Flirtując z życiem

Wydawnictwo: Znak Literanova
7,03 (305 ocen i 63 opinie)
literatura polska
joly_fh

Piękna, emocjonalna, temperamentna, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Pełne szczerości rozmowy z Łukaszem Maciejewskim odsłaniają jej inne, nieznane oblicze. Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją...

Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze sceny stolicy, wreszcie o fascynującej pracy w telewizji, teatrze, na planie filmowym. Anegdoty z życia ludzi kina i teatru przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw.
Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z jej wymagającym zawodem – o towarzyszącym jej przez lata stresie, ciągłym braku pewności siebie i o zmaganiach z depresją, z którą od lat walczy o zachowanie radości życia.
Z jej poruszających wspomnień wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia, w której każdy łatwo odnajdzie cząstkę własnego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

Kalinowe serce
Teresa Ewa Opoka

6,6 (5 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Iml | 2015-03-06
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 2015 rok

Flirtując z życiem – to nie sensacja, nie ploteczki kto z kim, gdzie i kiedy. To ciężka droga aktorki do Warszawki, do sceny, wielkiego ekranu, pewności siebie, walki ze słabościami, emocjami i charakterem.

To szczera i ciepła rozmowa Danuty Stenki z Łukaszem Maciejewskim krytykiem filmowym i teatralnym. Ciekawie i taktownie postawione pytania oraz otwartość, bez zbędnego ekshibicjonizmu bohaterki, pozwalają nam poznać ją również jako tę słabą, skromną, z kompleksami małomiasteczkowymi, zagubioną w rzeczywistości, gdy z kaszubskiej wsi spokojnej, wsi wesołej przenosi się do pędzącej Warszawy. Tam zaczyna życie sceniczne z jego cieniami i blaskami.

Czym nas przekonuje i zdobywa sympatię? Tym, że nic nie udowadnia, nie narzuca swoich racji, mądrości, nie umoralnia i na talerzu podaje gotowe rozwiązania. Za to opowiada tak naturalnie, że z przyjemnością czytasz i poznajesz ją również z innych ról, tych życiowych, prywatnych, nieznanych.

Ewa | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Biografia pani Danuty jest wyjątkowa, jak sama jej osobowość; pracowita, sumienna, skromna-nie szuka splendoru wśród tabloidów. Choć dla wielu z nas jest "gwiazdą" to ona sama nie lubi się postrzegać w tej roli. Wartości, które wyniosła ze swojego domu rodzinnego pozwalają jej być ciepłą i po prostu mądrą kobietą.
Lektura uświadamia mi, że aktorka, którą zawsze podziwiałam głównie z perspektywy filmu, wydawała mi się elegancką,zmysłową i silną kobietą.
Książka odkrywa zapracowaną utalentowaną i nie raz walczącą ze swoimi słabościami bohaterkę flirtującą z życiem.
Biografia zmusza mnie do głębszej analizy jej dorobku artystycznego, co jest wielkim plusem, bo na pewno będę chciała obejrzeć nie jeden spektakl z jej udziałem, choć by w Teatrze Telewizji.
Polecam autobiografie pani Danuty Stenki, dla zaczerpnięcia dobrej energii.
Uznanie należy się też autorowi Łukaszowi Maciejewskiemu za tak subtelnie poprowadzony wywiad, bądź co bądź dla mnie z GWIAZDĄ, która świeci swoim blaskiem.

Monka | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Danuta Stenka to jedna z moich ulubionych aktorem. Doceniam jej talent, wdzięk oraz urok osobisty. Po Jej roli w "Nigdy w życiu" na nowo zakochałam się w przygodach Judyty. Od momentu, kiedy dowiedziałam się, że powstaje książka "Flirtując z życiem" wiedziałam, że stanie ona na półce w mojej biblioteczce. Nie jest może ona bardzo odkrywcza, ale bardzo, ale to bardzo przyjemnie się ją czytało... Cały czas miałam wrażenie, że "prowadzę" rozmowę z moją ulubioną aktorką...

Magda | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Od lat jestem fanką Pani Danuty Stenki dlatego też nie wahałam się ani chwili gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni. Do tej pory postrzegałam ją poprzez role telewizyjne, nigdy nie miałam okazji oglądać jej na deskach teatru. Książka bardzo ubogaciła mój obraz Pani Danuty - jej ciepłe opowieści z Gowidlina, postać Babci, Dziadka, Rodzice i ....smak miodu:)Z drugiej strony ciężko pracująca na swój sukces sceniczny, podejmująca nowe wyzwania niesamowicie zdolna kobieta. Nie szuka poklasku, nie staje w świetle jupiterów nie jest bohaterką skandali - taka zwyczajna-niezwyczajna Pani Stenka flirtuje z życiem :)

Kasiaxxx | 2014-01-14

Danuta Stenka jest jedną z moich ulubionych aktorek, dlatego wiedziałam,że na pewno sięgnę po "Flirtując z życiem" Książka interesująca. D.Stenka opowiada w niej o dzieciństwie, rodzinie , pracy. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Nie boi się mówić o rzeczach trudnych, w tym o swojej depresji.
Dzięki tej książce poznajemy D. Stenką przede wszystkim jako kobietę, matkę ,żonę, człowieka z krwi i kości a nie gwiazdę. Zresztą sama mówi ,że nie czuję się gwiazdą.
Serdecznie polecam nie tylko wielbicielom D. Stenki, ale każdemu.
Książka mądra, przyjemna.
Dużym atutem są też fotografie zamieszczone w książce.

Anna-mojeksiążki | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

Sięgnęłam po tę pozycję wiedziona podziwem dla fantastycznej aktorki i cudownej kobiety, jaką jest Danuta Stenka. To aktorka o najpiękniejszym uśmiechu na polskiej scenie, która nie kryje swego wieku. Jest jak wino, czym starsza tym piękniejsza, a przy tym mądra, otwarta i bardzo normalna. Dla mnie Stenka stanowi polski odpowiednik Audrey Hepburn - pełna klasy i elegancji, a przy tym utalentowana i mająca swoje zasady w życiu kobieta.

Książka "Flirtując z życiem" to wynik rozmów, które przeprowadził z Danutą Stenką, dziennikarz Łukasz Maciejewski. To niezwykle szczera i osobista książka, pokazująca nie tylko zawodowe oblicze pani Danuty, ale przybliżająca jej dzieciństwo, rodzinę, zamiłowania, a także słabości. Przepiękna, bezpośrednia i bardzo konkretna, jak sama aktorka

Bogate życie aktorskie nie przesłoniło jej innych wartości. Jako swój największy sukces w życiu uznaje macierzyństwo. Ma stale tego samego męża, dwie córki i psy. Mieszka z teściową, w domu w Warszawie, kocha...

Forever | 2013-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Kilka lat temu Danuta Stenka reklamowała kremy przeciwzmarszczkowe. Miałam wtedy naście lat i pamiętam ten spot.Była tak przekonująca, że miałam ochotę po niego biec.
Ten trywialny przykład, moim zdaniem oddaje wielkość Stenki jako aktorki. Nieważne, w czym występuje. Czaruje swoją osobowością tak, że nie da rady przejść obok niej obojętnie.

Dlatego otwierałam szeroko oczy ze zdumienia, kiedy Łukaszowi Maciejewskiemu odpowiadała wymijająco na komplementy. Nie mogłam uwierzyć, że artystka o takiej prezencji, wizerunkowej rozwadze, talencie i inteligencji wątpi w siebie chociaż przez sekundę.
"Flirtując z życiem" to historia kobiety, która została wychowana w bardzo małej społeczności kaszubskiej wsi. Takie były początki, korzenie, których wartość w swoim życiu podkreśla w niemalże każdym wywiadzie. Opowieść o Gowidlinie to historia bajecznego dzieciństwa. Pewnego rodzaju ostoi, do której aktorka bardzo często wraca myślami i trudno się dziwić.
Moja wyobraźnia pracowała na piątym...

clem-entine | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

Obok tej książki nie mogę przejść nie-emocjonalnie, zatem ta opinia będzie nader subiektywna.
Oprócz klasycznego tytułu wstępu o samej postaci, w deseń 'genialna, wybitna, piękna aktorka' - chciałam jedynie dodać, że jest niesamowicie ciepła i czarująco promienna (a wiem z doświadczenia, bo dane mi było z Panią Danutą porozmawiać!). Wszystkie te epitety można przypisać również tej książce. Jest prawdziwa, szczera, pogoda.

Książka nie jest klasycznym od-twarzaniem, jest genialnym tokiem myśli, skojarzeń, wspomnień. Odkrywa na tyle, by poczuć to ciepło 'przebywania' z aktorką; ale też nie wystarczająco, by mieć pewność, że wiemy już wszystko, że już to gdzieś słyszeliśmy.
Pani Danuta, paradoksalnie wcale nie stała się otwartą księgą - wciąż jest chodzącą zagadką, Enigmą. Za to właśnie jeszcze bardziej ją szanuję, cenię i uwielbiam.

Na złoty medal zasługuje również forma publikacji - rozmowa. Rozmowa, proszę państwa, niby tak naturalna i zwykła czynność, a rzadko dbamy o rozwój...

Ewelina | 2014-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Przyjemna,lekka, ciekawa choć momentami trochę nudziłam się.
Najciekawsze dla mnie były rozdziały opowiadające o tym jakim człowiekiem jest Pani Danuta. Natomiast rozdziały o kolejnych rolach w teatrze troszkę mnie nudziły, bo do końca nie wiedziałam o czym mowa ponieważ nie znam Pani Stenki ze sceny... Oczywiście rozdziały te też ukazywały ją jak bardzo przywiązuje się do granych przez siebie postaci, jak bardzo się angażuje w role i też pokazywało charakter aktorki...

Polecam jednak przeczytać tą fajną książkę o świetnej aktorce!

Kruszynka | 2013-11-18

Danuty Stenki chyba nie muszę nikomu przedstawiać. Autorka znana jest przede wszystkim z ,,Nigdy w życiu” i ,,Ja Wam pokażę”. Obecnie gra także rolę w serialu ,,Lekarze”, miała także przyjemność występować w ,,Czasie honoru” i wielu innych filmach i przedstawieniach teatralnych. Gdy tylko się dowiedziałam, że książka-wywiad się ukaże nie wahałam się ani chwili. Wiedziałam, że chwile z nią nie będą stracone i nie myliłam się.

Aktorka pochodzi z bardzo małej miejscowości. Ojciec był bardzo wymagającym człowiekiem. Urodziła się w czasach, gdy ludziom nie wiodło się za dobrze, jednak dzięki wytrwałości jej rodzinie udało się zbudować własny dom. Mieszkała z bratem, rodzicami. Na studia chciała wybrać filologię rosyjską, jednak szybko zrozumiała, że to nie jest kierunek dla niej. Nauczycielka podpowiedziała, aby poszła na aktorstwo. Nie była do tego przekonana, jednak się zgodziła, a my dziś możemy podziwiać znakomite rezultaty tej decyzji!

Poprzez role Pani Danuty kojarzyłam ją z...