konstrukcji postaci. O ile dobrze pamiętam nie miałem większych zastrzeżeń względem jej zawartości. Realia historyczne zostały oddane bardzo dobrze, łącznie z topografią miasta na siedmiu wzgórzach. Autor nie pozwalał sobie na snucie alternatywnych wersji rzeczywistości, zmian osobowości bohaterów. Czasami jedynie wplątywał narratora w splot wydarzeń, sprawiając, że miał on realny wpływ na ich przebieg. Najczęściej jednak ów kryje się za opowiadaną historią. Oczywiście jako, że jest to książka przeznaczona dla szerokiej publiczności, skupia się raczej na tej barwnej stronie wydarzeń, mniej czasu poświęcając na niuanse polityki czy ekonomii Miasta. Przyznać muszę jednak, że tak samo jak Harris nie ucieka w banał i uproszczenia (jak na przykład serial Rzym, 2005) – tak jest również sprawnym rzemieślnikiem i wykonał z pewnością dużą pracę polegająca na zebraniu i kompilacji wielu źródeł i opracowań historycznych (korzystał chociażby ze słynnej biblioteki Loebowskich wydań Cycerona).

Nieco więcej na:

Bardzo dobra lektura. Komplementuję.

Bardzo dobra lektura. Komplementuję.

Rewelacja!

Rewelacja!