Flirtując z życiem

Wydawnictwo: Znak Literanova
literatura polska
joly_fh

Piękna, emocjonalna, temperamentna, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Pełne szczerości rozmowy z Łukaszem Maciejewskim odsłaniają jej inne, nieznane oblicze. Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją...

Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze sceny stolicy, wreszcie o fascynującej pracy w telewizji, teatrze, na planie filmowym. Anegdoty z życia ludzi kina i teatru przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw.
Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z jej wymagającym zawodem – o towarzyszącym jej przez lata stresie, ciągłym braku pewności siebie i o zmaganiach z depresją, z którą od lat walczy o zachowanie radości życia.
Z jej poruszających wspomnień wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia, w której każdy łatwo odnajdzie cząstkę własnego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

źródło okładki: www.znak.com.pl

Iml | 2015-03-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 2015 rok

Flirtując z życiem – to nie sensacja, nie ploteczki kto z kim, gdzie i kiedy. To ciężka droga aktorki do Warszawki, do sceny, wielkiego ekranu, pewności siebie, walki ze słabościami, emocjami i charakterem.

To szczera i ciepła rozmowa Danuty Stenki z Łukaszem Maciejewskim krytykiem filmowym i teatralnym. Ciekawie i taktownie postawione pytania oraz otwartość, bez zbędnego ekshibicjonizmu bohaterki, pozwalają nam poznać ją również jako tę słabą, skromną, z kompleksami małomiasteczkowymi, zagubioną w rzeczywistości, gdy z kaszubskiej wsi spokojnej, wsi wesołej przenosi się do pędzącej Warszawy. Tam zaczyna życie sceniczne z jego cieniami i blaskami.

Czym nas przekonuje i zdobywa sympatię? Tym, że nic nie udowadnia, nie narzuca swoich racji, mądrości, nie umoralnia i na talerzu podaje gotowe rozwiązania. Za to opowiada tak naturalnie, że z przyjemnością czytasz i poznajesz ją również z innych ról, tych życiowych, prywatnych, nieznanych.

Monika | 2016-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2016

Mądra, piękna, utalentowana. Danuta Stenka.
I jak zawsze niezawodny Łukasz Maciejewski.

Już sama nie wiem, czy wolę Stenkę-aktorkę, czy Stenkę-człowieka.
Jestem zachwycona.

Polecam.

Asiek | 2016-08-05
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Uwielbiam Danutę Stenkę, więc czytanie obszernego wywiadu z nią to była czysta przyjemność. Aktorka opowiada między innymi o swoim dzieciństwie w małej miejscowości oraz o tym, jak doszło do tego, że dzisiaj jest tak znaną postacią w polskim kinie.

Degamisz | 2017-04-09
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Biografie
Przeczytana: 09 kwietnia 2017

Bardzo wysoko cenie sobie zdolności aktorskie Danuty Stenki. Jest to niebywale zdolna kobieta, niezwykle plastyczna, odważna i otwarta na role. Odkąd kilkanaście lat temu zobaczyłem ją w „Bożej podszewce” z miejsca stała się jedną z moich ulubionych aktorek. Żałuję tylko, że współczesne kino tak rzadko sięga po jej talent oferując jej role, a jeśli już to są to epizody, nierzadko zmarginalizowane, będące ledwie tłem. Aczkolwiek czasem na drugim planie Stenka skutecznie potrafi przyćmić innych, jak było np. z rolą Generałowej w „Katyniu”.

Tym chętniej sięgnąłem po wywiad – rzekę, jaki przeprowadził z aktorką Łukasz Maciejewski, co też jest znamienne, bowiem Maciejewski to postać, która ma naprawdę olbrzymią wiedzę filmową a samo kino to jego największa i najprawdziwsza pasja. A to widać podczas czytania.

„Flirtując z życiem” spodobało mi się głównie dlatego, że nie jest to żadna laurka na cześć aktorki, nie ma tam gloryfikowania, padania na kolana, wychwalania, nie ma...

Monka | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Danuta Stenka to jedna z moich ulubionych aktorem. Doceniam jej talent, wdzięk oraz urok osobisty. Po Jej roli w "Nigdy w życiu" na nowo zakochałam się w przygodach Judyty. Od momentu, kiedy dowiedziałam się, że powstaje książka "Flirtując z życiem" wiedziałam, że stanie ona na półce w mojej biblioteczce. Nie jest może ona bardzo odkrywcza, ale bardzo, ale to bardzo przyjemnie się ją czytało... Cały czas miałam wrażenie, że "prowadzę" rozmowę z moją ulubioną aktorką...

Ewa | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Biografia pani Danuty jest wyjątkowa, jak sama jej osobowość; pracowita, sumienna, skromna-nie szuka splendoru wśród tabloidów. Choć dla wielu z nas jest "gwiazdą" to ona sama nie lubi się postrzegać w tej roli. Wartości, które wyniosła ze swojego domu rodzinnego pozwalają jej być ciepłą i po prostu mądrą kobietą.
Lektura uświadamia mi, że aktorka, którą zawsze podziwiałam głównie z perspektywy filmu, wydawała mi się elegancką,zmysłową i silną kobietą.
Książka odkrywa zapracowaną utalentowaną i nie raz walczącą ze swoimi słabościami bohaterkę flirtującą z życiem.
Biografia zmusza mnie do głębszej analizy jej dorobku artystycznego, co jest wielkim plusem, bo na pewno będę chciała obejrzeć nie jeden spektakl z jej udziałem, choć by w Teatrze Telewizji.
Polecam autobiografie pani Danuty Stenki, dla zaczerpnięcia dobrej energii.
Uznanie należy się też autorowi Łukaszowi Maciejewskiemu za tak subtelnie poprowadzony wywiad, bądź co bądź dla mnie z GWIAZDĄ, która świeci swoim...

Magda | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Od lat jestem fanką Pani Danuty Stenki dlatego też nie wahałam się ani chwili gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni. Do tej pory postrzegałam ją poprzez role telewizyjne, nigdy nie miałam okazji oglądać jej na deskach teatru. Książka bardzo ubogaciła mój obraz Pani Danuty - jej ciepłe opowieści z Gowidlina, postać Babci, Dziadka, Rodzice i ....smak miodu:)Z drugiej strony ciężko pracująca na swój sukces sceniczny, podejmująca nowe wyzwania niesamowicie zdolna kobieta. Nie szuka poklasku, nie staje w świetle jupiterów nie jest bohaterką skandali - taka zwyczajna-niezwyczajna Pani Stenka flirtuje z życiem :)

panikot | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

Obok tej książki nie mogę przejść nie-emocjonalnie, zatem ta opinia będzie nader subiektywna.
Oprócz klasycznego tytułu wstępu o samej postaci, w deseń 'genialna, wybitna, piękna aktorka' - chciałam jedynie dodać, że jest niesamowicie ciepła i czarująco promienna (a wiem z doświadczenia, bo dane mi było z Panią Danutą porozmawiać!). Wszystkie te epitety można przypisać również tej książce. Jest prawdziwa, szczera, pogoda.

Książka nie jest klasycznym od-twarzaniem, jest genialnym tokiem myśli, skojarzeń, wspomnień. Odkrywa na tyle, by poczuć to ciepło 'przebywania' z aktorką; ale też nie wystarczająco, by mieć pewność, że wiemy już wszystko, że już to gdzieś słyszeliśmy.
Pani Danuta, paradoksalnie wcale nie stała się otwartą księgą - wciąż jest chodzącą zagadką, Enigmą. Za to właśnie jeszcze bardziej ją szanuję, cenię i uwielbiam.

Na złoty medal zasługuje również forma publikacji - rozmowa. Rozmowa, proszę państwa, niby tak naturalna i zwykła czynność, a rzadko dbamy o rozwój...

Kasia Chabło | 2014-01-14

Danuta Stenka jest jedną z moich ulubionych aktorek, dlatego wiedziałam,że na pewno sięgnę po "Flirtując z życiem" Książka interesująca. D.Stenka opowiada w niej o dzieciństwie, rodzinie , pracy. Dzieli się swoimi spostrzeżeniami. Nie boi się mówić o rzeczach trudnych, w tym o swojej depresji.
Dzięki tej książce poznajemy D. Stenką przede wszystkim jako kobietę, matkę ,żonę, człowieka z krwi i kości a nie gwiazdę. Zresztą sama mówi ,że nie czuję się gwiazdą.
Serdecznie polecam nie tylko wielbicielom D. Stenki, ale każdemu.
Książka mądra, przyjemna.
Dużym atutem są też fotografie zamieszczone w książce.

Anna-mojeksiążki | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

Sięgnęłam po tę pozycję wiedziona podziwem dla fantastycznej aktorki i cudownej kobiety, jaką jest Danuta Stenka. To aktorka o najpiękniejszym uśmiechu na polskiej scenie, która nie kryje swego wieku. Jest jak wino, czym starsza tym piękniejsza, a przy tym mądra, otwarta i bardzo normalna. Dla mnie Stenka stanowi polski odpowiednik Audrey Hepburn - pełna klasy i elegancji, a przy tym utalentowana i mająca swoje zasady w życiu kobieta.

Książka "Flirtując z życiem" to wynik rozmów, które przeprowadził z Danutą Stenką, dziennikarz Łukasz Maciejewski. To niezwykle szczera i osobista książka, pokazująca nie tylko zawodowe oblicze pani Danuty, ale przybliżająca jej dzieciństwo, rodzinę, zamiłowania, a także słabości. Przepiękna, bezpośrednia i bardzo konkretna, jak sama aktorka

Bogate życie aktorskie nie przesłoniło jej innych wartości. Jako swój największy sukces w życiu uznaje macierzyństwo. Ma stale tego samego męża, dwie córki i psy. Mieszka z teściową, w domu w Warszawie, kocha...