Wyzwanie czytelnicze LC

Kochaj siebie a nieważne z kim się zwiążesz

Tłumaczenie: Barbara Chojnacka
Wydawnictwo: Czarna Owca
Liebe Dich selbst und es ist egal, wen Du heiratest
poradniki
Ag2S

"Większość rozwodów jest zbyteczna" - wyrokuje Eva-Maria Zurhorst, która dzięki doświadczeniom zebranym podczas terapii licznych związków doskonale zna frustracje i problemy wielu par. Stanowczo rozprawia się z iluzją, jaką żywi wielu ludzi nieszczęśliwych w swoich związkach, że z następnym partnerem wszystko ułoży się o wiele lepiej. Partnerstwo to według niej wymagająca, lecz opłacalna droga rozwoju dwojga ludzi.
Głęboki związek i miłość są możliwe nawet tam, gdzie zgasł ostatni promyk nadziei. Przytaczając przykłady ze swojej praktyki, wskazuje przyczyny rozczarowania, złości i frustracji pozostałych po pierwszych chwilach szczęścia. Małżeństwo rozpoczyna się dopiero wtedy - twierdzi - gdy partnerzy spadają z "siódmego nieba" do życia codziennego, gdy pojawiają się trudności i wyzwanie: jak zachować tolerancję i szacunek dla człowieka, z którym dzielimy życie.

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/

Anna | 2017-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2017

Kochaj siebie, to ta część, z którą się zgadzam bezdyskusyjnie. Natomiast druga część tytułu nie jest już oczywista. Czasem jedynym rozwiązaniem jest rozstanie. I jest ono właśnie wyrazem miłości własnej, bo w pewnym momencie trzeba ratować już tylko siebie. Nie mniej jednak prawdą jest, że partner jest odbiciem tego, jak postrzegamy samych siebie i docierając do siebie, możemy dotrzeć do partnera. Uczymy się od siebie wzajemnie, a im bliższa relacja tym mocniej i boleśniej.
Jest tu kilka prawd w tej książce, ale formuła jest oparta na opisie konkretnych przykładów, a wiadomo że każdy ma inne doświadczenia, i brak tu wskazówek jak rozpoznać i rozwikłać mechanizmy nami rządzące.
Na pewno jest to dla mnie inspiracja do dalszych poszukiwań.
Przypomniała mi się myśl, że ciągłe zaczynanie czegoś od nowa nie przynosi zamierzonego efektu:) To Einstein mówił, że szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów. Także szukajmy swoich sposobów na życie.

projekt_książki | 2017-04-24
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

To obojętne, kogo poślubisz. I tak spotkasz w nim samego siebie. Tym mocnym przesłaniem Eva-Maria Zurhorst zaczyna pierwszy rozdział swojej książki. Autorka przekonuje, że druga osoba jest lustrem, w którym często widzimy własne niespełnione potrzeby, blokady i rany. Wydaje nam się, że patrząc na naszego partnera czy partnerkę dostrzegamy cechy, które drażnią nas w nim/niej. Tak naprawdę, są to jednak rzeczy, które drażnią nas w nas samych.
Ponieważ niezależnie od tego, kogo spotkasz, spotkasz siebie, możesz zostać z osobą, z którą jesteś teraz. Niezależnie od tego, jak niemiły wydaje ci się ten stan. Tam, gdzie jesteś jak w potrzasku, ogarnia cię uczucie chłodu, elektryzującego gniewu, bezbrzeżnej nienawiści i odrazy, tam właśnie, w swoim wnętrzu, masz mnóstwo do zrobienia – pisze autorka.
Nie tylko partner jest naszym lustrem, ale i cały nasz związek. To lustro znajduje się według Zurhost na końcu naszego nosa. Gdziekolwiek nie spojrzymy, jakkolwiek nie odkręcimy głowy, i tak...

Lauretka | 2015-10-26

Pokrzepiający poradnik w chwilach kryzysu, załamania, wątpliwości. Warto podkreślić sobie kilka ważnych dla siebie zdań czy akapitów i wracać do nich, by afirmować swoje lepsze, poprawione "ja".

Ania | 2016-05-09
Na półkach: Przeczytane, Ebooki, 2016
Przeczytana: 07 maja 2016

nie przepadam za poradnikami. wahałam się co do opinii, dałam więcej bo znalazłam w nim kilka cennych rad :)

Super książka, polecam zagubionym duszyczkom i tym którzy nie wierzą w siebie, nie kochają własnej osoby, mają problem z samoakceptacją. Książka pozwoliła mi zrozumieć błędy które popełniałam w swoim związku. Zrozumiałam siebie i co było ze mną nie tak, dzięki niej polubiłam siebie i potrafię teraz dzielić się miłością z innymi.

Bezcenna wiedza! Jesli ktokolwiek ma problemy w zwiazku partnerskim koniecznie powinien przeczytac te ksiazke! Ta ksiazka jest jak balsam dla zwiazku i duszy!
Leczy traumy, koi zmysly...

Justa | 2017-03-25
Przeczytana: 14 marca 2017

Dostałam z polecenia. Książka w porądku choć długo czekałam na "konkrety". Wiele razy powtarzanie tego samego sprzyja zapamiętaniu, chociaż akurat w tej książce miałam wrażenie, że każdy rozdział jest taki sam, oczekując poruszania innych kwestii i bliższemu przyjarzenia się im. Mimo to uważam, że książka jest godna polecenia, zwraca uwagę na istotne elementy, których każdy powinien być świadomy w miłości partnerskiej jak i własnej.

hahahania | 2018-04-09

Może trochę razi poradnikowy styl, ale mimo to książka zawiera wiele cennej, wręcz fundamentalnej wiedzy na temat związków. Warto ją przeczytać i zapamiętać, że każdy człowiek, którego spotykamy jest naszym lustrem, a jeśli w lustrze widzimy coś niedobrego, wymienienie go na inne nic nie pomoże.

jud123 | 2011-11-19

Książka uzmysławia, jak niewiele wiemy o tym, jak tworzyć stałe związki. Trzeba tą książkę przeczytać - dzięki niej zupełnie zmienia się sposób patrzenia na swojego partnera/rkę :) Przeczytajcie, a Wasz związek na pewno na tym zyska! :)

martulcia | 2018-02-02
Przeczytana: 30 stycznia 2018

Nie nawykłam czytać poradników o miłości ,ale po ten warto sięgnąć,chociażby dlatego,by uświadomić sobie,że czasami zamiast się wkurzać na partnera warto jest zatrzymać się na chwilę,przyjrzeć się swoim emocjom i zastanowić się czy aby problem leży w tej drugiej osobie,czy to w nas tkwi coś,co nie daje nam spokoju. Książka daje do myślenia i zachęca do powalczenia o związek,wchodzenia w głębsze sfery uczuć ,a nie z góry skazywanie go na porażkę.