Biznes po prostu. Następny krok

Biznes po prostu. Następny krok
biznes, firma
biznes, finanse
Jacek

Pisząc tę książkę, myślałem przede wszystkim o pierwszym pokoleniu polskich przedsiębiorców. Do pewnego stopnia jest to kontynuacja mojej poprzedniej publikacji Biznes po prostu. Tym razem adresowana jest do tych, którzy mają już średnią lub dużą firmą i zastanawiają się nad następnym krokiem. Wielu przedsiębiorców, podobnie jak managerowie, po siedmiu, dziesięciu latach rozwijania swojej firmy czuje się nieco wypalonych i trochę na rozdrożu. Firma już nie cieszy tak jak kiedyś. Chciałoby się coś zmienić, ale właściwie nie wiadomo co. Czy to już czas na sprzedaż biznesu? A może wręcz przeciwnie, właśnie teraz trzeba zrobić krok do przodu i wznieść firmę na następny poziom? Może czas na
agresywne przejęcia, co z jednej strony trochę zmieni charakter pracy przedsiębiorcy, a jednocześnie zwiększy udziały w rynku posiadanego przedsiębiorstwa?(...)

W tej książce mniejszą wagę przykładam do encyklopedycznej dokładności stosowanych definicji różnych pojęć, ale przede wszystkim skupiam się na przekazaniu najważniejszej wiedzy, która jest potrzebna przedsiębiorcom i innym osobom zaangażowanym w proces M&A. Korzystając z osobistych doświadczeń oraz analizując wiele głośnych światowych przejęć, staram się zwrócić uwagę nie tylko na kluczowe aspekty samego procesu i potencjalne ryzyko na każdym etapie, ale również na miękkie elementy, takie jak emocje samego właściciela czy np. zarządzanie wewnętrznym i zewnętrznym PR-em firmy, będącej w trakcie sprzedaży. (...)

Wszystkie zawarte tu rady i informacje pochodzą głównie z moich własnych doświadczeń i niekoniecznie muszą odpowiadać warunkom innych, konkretnych transakcji. Zatem przed skorzystaniem z moich sugestii warto sprawdzić, czy dana sytuacja dokładnie odpowiada opisywanej, a nawet i wtedy należy brać pod uwagę, że mamy do czynienia z innymi czasami i uwarunkowaniami rynkowymi. W wielu miejscach świadomie posługuję się uproszczeniami i skrótami, gdyż moją nadrzędną intencją było przekazanie ogólnego obrazu istoty tych transakcji wraz z wieloma odniesieniami do praktyki biznesowej.
Leszek Czarnecki

Prowadzenie biznesu jest zawsze wielkim wyzwaniem. Rozwijanie firmy poprzez fuzje i przejęcia to już biznesowa sztuka. wymagająca różnorodnych umiejętności oraz ogromnej wiedzy. Najnowsza książka Leszka Czarneckiego stanowi prawdziwe kompendium wiedzy teoretycznej i praktycznej dotyczącej zarządzania trudną materią transakcji kapitałowych. Pokazuje również kiedy warto zainwestować i rozwijać się organicznie, zamiast kupować firmę już istniejącą.

Została napisana przez doświadczonego praktyka-przedsiębiorcę, który w ciągu ostatnich kilkunastu lat przeprowadził w Polsce i Europie ponad trzydzieści skomplikowanych transakcji na rynku giełdowym i poza nim, ryzykując, inwestując i pomnażając swój kapitał. Przykłady i szczegółowe opisy najciekawszych transakcji własnych oraz światowych, zastosowanych rozwiązań prawnych i organizacyjnych, a także analizy sukcesów i popełnionych błędów, stanowią unikalny walor tej pozycji. Jeśli jesteś przedsiębiorcą, prezesem firmy, dyrektorem finansowym, nawet jeśli dopiero podjąłeś studia związane z biznesem – pamiętaj, że dla Ciebie to lektura obowiązkowa!
Piotr Czarnecki Prezes Zarządu Raiffeisen Bank Polska S.A.

Leszek Czarnecki, absolwent Politechniki Wrocławskiej, doktor ekonomii wrocławskiego Uniwersytetu Ekonomicznego. „Financial Times” zaliczył go, jako jedynego Polaka, do prestiżowego grona wschodzących gwiazd europejskiego biznesu, a „The Wall Street Journal” umieścił w pierwszej dziesiątce najlepszych menedżerów Europy Środkowej.

Działalność biznesową rozpoczął w latach 80. tworząc Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN S.A. Od dwudziestu lat buduje i rozwija spółki z sektora finansowego. Stworzył Getin Noble Bank – największy polski, prywatny bank oraz całą grupę finansową – Getin Holding. Jest twórcą i udziałowcem pięciu spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie; czterech działających w sektorze finansowym: Getin Holding SA, Getin Noble Bank SA, Open Finance SA, MW Trade SA i spółki deweloperskiej LC Corp SA. Jego pasją jest nurkowanie, w 2009 roku w jaskiniach Dos Ojos na półwyspie Jukatan w Meksyku, ustanowił rekord świata w najdłuższym nurkowaniu jaskiniowym - przepłynął ponad 17 kilometrów korytarzy.

W 2011 roku Leszek Czarnecki wydał dwie książki: Ryzyko w działalności bankowej. Nowe spojrzenie po kryzysie oraz Biznes po prostu.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2012

źródło okładki: www.muza.com.pl

Witold55 | 2017-06-18

Fenomenalna książka genialnego biznesmena. Polecam :)

Ewelina1991 | 2017-08-23
Marcin1992 | 2017-04-02