Lubimyczytać.pl to:

romans historyczny, Rosja
romans
typ
papier
8.13 (3302 ocen i 576 opinii)

Opis książki

Epopeja chwytająca za serce jak „Doktor Żywago”
Leningrad, rok 1941. 17-letnia Tania Mietanowa poznaje młodego oficera
mówiącego z obcym akcentem. Zakochuje się w nim ku swemu przerażeniu,
gdyż Aleksander jest już obiektem uczuć jej siostry Darii. Miłość jednak
nie wybiera - Aleksander odwzajemnia uczucia Tani, ale by nie ranić
Darii, bohaterowie przysięgają nigdy nie ujawnić swej miłości.

źródło opisu: www.swiatksiazki.pl

źródło okładki: www.swiatksiazki.pl

Inne wydania

Polecamy

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena
Opinie i aktywności czytelników
Marlena | 2013-09-01
Przeczytana: 16 kwietnia 2013

Pierwsza część wspaniałej trylogii, której motywem przewodnim jest wojna i miłość. Książka jest nie tylko romansem czy miłosnym opowiadaniem, ale przede wszystkim mówi o wojnie i jej straszliwych konsekwencjach. Trudna miłość, cierpienie i ból, walka o życie, człowieczeństwo, własne marzenia non stop przewija się przez tą powieść. Czasem pojawiają się szczęśliwe chwile i już wiadomo że za moment coś się stanie i znów pojawią się łzy... Tatiana, pełna wartości, poszanowania dla życia i godności altruistka czasem aż denerwująca. Nigdy nie myśli o sobie, robi wszystko z myślą o innych, zawsze z wyciągniętą pomocną dłonią. Im bardziej stara się zapomnieć o Aleksandrze, tym bardziej rośnie jej miłość do niego.
Cała trzyczęściowa powieść Paulliny Simons jest jedną z lepszych, jakie czytałam. Każdy, kto chce przeżyć niesamowitą historię, a przy okazji poznać kilka faktów z historii Rosji i Leningradu, kto chce poznać życie ludzi w opisywanych czasach, powinien przeczytać tą książkę.

Tomek | 2010-11-20
Przeczytana: wrzesień 2010

Zawsze twierdziłem, że nie jest dobrze, kiedy ktoś zabiera się za pisanie o Związku Radzieckim, nie mając zeń zbyt wiele wspólnego. Pomyślałem jednak, że autorka urodziła się przecież w Leningradzie, to może jednak nie będzie tak źle. Chyba się myliłem...
Jeźdźca miedzianego kupiłem jakiś czas temu, jako prezent dla żony. Postanowiłem, że także przeczytam tę książkę, ale przez dłuższy czas ją omijałem. Nadeszła w końcu jej pora.
Zaczęła się dość leniwie i trochę nudnawo. Rozpoczęła się wojna i zakiełkowała wielka miłość. Już na samym początku do rozpaczy doprowadzało mnie postępowanie Tatiany, która innym dawała wszystko, co tylko mogła, sobie pozostawiając minimalne prawie nic. Nie polubiłem jej jakoś, irytowało mnie jej postępowanie. Jednak myślałem sobie, że to specjalnie autorka zaplanowała tak tę postać, aby manipulować uczuciami czytelnika.
Wrócę jednak do problemu opisywania czasów ZSRR i Wielkiej Wojny Ojczyźnianej przez osoby nie mające o tym zielonego pojęcia.
Paullina Si...

atram_78 | 2009-12-30
Przeczytana: maj 2009

Jestem zachwycona trylogią P. Simmons! Pomimo pewnych mankamentów (błędy w treści popełnione przez autorkę oraz zbyt dużo erotyki) oceniam całość na 6! Cudowna historia, wspaniali bohaterowie za którymi z pewnością będę tęskniła! Raczej nie czytam dwa razy tych samych książek, ale dla "Jezdzca miedzianego" i pozostałych części zrobię chyba wyjątek. :-)

książek: 2083
adamats | 2010-08-19
Przeczytana: wrzesień 2007

Z pewną, taką nieśmiałością zabrałem się do tej książki, no bo jakże to "romansidło" jakieś mam czytać? Ale zawładnął mną tekst poematu Puszkina:
"I w bladym blasku ukąpany,
Wysoko wyciągając dłoń,
On, Jeździec goni go Miedziany,
I dźwięcznie w bruk łomoce koń.

I wszędzie, dokąd, obłąkany,
Uciekał, gnany zmorą trwóg,
Tam Jeździec ścigał go Miedziany
I ciężko dudnił kopyt stuk."

Można przyjąć, że powieść Pani Simons, to rzeczywiście "harlekin" jak się patrzy. Można zżymać się na papierowe postaci, płaskie infantylne dialogi czy przewidywalny "do bólu" wątek miłosny. Można zastanawiać się, co też amerykańska pisarka może widzieć o oblężeniu Leningradu? I można się zdziwić, dosyć mile rozczarować. Dziadkowie Autorki pochodzili ze Związku Sowieckiego i chyba dosyć dużo opowiadali o realiach życia w tym kraju. Nawet jeśli komuś nie odpowiadają miłosne historie, to opis kolejnych dni blokady, narastającego strachu, zdziczenia, przejmującego zimna i głodu nie pozwala pozostać obojęt...

Jusia | 2010-09-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: luty 2010

Zauroczyła mnie ta książka, "Jeździec Miedziany" zrobił na mnie największe wrażenie z całej trylogii, czytałam ją po nocach, wzruszałam się i cieszyłam z bohaterami powieści, zazdrościłam Tatianie tak pięknej miłości. Nie zgadzam się z opiniami że jest w niej za dużo erotyzmu, jest go tyle ile potrzeba, dzięki temu ich miłość jest realnie przedstawiona.
Książka ta daje wiele do myślenia i pozwala docenić te czasy w których żyjemy, podczas wojny wszędzie na świecie ginęli niewinni ludzi którzy chcieli kochać i żyć tak jak my teraz. Doceńmy to co mamy.

fiszunia | 2011-06-10
Przeczytana: 09 czerwca 2011

Piękna i wzruszająca do granic możliwości! Nie jest to jednak ckliwe romansidło, jak mogłoby się niejednemu wydawać, to powieść przede wszystkim o nieustającej walce o siebie, o człowieczeństwo, o godność, szczęście, o wolność i miłość. To walka pomimo wszystko, na przekór ludziom, na przekór wojnie, na przekór władzy. To opowieść o przejmującej chęci życia pomimo okrucieństwa wojny, głodu, cierpienia i nieustającej śmierci dookoła. Ale przede wszystkim to opowieść o bezgranicznej, pięknej i odwzajemnionej miłości, o której każdy w głębi serca marzy. Serdecznie polecam!

teri | 2012-12-17
Na półkach: Przeczytane, 2012, Ho prestato
Przeczytana: 16 grudnia 2012

Calkowicie podzielam opinie Katarzyny.
Czytajac ksiazke mialam wrazenie bycia na hustawce,raz w gore,raz w dol...niestety przewaznie w dol.Czesc,w ktorej glowni bohaterowie kochaja sie (uprawiaja seks),zdecydowanie przewazyla szale,dobila mnie.Narazie nastepnych czesci nie bede szukala...La Russia,un poco deluza......

AniaW | 2013-08-07
Przeczytana: 31 lipca 2013

Najpiękniejsza opowieść, jaką do tej pory przeczytałam! Piękna, wzruszająca, trzymająca w napięciu. Pierwszy nie wiem, jak opisać moje emocje. Nie mogłam się od niej oderwać, a jak ją już odłożyłam, to myślami ciągle z bohaterami. Tyle emocji się we mnie kotłuje, a nie wiem jak ubrać je w słowa.
Leningrad, II wojna światowa. Hitler łamie przymierze ze Stalinem i atakuje Związek Radziecki.
Tatiana-beztroska siedemnastolatka, nieświadoma swojego piękna, nieświadoma zagrożeń niesionych przez wojnę
Aleksander-najprzystojniejszy wśród żołnierzy, odważny, waleczny,skrywający ogromną tajemnicę o swojej przeszłości. Kiedy spotyka Tatianę, jego świat wywraca się do góry nogami. Miłość od pierwszego wejrzenia. Pięknie prawda? Nie, nic bardziej mylnego, bo wcześniej poznał dziewczynę-ot przelotny romans, jakich było wiele wcześniej. Lecz ta dziewczyna okazuje się być siostrą Tatiany. A Tatiana kocha Daszę ponad wszystko, nie potrafi jej zranić, nie potrafi odbić jej chłopaka. Postanawiają ukr...

julietta70 | 2011-05-19
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam

Książka cudowna,przekonałam się o tym dopiero kiedy dobrnęłam do połowy a późni nic się nie liczyło prócz tego by skończyć i sięgnąć po drugą i trzecią część.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto