Okładka książki Flirtując z życiem

literatura polska
typ
papier
joly_fh
7,01 (237 ocen i 47 opinii)

Opis książki

Piękna, emocjonalna, temperamentna, kobieta sukcesu, gwiazda ekranu. Wykreowany przez media wizerunek Danuty Stenki nawet w połowie nie oddaje prawdy o jej niezwykłej osobowości. Pełne szczerości rozmowy z Łukaszem Maciejewskim odsłaniają jej inne, nieznane oblicze. Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na n...

Aktorka opowiada o swoim dzieciństwie spędzonym w maleńkiej kaszubskiej wsi, o wyboistej ścieżce kariery, która zaprowadziła ją na najważniejsze sceny stolicy, wreszcie o fascynującej pracy w telewizji, teatrze, na planie filmowym. Anegdoty z życia ludzi kina i teatru przeplatają się z wyznaniami na temat prywatnych spraw.
Stenka nie waha się otwarcie mówić o kosztach, jakie wiążą się z jej wymagającym zawodem – o towarzyszącym jej przez lata stresie, ciągłym braku pewności siebie i o zmaganiach z depresją, z którą od lat walczy o zachowanie radości życia.
Z jej poruszających wspomnień wyłania się opowieść o dojrzewaniu kobiety do niezależności i spełnienia, w której każdy łatwo odnajdzie cząstkę własnego życia.

źródło opisu: Wydawnictwo Znak, 2013

Polecamy

Opinie czytelników
Ewa | 2014-01-02
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Biografia pani Danuty jest wyjątkowa, jak sama jej osobowość; pracowita, sumienna, skromna-nie szuka splendoru wśród tabloidów. Choć dla wielu z nas jest "gwiazdą" to ona sama nie lubi się postrzegać w tej roli. Wartości, które wyniosła ze swojego domu rodzinnego pozwalają jej być ciepłą i po prostu mądrą kobietą.
Lektura uświadamia mi, że aktorka, którą zawsze podziwiałam głównie z perspektywy filmu, wydawała mi się elegancką,zmysłową i silną kobietą.
Książka odkrywa zapracowaną utalentowaną i nie raz walczącą ze swoimi słabościami bohaterkę flirtującą z życiem.
Biografia zmusza mnie do głębszej analizy jej dorobku artystycznego, co jest wielkim plusem, bo na pewno będę chciała obejrzeć nie jeden spektakl z jej udziałem, choć by w Teatrze Telewizji.
Polecam autobiografie pani Danuty Stenki, dla zaczerpnięcia dobrej energii.
Uznanie należy się też autorowi Łukaszowi Maciejewskiemu za tak subtelnie poprowadzony wywiad, bądź co bądź dla mnie z GWIAZDĄ, która świeci swoim blaskiem.

Monka | 2014-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2014

Danuta Stenka to jedna z moich ulubionych aktorem. Doceniam jej talent, wdzięk oraz urok osobisty. Po Jej roli w "Nigdy w życiu" na nowo zakochałam się w przygodach Judyty. Od momentu, kiedy dowiedziałam się, że powstaje książka "Flirtując z życiem" wiedziałam, że stanie ona na półce w mojej biblioteczce. Nie jest może ona bardzo odkrywcza, ale bardzo, ale to bardzo przyjemnie się ją czytało... Cały czas miałam wrażenie, że "prowadzę" rozmowę z moją ulubioną aktorką...

Magda | 2013-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2013

Od lat jestem fanką Pani Danuty Stenki dlatego też nie wahałam się ani chwili gdy zobaczyłam tę książkę w księgarni. Do tej pory postrzegałam ją poprzez role telewizyjne, nigdy nie miałam okazji oglądać jej na deskach teatru. Książka bardzo ubogaciła mój obraz Pani Danuty - jej ciepłe opowieści z Gowidlina, postać Babci, Dziadka, Rodzice i ....smak miodu:)Z drugiej strony ciężko pracująca na swój sukces sceniczny, podejmująca nowe wyzwania niesamowicie zdolna kobieta. Nie szuka poklasku, nie staje w świetle jupiterów nie jest bohaterką skandali - taka zwyczajna-niezwyczajna Pani Stenka flirtuje z życiem :)

Anna-mojeksiążki | 2014-01-13
Przeczytana: styczeń 2014

Sięgnęłam po tę pozycję wiedziona podziwem dla fantastycznej aktorki i cudownej kobiety, jaką jest Danuta Stenka. To aktorka o najpiękniejszym uśmiechu na polskiej scenie, która nie kryje swego wieku. Jest jak wino, czym starsza tym piękniejsza, a przy tym mądra, otwarta i bardzo normalna. Dla mnie Stenka stanowi polski odpowiednik Audrey Hepburn - pełna klasy i elegancji, a przy tym utalentowana i mająca swoje zasady w życiu kobieta.

Książka "Flirtując z życiem" to wynik rozmów, które przeprowadził z Danutą Stenką, dziennikarz Łukasz Maciejewski. To niezwykle szczera i osobista książka, pokazująca nie tylko zawodowe oblicze pani Danuty, ale przybliżająca jej dzieciństwo, rodzinę, zamiłowania, a także słabości. Przepiękna, bezpośrednia i bardzo konkretna, jak sama aktorka

Bogate życie aktorskie nie przesłoniło jej innych wartości. Jako swój największy sukces w życiu uznaje macierzyństwo. Ma stale tego samego męża, dwie córki i psy. Mieszka z teściową, w domu w Warszawie, kocha swój...

Znikam | 2014-04-09

Wywiad- rzeka dla sympatyków AKTORKI i jej teatralnej twórczości.
Zdaję sobie sprawę jak niebezpieczna może być autobiografia, nawet jeśli są to nagrania własnych wypowiedzi spisane przez profesjonalistę. Pani Danucie udało się uniknąć kontrowersji budzącej niepokój, niesmak wobec jej osoby. Inteligentnie zebrane myśli, jednak jest to tylko jakaś chwila ujęta w bardzo ocenzurowany sposób przez samą AKTORKĘ. Ja sama mogłabym tylko pozazdrościć takiej publikacji. Gratuluję przychylności czytelników oraz pewnego sposobu na ubiegnięcie innych pisarzy biografii za życia przez autoryzację publikacji.
Może autobiografia jest w zamiarze podobna do opublikowania na portalu "społecznościowym" wybranego przez siebie najlepszego zdjęcia, mocno wyretuszowanego? Ale tak kreuje się "gwiazdy"...

clem-entine | 2013-11-27
Przeczytana: 25 listopada 2013

Obok tej książki nie mogę przejść nie-emocjonalnie, zatem ta opinia będzie nader subiektywna.
Oprócz klasycznego tytułu wstępu o samej postaci, w deseń 'genialna, wybitna, piękna aktorka' - chciałam jedynie dodać, że jest niesamowicie ciepła i czarująco promienna (a wiem z doświadczenia, bo dane mi było z Panią Danutą porozmawiać!). Wszystkie te epitety można przypisać również tej książce. Jest prawdziwa, szczera, pogoda.

Książka nie jest klasycznym od-twarzaniem, jest genialnym tokiem myśli, skojarzeń, wspomnień. Odkrywa na tyle, by poczuć to ciepło 'przebywania' z aktorką; ale też nie wystarczająco, by mieć pewność, że wiemy już wszystko, że już to gdzieś słyszeliśmy.
Pani Danuta, paradoksalnie wcale nie stała się otwartą księgą - wciąż jest chodzącą zagadką, Enigmą. Za to właśnie jeszcze bardziej ją szanuję, cenię i uwielbiam.

Na złoty medal zasługuje również forma publikacji - rozmowa. Rozmowa, proszę państwa, niby tak naturalna i zwykła czynność, a rzadko dbamy o rozwój tej...

Forever | 2013-12-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 28 grudnia 2013

Kilka lat temu Danuta Stenka reklamowała kremy przeciwzmarszczkowe. Miałam wtedy naście lat i pamiętam ten spot.Była tak przekonująca, że miałam ochotę po niego biec.
Ten trywialny przykład, moim zdaniem oddaje wielkość Stenki jako aktorki. Nieważne, w czym występuje. Czaruje swoją osobowością tak, że nie da rady przejść obok niej obojętnie.

Dlatego otwierałam szeroko oczy ze zdumienia, kiedy Łukaszowi Maciejewskiemu odpowiadała wymijająco na komplementy. Nie mogłam uwierzyć, że artystka o takiej prezencji, wizerunkowej rozwadze, talencie i inteligencji wątpi w siebie chociaż przez sekundę.
"Flirtując z życiem" to historia kobiety, która została wychowana w bardzo małej społeczności kaszubskiej wsi. Takie były początki, korzenie, których wartość w swoim życiu podkreśla w niemalże każdym wywiadzie. Opowieść o Gowidlinie to historia bajecznego dzieciństwa. Pewnego rodzaju ostoi, do której aktorka bardzo często wraca myślami i trudno się dziwić.
Moja wyobraźnia pracowała na piątym bieg...

Ewelina | 2014-08-18
Przeczytana: 17 sierpnia 2014

Przyjemna,lekka, ciekawa choć momentami trochę nudziłam się.
Najciekawsze dla mnie były rozdziały opowiadające o tym jakim człowiekiem jest Pani Danuta. Natomiast rozdziały o kolejnych rolach w teatrze troszkę mnie nudziły, bo do końca nie wiedziałam o czym mowa ponieważ nie znam Pani Stenki ze sceny... Oczywiście rozdziały te też ukazywały ją jak bardzo przywiązuje się do granych przez siebie postaci, jak bardzo się angażuje w role i też pokazywało charakter aktorki...

Polecam jednak przeczytać tą fajną książkę o świetnej aktorce!

gosiak | 2013-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2013

Danuta Stenka to aktorka, o której nie poczytamy za wiele na portalach plotkarskich, aktorka, która popularność wypracowała sobie doskonałym warsztatem aktorskim, a nie sprzedawaniem mediom swojej prywatności. Wiele można się o niej dowiedzieć z tej książki, wiele od strony zawodowej, ale także prywatnej, intymnej. Wywiad utrzymany jest w tonacji luźnej, nieskrępowanej rozmowy między dwojgiem znajomych. Aktorka z czułością wspomina swoje dzieciństwo, rodzinną wieś. Zanurza się we wspomnieniach i odkrywa przed czytelnikiem piękne chwile ze swojego życia, przypomina wyzwania aktorskie, trudne i satysfakcjonujące momenty. Pytania oscylują głównie wokół jej kariery, ale, przy okazji odpowiedzi, aktorka opowiada o wielu szczegółach ze sfery prywatnej. W książce odnajdziemy również sporo ciekawostek o kaszubskich zwyczajach. Na końcu wywiadu widnieje spis wszystkich przedsięwzięć teatralnych i filmowych, w których wzięła udział Danuta Stenka, to bardzo pomocne dla jej wielbicieli zestawienie...

Magdalena | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

Lubię Panią Danutę za jej role w filmach, natomiast zupełnie nie znam jej jako aktorki teatralnej, czego zaczynam żałować. Z wywiadu-rzeki wyłania się obraz kobiety niezwykle aktorsko utalentowanej, skromnej choć jednocześnie świadomej swej wartości. Ryzykantki poszukującej nowych wyzwań a jednocześnie obawiającej się jak podoła każdej nowej roli. Kobiety flirtującej z życiem, spełnionej matki dwóch dorastających córek, aktorki która zagrała już wiele ważnych postaci, ale ciągle jeszcze czeka na rolę życia. Przeczytać można, ale jeśli nie zna się przedstawień o których w książce mowa, odbiór całości jest zdecydowanie uboższy.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Carlo Collodi
    188. rocznica
    urodzin
    - I co dalej? - spytał Pinokio.
    - Nic - westchnął Gepetto z rezygnacją. - Jesteśmy zgubieni..
    - Zgubieni? Dlaczego zgubieni? - zaprotestował Pinokio. - Daj mi, tato, rękę i uważaj, żebyś się nie poślizgnął.
    - Dokąd mnie teraz prowadzisz?
    - Spróbujemy raz jeszcze. Chodź i nic się nie bój.
  • Dale Carnegie
    126. rocznica
  • Michele Fitoussi
    60. rocznica
    urodzin
    Nienawiść zżera, paraliżuje i przeszkadza żyć
  • Frances Hodgson Burnett
    165. rocznica
    urodzin
    To takie smutne, gdy książka się kończy
  • Laurence Sterne
    301. rocznica
    urodzin
    Miłość jest niczym bez sentymentu. A sentyment jest jeszcze mniej wart bez miłości.
  • Bartosz Łapiński
    40. rocznica
    urodzin
    ... słowo "kurwa" jest w naszym kraju rodzajem mantry. Indyjscy mnisi całymi dniami powtarzają różne mantry, na przykład OMM... OMM... albo TAU... TAU... czy coś w tym rodzaju. Natomiast u nas prawie cały naród nieświadomie stosuje jako mantrę wyżej wspomniane słowo. Jego układ liter, a zwłaszcza mo... pokaż więcej
  • Maria Pawlikowska-Jasnorzewska
    123. rocznica
    urodzin
    Nie widziałam Cię już od miesiąca.
    I nic. Jestem może bledsza,
    trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca.
    Lecz widać można żyć bez powietrza.
  • Arundhati Roy
    53. rocznica
    urodzin
    Kiedy kogoś zranisz, zaczyna cię mniej kochać. Taki skutek mają nieostrożne słowa. Ludzie zaczynają cię mniej kochać.
  • Karol Bunsch
    27. rocznica
    śmierci
    Ja walczę z takim bogiem, którego względy kupić, a usługi wynająć można!
  • Ferdynand Goetel
    54. rocznica
    śmierci
    ...górale, ludność podtatrzańska. Ci, są takim samym fenomenem etnicznym, jak Tatry przyrodzonym. Nieodgadłe zmieszanie typów etnicznych, jakie się tu kiedyś dokonało, wyodrębniło ich nie tylko z reszty polskiego ludu, ale chyba i z ludów Europy. Wywodzono rodowód ich od Rzymian, nordyków, czerwonos... pokaż więcej
  • Arthur Hailey
    10. rocznica