Okładka książki Jeździec Miedziany

Jeździec Miedziany

Autor:
Cykl: Jeździec miedziany (tom 1)
tłumaczenie
romans historyczny, Rosja
romans
typ
papier
8,13 (3383 ocen i 585 opinii)

Opis książki

Epopeja chwytająca za serce jak „Doktor Żywago”
Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera
mówiącego z obcym akcentem. Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu,
gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak
nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić
Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

Polecamy

Opinie czytelników
Marlena | 2013-09-01
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Pierwsza część wspaniałej trylogii, której motywem przewodnim jest wojna i miłość. Książka jest nie tylko romansem czy miłosnym opowiadaniem, ale przede wszystkim mówi o wojnie i jej straszliwych konsekwencjach. Trudna miłość, cierpienie i ból, walka o życie, człowieczeństwo, własne marzenia non stop przewija się przez tą powieść. Czasem pojawiają się szczęśliwe chwile i już wiadomo że za moment coś się stanie i znów pojawią się łzy... Tatiana, pełna wartości, poszanowania dla życia i godności altruistka czasem aż denerwująca. Nigdy nie myśli o sobie, robi wszystko z myślą o innych, zawsze z wyciągniętą pomocną dłonią. Im bardziej stara się zapomnieć o Aleksandrze, tym bardziej rośnie jej miłość do niego.
Cała trzyczęściowa powieść Paulliny Simons jest jedną z lepszych, jakie czytałam. Każdy, kto chce przeżyć niesamowitą historię, a przy okazji poznać kilka faktów z historii Rosji i Leningradu, kto chce poznać życie ludzi w opisywanych czasach, powinien przeczytać tą książkę.

Tomek | 2010-11-20
Przeczytana: wrzesień 2010

Zawsze twierdziłem, że nie jest dobrze, kiedy ktoś zabiera się za pisanie o Związku Radzieckim, nie mając zeń zbyt wiele wspólnego. Pomyślałem jednak, że autorka urodziła się przecież w Leningradzie, to może jednak nie będzie tak źle. Chyba się myliłem...
Jeźdźca miedzianego kupiłem jakiś czas temu, jako prezent dla żony. Postanowiłem, że także przeczytam tę książkę, ale przez dłuższy czas ją omijałem. Nadeszła w końcu jej pora.
Zaczęła się dość leniwie i trochę nudnawo. Rozpoczęła się wojna i zakiełkowała wielka miłość. Już na samym początku do rozpaczy doprowadzało mnie postępowanie Tatiany, która innym dawała wszystko, co tylko mogła, sobie pozostawiając minimalne prawie nic. Nie polubiłem jej jakoś, irytowało mnie jej postępowanie. Jednak myślałem sobie, że to specjalnie autorka zaplanowała tak tę postać, aby manipulować uczuciami czytelnika.
Wrócę jednak do problemu opisywania czasów ZSRR i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przez osoby nie mające o tym zielonego pojęcia.
Paullina Si...

książek: 1949
atram_78 | 2009-12-30
Przeczytana: maj 2009

Jestem zachwycona trylogią P. Simmons! Pomimo pewnych mankamentów (błędy w treści popełnione przez autorkę oraz zbyt dużo erotyki) oceniam całość na 6! Cudowna historia, wspaniali bohaterowie za którymi z pewnością będę tęskniła! Raczej nie czytam dwa razy tych samych książek, ale dla "Jezdzca miedzianego" i pozostałych części zrobię chyba wyjątek. :-)

Bożena | 2014-10-16
Przeczytana: październik 2014

"Jeździec miedziany" to opowieść o pięknej miłości, młodziutkiej Tatiany do Aleksandra - oficera Armii Czerwonej. To uczucie spada na dziewczynę jak grom z jasnego nieba i to w najbardziej nieodpowiednim czasie - jest czerwiec 1941r i właśnie Niemcy wypowiedziały wojnę Związkowi Radzieckiemu. Wojna, oblężenie Leningradu, nieustające bombardowania, głód, nędza i strach, to nie wszystko, ta miłość zostaje poddana najwyższej próbie i czeka ją jeszcze wiele innych przeciwności losu... Tak to niezwykła historia o wyidealizowanej miłości, pełna uniesień, głębokich wzruszeń, oddania, poświęceń i nadziei.
Ale STOP!dość tych zachwytów, zejdźmy na ziemię - jeżeli czytelnik zacznie analizować fakty i zdarzenia, zechce zagłębić się w realia obowiązujące w ówczesnej stalinowskiej Rosji, to ta książka stanie się marnym, naiwnym romansidłem osadzonym w czasie II wojny światowej. Drogi czytelniku zanim zaczniesz czytać tą powieść zapoznaj się z opiniami tych co już ją przeczytali, nabierz dy...

Jusia | 2010-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2010

Zauroczyła mnie ta książka, "Jeździec Miedziany" zrobił na mnie największe wrażenie z całej trylogii, czytałam ją po nocach, wzruszałam się i cieszyłam z bohaterami powieści, zazdrościłam Tatianie tak pięknej miłości. Nie zgadzam się z opiniami że jest w niej za dużo erotyzmu, jest go tyle ile potrzeba, dzięki temu ich miłość jest realnie przedstawiona.
Książka ta daje wiele do myślenia i pozwala docenić te czasy w których żyjemy, podczas wojny wszędzie na świecie ginęli niewinni ludzi którzy chcieli kochać i żyć tak jak my teraz. Doceńmy to co mamy.

adamats | 2010-08-19
Przeczytana: wrzesień 2007

Z pewną, taką nieśmiałością zabrałem się do tej książki, no bo jakże to "romansidło" jakieś mam czytać? Ale zawładnął mną tekst poematu Puszkina:
"I w bladym blasku ukąpany,
Wysoko wyciągając dłoń,
On, Jeździec goni go Miedziany,
I dźwięcznie w bruk łomoce koń.

I wszędzie, dokąd, obłąkany,
Uciekał, gnany zmorą trwóg,
Tam Jeździec ścigał go Miedziany
I ciężko dudnił kopyt stuk."

Można przyjąć, że powieść Pani Simons, to rzeczywiście "harlekin" jak się patrzy. Można zżymać się na papierowe postaci, płaskie infantylne dialogi czy przewidywalny "do bólu" wątek miłosny. Można zastanawiać się, co też amerykańska pisarka może widzieć o oblężeniu Leningradu? I można się zdziwić, dosyć mile rozczarować. Dziadkowie Autorki pochodzili ze Związku Sowieckiego i chyba dosyć dużo opowiadali o realiach życia w tym kraju. Nawet jeśli komuś nie odpowiadają miłosne historie, to opis kolejnych dni blokady, narastającego strachu, zdziczenia, przejmującego zimna i głodu nie pozwala pozostać obojęt...

teri | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ho prestato
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Calkowicie podzielam opinie Katarzyny.
Czytajac ksiazke mialam wrazenie bycia na hustawce,raz w gore,raz w dol...niestety przewaznie w dol.Czesc,w ktorej glowni bohaterowie kochaja sie (uprawiaja seks),zdecydowanie przewazyla szale,dobila mnie.Narazie nastepnych czesci nie bede szukala...La Russia,un poco deluza......

Uwielbiam takie książki.. Miłość, piękna, czysta, która zdarza się tylko raz, prawdziwa.. Nieszczęście, okrutny los, trzymająca w napięciu akcja.. Aleksander skradł mi serce:) Wierzę, całą sobą, że zdarza się tak cudowna miłość, jak ta opisana w "Jeźdźcu..". Miłość bez lęku, pełna poświęcenia, oddana, pełna, spełniona. Nie przeszkadzały mi nawet niedociągnięcia fabularne, jak to z tą obrączką.

"Jeździec" to książka, którą czyta się z zapartym tchem, coraz szybciej i szybciej, pragnąc więcej, i kalecząc sobie oczy wieczorem przy zapalonej lampie. "Jeździec" to książka, przez którą romantyczki stają się jeszcze większymi romantyczkami, a realistki marzą o swoim własnym Aleksandrze.

Nie jestem może całkiem obiektywna co do tej książki, ponieważ słyszałam o niej wiele dobrego od przyjaciół, którzy tak jak ja pochłaniają książki, ale wiem jedno.. "Jeździec" zafundował mi tak niesamowity weekend z książką, jakiego dawno nie przeżyłam. Nie mam już chyba łez, by płakać nad bohaterami tej p...

fiszunia | 2011-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Piękna i wzruszająca do granic możliwości! Nie jest to jednak ckliwe romansidło, jak mogłoby się niejednemu wydawać, to powieść przede wszystkim o nieustającej walce o siebie, o człowieczeństwo, o godność, szczęście, o wolność i miłość. To walka pomimo wszystko, na przekór ludziom, na przekór wojnie, na przekór władzy. To opowieść o przejmującej chęci życia pomimo okrucieństwa wojny, głodu, cierpienia i nieustającej śmierci dookoła. Ale przede wszystkim to opowieść o bezgranicznej, pięknej i odwzajemnionej miłości, o której każdy w głębi serca marzy. Serdecznie polecam!

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica