Bolek i Lolek. Genialni detektywi

literatura dziecięca
Znak emotikon
2014-10-20
2014-10-20

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 1 (58) / 2023 Justyna Bargielska, Anna Bikont, Anna S. Dębowska, Emilia Dłużewska, Paweł Goźliński, Ola Jasionowska, Miłada Jędrysik, Ignacy Karpowicz, Renata Lis, Weronika Murek, Jo Nesbø, Małgorzata I. Niemczyńska, Michał Nogaś, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Maria Poprzęcka, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Maciej Robert, Marcin Sendecki, Krzysztof Siwczyk, Dominika Słowik, Magdalena Środa, Maria Stiepanowa, Justyna Suchecka, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Wisława Szymborska, Alicja Urbanik-Kopeć, Katarzyna Wężyk, Marcin Wicha, Olga Wróbel, Alejandro Zambra
Książki. Magaz... Justyna Bargielska,...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, Lato 2022 Jakub Kornhauser, Filip Springer, Marcin Wicha
Pismo. Magazyn... Jakub Kornhauser, F...

Okładka książki Tupcio Chrupcio. Umiem się dzielić Marco Campanella, Anna Casalis
Tupcio Chrupci... Marco Campanella, A...
Okładka książki Hej, Jędrek! Przepraszam, czy tu borują? Tomasz Lew Leśniak, Rafał Skarżycki
Hej, Jędrek! P... Tomasz Lew Leśniak,...
Okładka książki Mały chłopiec. Koparka Marka Émilie Beaumont, Nathalie Bélineau, Alexis Nesme
Mały chłopiec.... Émilie Beaumont, Na...

Literatura dla dzieci,a wciąga jak prawdziwy kryminał. Jeżeli ktoś interesuje się przygodami tych dwóch bohaterów(a może i nie) powinien przeczytać tę książkę. Sama lubię literaturę przygodową i takie książki są dla mnie bardzo ciekawe więc bardzo polecam literaturę tego gatunku. Zwyczajne wakacje przybierają nieoczekiwany zwrot akcji i z każdym odcinkiem jest coraz więcej oczekiwania jak się to wszystko skończy. Dużo bohaterów,a wśród nich i tacy,którzy nie są tymi,kim się wydają. Jeżeli ktoś chce poznać tę historię to jest tylko jedno wyjście:
zanurkować w książkę i przeżyć niezapomnianą przygodę z tym niesamowitym rodzeństwem!

Zabawna, perfekcyjnie okazująca dziecięcą radość. Czytałam ją ciągle w aucie gdy byłam mała, też taki sentyment :-) 10/10

Jest to bardzo ciekawa i zabawna książka. Zawiera wiele tajemnic i zagadek z którymi spotykają się bohaterowie. Chłopcy wyjechali na wieś do cioci i tam założyli biuro detektywistyczne BiL. Najbardziej podobała mi się część gdy śledzili Zbigniewa Zbrodzienia. Ja i mój młodszy brat śmialiśmy się przy czytaniu. Polecam

Świetne, lekkie, pomysłowe z dużą dawką humoru. Uśmiali się moi chłopcu i uśmiałam się ja. Bardzo współczesne co bardzo dopowiada dzieciakom. łatwiej im sobie wyobrazić scenki odgrywające się w książce. Język adekwatny dla młodszych czytelników ale nie traktujący dzieci jak istoty bez rozumu :) Według nas, z całej serii, ta jest najlepsza.

Uśmiałem się przy niej że hej.

Uśmiałem się przy niej że hej.

Nie wszystko złoto, co się świeci, nie każdy skarb jest taki, na jaki czekają czytelnicy, nie wszystkie dzieciaki są głupie, nie każdy duch straszny. „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” to historia o bohaterach doskonale nam znanych, ale uwspółcześnionych, aby młodzi czytelnicy się nie nudzili: pojawiają się komputery, automaty do gier, Internet oraz roboty. Dzięki ekscentrycznej ciotce, do której na wakacje trafiają urwisy opowieść nabiera specyficznego uroku, bo jak tu się nie śmiać, kiedy chłopcy są karmieni lodami o smaku cebulowym i wieloma wynalazkami kulinarnymi.
Cała historia zaczyna się od przyjazdu na wieś, ponieważ narrator zastrzega, że nie powie nam, dlaczego chłopcy tam trafili. Wyjawia nam jedynie, że bardzo napsocili i po kilku godzinach pobytu na obozie rodzice musieli ich odebrać. Te wydarzenia złączyły się z zaproszeniem przesłanym od ciotki i tym sposobem przyjechali na wieś, gdzie bardzo szybko znaleźli sobie zajęcie: zabawa i bycie sławnymi detektywami. Jedno i drugie szło im bardzo dobrze, ale skutki nie zawsze były miłe dla otoczenia, a zwłaszcza dla bardzo cierpliwej ciotki, której przeorali cały zadbany ogród. Pomagał im ktoś jeszcze, ale o tym dowiecie się z książki.
Akcja toczy się od śledztwa do śledztwa, od zabawy do zabawy. Nie zabraknie też pomagania cioci, aby na nowo wkraść się w jej łaski. Dobre chęci zawiodą psotników na rynek, gdzie przez przypadek zostaną zmuszeni do kupienia mapy, którą zachlapali lodami. Mały, pognieciony kawałek papieru z rozmazaną mapą stanie się siłą napędzającą Bolka i Lolka. To właśnie przez nią poznają ducha opychającego się czekoladkami i marzącego o karierze muzyka, a do tego znajdą skarb i uratują zamek.
Książka została napisana świetnie. Brak tam zbędnych opisów, które mogą nużyć małych czytelników. To powoduje, że do akcji musi wkroczyć Komarella Ops, która pilnuje, żeby klika opisów w książce się znalazło, bo przecież każda dobra książka je posiada. Jej najścia pięknie budują napięcie, które wcześniej zaczynało spadać.
Krótkie rozdziały, duże litery i liczne ilustracje sprawiają, że „Bolek i Lolek. Genialni detektywi” przyciąga dzieci. Świetna lektura dla dzieci w wieku szkolnym.

Głównych bohaterów oczywiście nie trzeba przedstawiać! A co wymyślili tym razem? Założyli biuro detektywistyczne! Udało im się nawet trafić na kilka ciekawych zleceń, które jak to w ich zawiłym i pełnym przygód życiu bywa, wplątują ich w niebezpieczną, kryminalną historię. Będą duchy, kosiarkomeni i zielone żabki, a wszystko po to by odnaleźć zaginiony klawicyngiel!

Cała historia podzielona jest na 28 dosyć krótkich rozdziałów, co zdecydowanie ułatwia czytanie. Na końcu każdego z nich zamieszczona jest, krótka, jednozdaniowa zajawka do kolejnego odcinka. To podoba się moim dzieciom najbardziej, zachęca ich do słuchania kolejnych opowieści.

Na końcu książki znajduje się mini poradnik prawdziwego detektywa z mnóstwem zadań do wykonania i quizem: czy jesteś dobrym detektywem!

Już dawno nie widziałam moich dzieciaków tak wciągniętych w słuchanie bajek (od czasu fascynacji Pippi Pończoszanką)! Co podoba im się najbardziej? Myślę, że podobieństwo do Bolka i Lolka. Też są braćmi, często kłócą się i sobie dokuczają, tak jak bohaterowie książki, a i jeden drugiego nie dałby skrzywdzić. Do tego mają podobne szalone pomysły i są żądni przygód.

Czy książka ma minusy? Może to, że dziecko nie zawsze zrozumie humor autora, ale za to czytający rodzic ma niezłą zabawę.

Cała...

Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z książką ,,Łysol i Strusia" Marcina Wichy. Niedawno autor wydał kolejną pozycję pt. ,,Bolek i Lolek. Genialni detektywi", o dwójce bohaterów znanych od lat. Czy chłopcy naprawdę zostali detektywami? Czy udało im się rozwiązać jakąś zagadkę?

Bolek i Lolek wakacje mieli spędzić na obozie, jednak nie pobyli tam zbyt długo. Rodzice musieli odebrać ich z biwaku i odwieźć do domu. Ciocia Ala postanowiła jednak się nimi zająć w okresie wakacji. Chłopcy, przebywając w gościnie, postanowili założyć Biuro detektywistyczne BiL.

Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci, jednak jestem przekonana, że miłośnicy Bolka i Lolka będą zadowoleni z lektury. Chłopcy muszą zmierzyć się z kilkoma sprawami detektywistycznymi, czasem będąc w niebezpieczeństwie. Duża czcionka oraz ilustracje zdecydowanie ułatwiają czytanie. Całość została podzielona na rozdziały, na końcu poprzedniego jest bardzo krótka zapowiedź, co pojawi się w następnym. Bardzo mi się to podobało, gdyż dzięki temu można się domyślić, czego mniej więcej możemy się spodziewać.

Na końcu znajduje się Poradnik detektywa, a w nim m.in. labirynt, wykreślanka, legitymacja detektywa, krzyżówka, portret pamięciowy, zagadki, zaszyfrowana wiadomość, odgadywanie cienia i na koniec quiz sprawdzający, czy jesteśmy dobrymi detektywami. Fabularnie książka jest ciekawa, jednak myślę, że to Poradnik detektywa najbardziej zainteresuje młodych czytelników. Możemy wykonać coś samodzielnie, a przy tym sprawdzić, jaki detektywami jesteśmy osobiście.

,,Bolek i Lolek. Genialni detektywi" to pierwsza książka o Bolku i Lolku, z którą miałam okazję się zapoznać. Myślę, że spodoba się miłośnikom tych bohaterów oraz wielbicielom zagadek, których w dodatku jest dość sporo.

Moja ocena: 5/6

SUPER Książka dla każdego i starego i małego :D