W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności

Wydawnictwo: MG

Kolejna niezwykła książka niezwykłej Autorki. Magdalena Kawka sięgnęła po temat, można powiedzieć, ryzykowny. Życie po życiu, ale bardziej dosłownie. Czy zastanawialiście się kiedyś, co się dzieje na cmentarzu, gdy za ostatnim odwiedzającym zamyka się brama? Jakie emocje, namiętności i obawy kłębią się między nagrobkami? Czy wiecie ile samozaparcia potrzebuje Artystka, by zdobyć choćby lichą...

Czy wiecie ile samozaparcia potrzebuje Artystka, by zdobyć choćby lichą pomadkę, która podreperuje jej nadwątloną śmiercią urodę?
A Poeta? Ileż, biedak, musi przerzucić rozmokłych kartonów po zniczach, zanim znajdzie jeden, na którym da się coś zapisać…
Po drugiej stronie życia zwykłe, codzienne czynności zyskują inny wymiar i stwarzają niewyobrażalne trudności. Zwłaszcza, gdy człowiek nieustannie obawia się świateł znad łąki oraz tajemniczej Kobiety z Klasą, o której krążą potworne historie. I gdy najbardziej ze wszystkiego boi się utraty wieczności.

źródło opisu: http://www.wydawnictwomg.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwomg.pl/

8_oclock | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, A_Wo, 2015
Przeczytana: 15 lutego 2015

Pogaduszki na cmentarzu grupki znajomych, umarłych, ale, można powiedzieć, pełnych życia, emocji, barw osobowości. Ciekawie posłuchać chichotów i rozmówek z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych (usunięto z nagrobków czarowny mech, o który tak przyjemnie można było się oprzeć, zmieciono piękne liście, żeby zostawić plastikową wiązankę, a w ogóle to odwiedzający są tak bardzo zaaferowani świętem, że nie mają czasu dla swoich umarłych).
W książce trochę zabrakło mi mocnego wątku wiodącego, może do takich powieści jestem bardziej przyzwyczajona. Tutaj autorka uchyliła okienko na życie cmentarza, ciche, dyskretne, bujne jak roślinność w zakątku. Każdy z kilkunastu rozdziałów zaczyna się niezwykle trafnym cytatem poety (15 x Leśmian, 1 x Staff, 1 x Szymborska) i treść rozdziału (w zasadzie pogodna) oddaje klimat czy ducha życia niby do naszego podobnego, a jednak całkiem innego. Książka ma klimat. Podoba mi się też okładka, dzięki której po książkę sięgnęłam.
Polecam (a tymczasem sama...

Monika | 2015-11-11
Przeczytana: 01 listopada 2015

Intrygujący tytuł, niebanalny opis. Niestety, sama książka trywialna i nieciekawa. Temat jest ważny i poważny, Oczekiwałam czegoś znacznie bardziej wyszukanego i niepospolitego.

diunam | 2014-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2014

Sensem chrześcijaństwa jest wiara w zmartwychwstanie i w życie po śmierci. Jednak to, jak ono będzie wyglądać pozostaje tylko i wyłącznie w sferze naszej wyobraźni. Listopad sprzyja rozmyślaniom o nieuchronności. Częstsze niż zazwyczaj spacery pomiędzy grobami sprawiają, że nasze myśli krążą wokół tego, o czym zazwyczaj wolimy nie pamiętać. Memento Mori, moi drodzy. Tylko śmierć jest w życiu pewna.

Gdy bramy cmentarza zamykają się za ostatnim odwiedzającym, to miejsce wcale nie pustoszeje. Wręcz przeciwnie. Życie pozagrobowe potrafi być równie burzliwe i pełne emocji, jak to wypełniające naszą doczesność. Nawet nie wiecie, jak bardzo spokój dusz może zakłócić kogut piejący za cmentarną bramą, bądź jak wielkie emocje budzi wiadomość o rychłym przeniesieniu cmentarza w inne miejsce. Aż strach pomyśleć do czego doprowadzić może romans proboszcza z żoną burmistrza. Jedno jest pewne: cmentarz z całą pewnością nie śpi.

Śmierć nie należy do łatwych tematów. Od wieków wzbudza przerażenie...

Arturion | 2016-04-27
Przeczytana: 2015 rok

Niewiarygodnie dobra książka, bo i zabawna i po trosze sensacyjna, no i filozoficzna. W sumie to parę historii z życia (?)... nieboszczyków, którym jeszcze chce się być. Jest pierwszą książką Magdaleny Kawki jaką przeczytałem, ale na pewno nie ostatnią!

encaminne | 2015-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 28 stycznia 2015

"Po tamtej stronie cmentarza musieli się bardzo starać, żeby oswoić śmierć, żyjąc z jej piętnem od urodzenia. Chodzili w pożegnalnych ciałach, uczyli się, przyzwyczajali, a gdy trudna sztuka wreszcie jako tako się udała, nagle wyszło na jaw że to jeszcze nie koniec udręk, że nie można zbyt mocno przyzwyczaić się do nowego trwania.
O tym, że obecna egzystencja jest przejściowa, Artystka dowiedziała się długo po tym, jak trafiła na cmentarz, i niestety właśnie wtedy, gdy już zdążyła ją polubić. Czuła się tu szczęśliwa i spokojna. Polubiła swoich współtowarzyszy, zaprzyjaźniła się z Młodszą; miała tu wszystko, czego potrzeba do beztroskiego i pozbawionego ziemskich kłopotów wiekowania. Nawet do grobaków zdołała w końcu przywyknąć, choć trzeba przyznać, że te (...) niejednemu nieboszczykowi potrafiły dać w kość."

Żyjemy po drugiej stronie cmentarza, nie możemy więc wiedzieć, co dzieje się nocami za zamkniętą bramą. Nie możemy mieć pewności, że ci, których groby odwiedzamy tam za...

Kaś | 2015-05-22
Przeczytana: 21 maja 2015

Różne są definicje i pomysły na to, co dzieje się z człowiekiem po śmierci, a większość oparta jest na zasadzie alternatywnej rzeczywistości. Co jednak, jeśli dusze zmarłych pozostają na ziemi i współistnieją z żywymi? O taką koncepcję pokusiła się Magdalena Kawka; co więcej - ujęła ją w sposób lekki, konstruując komedię. Jak wypadło takie, dość mrocznie brzmiące połączenie? Zobaczcie sami!

Świat cmentarza tętni życiem, nawet już po godzinach zwyczajowych odwiedzin. Kiedy tylko zapada zmrok, z nagrobków wychylają się zjawy, dusze zmarłych, którzy zostali tu pochowani. W tym zacnym gronie nie brak indywidualności godnych telewizyjnej kariery - jest tu Artystka, która notorycznie kradnie kosmetyki z kobiecych torebek, jest Poeta zapisujący swe wiersze na kartonach po zniczach...Ojciec Rodzina, Górnik, Maryś - każdy z nich ma własną osobowość i pewien rys charakteru, co niejednokrotnie staje się zarzewiem sporu... Najważniejsze jednak, że mieszkańcy cmentarza potrafią się zjednoczyć,...

anawa004 | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Wesoła, zabawna i nastrajająca pozytywnie do ewentualnej śmierci naszych bliskich po śmierci, w cieniu pomników, odwiedzających ich osób. Artystka podkrada z torebek odwiedzających kobiet pomadki, puder, poeta wyszukuje nadających się kartoników po zniczach do zapisywania swej poezji, dwaj motocykliści wędrują z kolegą - motocyklistą bez głowy, przytrzymując go za ramiona - życie po życiu, radzenie sobie w nowej rzeczywistości, obawy przed odejściem za łąki... A odejście za łąki następuje, gdy... - przeczytajcie, a dowiecie się. I pamiętajcie o swoich bliskich, którzy odeszli, o znajomych, aby o Was też ktoś kiedyś pamiętał.

Matylda Saresta | 2017-06-23

No, ostatnio ubawiłam się tak przy książce, czytając Martę Kisiel lub Marcina Szczygielskiego:)))))))))))))))))))))
Kolejne BARDZO MIŁE ZASKOCZENIE - nie reklamowana, wciśnięta gdzieś w kącik Legimi okładeczka, a w środku...!!!
ŚWIETNA, świetna lektura o mieszkańcach cmentarza, który wcale, ale to wcale nie jest wymarły!!!!

Polecam na 100%

Ursa | 2014-11-12
Przeczytana: 11 listopada 2014

„Cóż, w życiu wszystkiego mieć nie można, to i po śmierci nie ma co za wiele wymagać”

Magdalena Kawka - autorka kilku książek dla dorosłych oraz poradnika dla rodziców „Przygody kosmatka kilkulatka”. Absolwentka socjologii. Obecnie mieszka w Poznaniu. W przeszłości pracowała jako kwiaciarka, dziennikarka, urzędniczka, a także miała swoją własną agencje reklamową. Współpracowała również z pismami o tematyce problemów wychowawczych. Od kilku lat zajmuje się tylko pisaniem.

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie często wracamy myślą do naszych bliskich zmarłych. Odwiedzając ich groby niejednokrotnie zastanawiamy się, gdzie oni teraz są oraz czy kiedyś się jeszcze z nimi spotkamy. Jeśli więc zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się na cmentarzu po zapadnięciu zmroku oraz nie jest Ci obcy czarny humor, to najnowsza książka Magdaleny Kawki „W zakątku cmentarza czyli koniec wieczności” jest właśnie dla Ciebie!

Akcja powieści rozgrywa się ni mniej, ni więcej, tylko na cmentarzu. Co...

Aśka | 2014-10-28

Pierwszy raz spotkałam się z Magdaleną Kawką i tego typu książką; tak zupełnie inną, różną, w pewnym sensie dziwną... Okładka na początku jakoś mnie specjalnie nie porwała; postać grobowego posągu przywołuje przecież na myśl coś mrocznego, tajemniczego, cmentarnego... No i ten tytuł. Format tablicy nagrobnej + taki oto napis, zawierający słowo "cmentarz", naprawdę nie nastrajały mnie optymistycznie.

Ale jak to mówią: nie oceniaj książki po okładce. Dosłownie.

Zastanawialiście się kiedyś, co dzieje się z ludzkimi duszami po śmierci? Albo jakie tajemnice skrywa cmentarz w chwili, gdy zamknie się brama za ostatnim odwiedzającym? Przyszłoby Wam do głowy, że zmarli w pewien sposób "żyją"; wychodzą z trumien, spacerują cmentarnymi alejkami, rozmawiają, dyskutują, kłócą się, zakochują w sobie nawzajem, zaprzyjaźniają, pomagają, cieszą się ukradzionymi (z torebek kobiet odwiedzających groby najbliższych) gadżetami, przeżywają wszystkie spory i waśnie, opiekują się sobą, żartują,...