Droga do Domu

Wydawnictwo: Poligrafia Ad Rem
Pani_Wu

Droga do Domu to opowiadanie, którego akcja toczy się w 1675 r., na terenie obecnej Szklarskiej Poręby oraz jej najbliższych okolic. Codzienne życie prostych ludzi w otoczeniu dzikiej wówczas natury, przynosi każdego dnia nowe problemy i nowe przygody. Głównym bohaterem jest Walon, potomek poszukiwaczy złota i drogocennych kamieni, który starając się pomóc sąsiadom w ich narastających...

Jest to książka przeznaczona dla wszystkich miłośników Karkonoszy i Gór Izerskich, których piękno, historia oraz dziwna magia przyciągają na te tereny coraz większe rzesze turystów. Czytelnik znajdzie tu przygodę, jak również fragment ocierającej się o baśń przeszłości, związanej z mieszkańcami ówczesnych Gór Olbrzymich oraz Walończykami. Ich historię tworzą nieodkryte do dzisiaj sekrety i wiara w nadprzyrodzoną moc legendarnej postaci Ducha Gór.

Dla tych, którym nie było dane obcować z malowniczymi terenami, otaczającymi Szklarską Porębę, to opowiadanie jest doskonałą okazją, aby odpocząć i pobudzić wyobraźnię, mogącą w przyszłości zaprowadzić ich do tego, bogatego w burzliwe dzieje i szereg tajemnic, uroczego zakątka naszego kraju.

źródło opisu: http://adrem.jgora.pl/opowiesci/droga-do-domu

źródło okładki: http://adrem.jgora.pl/opowiesci/droga-do-domu

Na początku chciałbym podziękować wydawnictwu Ad-Rem za udostępnienie egzemplarza do recenzji. Przedstawiona książka jest przedstawiona jako opowiadania, ale śmiało mogłoby ją nazwać wielowątkową powieścią.

Akcja zaczyna się z wysokiego C. Otóż pierwszymi bohaterami nie są ludzie a wilki, które muszą walczyć o swoje miejsce w naturze i o swoich bliskich. Niestety nie jest to łatwa walka i z góry skazana na niepowiedzenie. Później owe wilki poznają innego głównego bohatera niejakiego Walona (ostatniego przedstawiciela Walończyków) we wiosce, mieszczącej się niedaleko Gór Izerskich oraz Karkonoszy (obecnie Szklarskiej Poręby).

Akcja toczy się wiele, wiele lat temu, a mianowicie w roku 1675. Czytelnika z każdej strony "atakują" przepiękne opisy przyrody, jednak natura coraz bardziej przegrywa z ludźmi, którzy zagarniają coraz to nowsze tereny pod własną działalność, jednocześnie wypychając rodzimych mieszkańców na margines. Takie działanie musi doprowadzić do konfliktu pomiędzy...

Renax | 2016-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2016

Książka przywędrowała do mnie jako nagroda na blogu jesienią. Z dedykacją autora. Ale nie miałam kiedy czytać, więc dopiero teraz. W dodatku pani Joanna M.Chmielewska w swojej książce o Szklarskiej Porębie 'Pod Wędrownym Aniołem' wspomina o tej książce. No to musiałam znaleźć czas!
Książka jest taką powieścią w starym dobrym stylu opowieści o zwierzętach. Bohaterami są wilki z dawnych Karkonoszy, rodzina wilków, w których rewir wkroczył Czarny, inny wilk alfa. Wilki z książki mają uczucia, przeżycia i swoją rodzinę, o którą walczą. Ich walka jednak jest uczciwa. Wygrywa silniejszy. Nie tak jak u ludzi, bo jednocześnie ze światem wilków akcja dotyczy ludzi, jednej konkretnej wioski w 'rewirze' tych wilków. Dzieje się to dawno temu, chyba dwa stulecia do tyłu. Gdy Czarny zaczyna podchodzić pod osady ludzkie, ludzka nienawiść zaczyna się skupiać na wszystkich wilkach. Jedynie Walon, stary, samotny poszukiwacz drogich kamieni i 'uwalniacz' wilków z wnyków chce walczyć o ocalenie...

Czy zastanawialiście się co jest dla Was domem? Główny bohater powieści, Walon, tak oto wyjaśnił to zaprzyjaźnionemu chłopcu:

„— To, na co patrzysz to tylko chata. Dach i ułożone drewniane bele, a prawdziwy dom powinien być tutaj — Walon położył rękę na Gucka sercu. — Niby tak blisko, a jak czasami trudno do niego drogę odnaleźć.”[1]

„Droga do domu” jest opowieścią o tym, co znaczy kochać miejsce, gdzie się człowiek wychował, gdzie mieszka i jak żyć w zgodzie z naturą.

Akcja powieści rozgrywa się w dwóch światach – ludzkim i zwierzęcym. Bohaterami są mieszkańcy osady w Karkonoszach, a także zwierzęta. Personifikacja wilków Proka i Army stwarza baśniowy klimat opowieści.

W pierwszej części zatytułowanej „Osada”, poznajemy mieszkańców wioski, w tym samotnika zwanego Walonem. Mieszka w oddaleniu od pozostałych chat i utrzymuje się ze zbierania kamieni szlachetnych, które potem sprzedaje w Ciepłych Wodach, zwanych obecnie Cieplice i w Jeleniej Górze.
Kiedy w pobliżu wsi...

Mariusz | 2017-09-23

,,Droga do Domu'' to opowiadanie, którego akcja toczy się w 1675 r., na terenie obecnej Szklarskiej Poręby oraz jej najbliższych okolic.

Codzienne życie prostych ludzi w otoczeniu dzikiej wówczas natury, przynosi każdego dnia nowe problemy i nowe przygody. Głównym bohaterem jest Walon, potomek poszukiwaczy złota i drogocennych kamieni, który starając się pomóc sąsiadom w ich narastających kłopotach, decyduje się na wyprawę w góry. Zaszczepione w młodości przywiązanie do natury, zbliża Walona do watahy wilków, a mnożące się problemy zmuszają go do spojrzenia w przeszłość i zagłębienie się w stare tradycje Walończyków. Osnute magią i czarami przeżycia, wprowadzają bohatera do świata tajemnic oraz legend, z których jedna wiąże się z ukrytym przed laty skarbem. Wkrótce Walon zaczyna rozumieć, że wszystko to, czego uczono go w młodości miało swój ukryty cel. Jeszcze, jako chłopiec był świadomie przygotowany do pełnienia w przyszłości roli strażnika walońskiego skarbu.

Jest to książka...

Arleta | 2012-07-08
Przeczytana: 07 lipca 2012

Jeżeli ktoś ocenia tą książkę na „0” ( tak wynika z matematyki, bo dwie oceny w tym jedna na 10 )to w/g mnie z jakichś niewiadomych powodów robi to chyba złośliwie. Dla mnie ta książka, to wspaniała okazja do pobudzenia wyobraźni i poczucia klimatu tajemnic, magii i tego, co w życiu powinno liczyć się najbardziej, a więc przyjaźni i miłości, również do zwierząt ( wilków). Do tego te przepiękne opisy krajobrazów. Czytałam dużo książek o Karkonoszach, ale w/g mojej opinii nawet Hauptman tak nie opisał piękna tych gór. Wspaniała książka. Gratulacje i podziękowania dla autora. Przeczytałam ją w jedną noc i polecam każdemu, kto wcześniej fascynował się książkami Curwooda czy Tolkiena. Tylko pozazdrościć Szklarskiej Porębie takiej promocji. Jeszcze raz Gratulacje.

Artur FotoArt | 2014-01-14
Przeczytana: 30 września 2013

Droga do Domu to powieść, którą czyta się jednym tchem a potem wraca raz jeszcze i znów, i znów... Piękno Karkonoszy splecione z ludzkimi losami i wspaniałym opisem miłości człowieka do natury oraz dzikiej natury jaka stanowią tu wilki. To książka inna niż wszystkie. Tym,którzy kochają te góry jest szczególnie bliska. Czytając przenosisz się w tamten świat, jesteś jego częścią, kroczysz tymi samymi ścieżkami, poznajesz miejsca i czujesz, że żyjesz losem bohaterów. Droga do Domu to powieść napisana sercem i duszą. Autor zostawił tam swój odcisk. To publikacja pozbawiona komercyjnego tonu jakiego wiele w zalegających na księgarskich półkach tomach. To trzeba przeczytać...

ejotek | 2013-11-11
Przeczytana: 31 października 2013

Przemysław Żuchowski to kolejny polski autor, o którym słyszało zapewne niewielu. Powód jest prozaiczny - nie jest to typowy pisarz. Z wykształcenia pielęgniarz, pracuje w ratownictwie medycznym a czas wolny poświęca na wędrówki po górach i jaskiniach. Szczególną miłością darzy Karkonosze i Góry Izerskie, w których to poszukuje znaków walońskich oraz nieodkrytych tajemnic. Z tych właśnie pasji narodziła się ta książka.

"Droga do domu" podzielona jest na trzy części: Osada, Strażnik oraz Polowanie. Czytelnik poznaje w nich życie ludzi zamieszkałych tereny obecnej Szklarskiej Poręby w 1675 roku, a także ich problemy, które z pozoru mogą wydawać się błahe, jednak rozwiązanie niejednokrotnie wymaga nie lada sprytu i mądrości. Głównym bohaterem książki jest Walon, który postrzegany jest jako odludek, gdyż mieszka w sporym oddaleniu od innych chat a jego zajęcie i źródło utrzymania to zbieranie kamieni szlachetnych oraz ziół. Walon jest potomkiem poszukiwaczy złota, którego wychował...

Mikael | 2012-09-14

Autor stwarza niesamowitą atmosferę, która wciąga i nawet łatwo uwierzyć, że wszystkie fantastyczne wątki wydarzyły się naprawdę. Bardzo mnie wciąga, kiedy czytam siedzę podekscytowany i aż zżera mnie ciekawość co będzie dalej. Poza tym książka pokazuje przyjaźń, więzi ale także starą tezę "homo homini lupus est" co w książce jest tym bardziej wymowne, ponieważ mamy do czynienia także z wilkami.

Agnieszka Matysiak | 2012-07-02
Przeczytana: 25 czerwca 2012

Napisano wiele przewodników po Górach Izerskich i Karkonoszach, wydano wiele legend i wyznaczono mnóstwo szlaków. Dzięki tym książkom można poznać góry, historię tych ziem i ludzi, którzy tu mieszkali.
Dzięki "Drodze do domu" można te ziemie poczuć. Prawdziwie. I tę magię, która przyciąga i każe wracać. Dziękuję autorowi za tę książkę.

Nadia | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

Niezwykła opowieść.... napisana przez niezwykłego człowieka....
Zbyt rzadko spotykam ludzi, którzy poza ładnymi widokami potrafią dostrzec prawdziwe piękno moich gór... wyłowić grę barw, ulotny zapach i magię - tak wszechobecną tylko tutaj. Zbyt rzadko spotykam takich ludzi- by tego nie dostrzec i nie docenić...
"Droga do domu"...?
To opowieść o moich górach... takich- jakimi i ja je widzę!
Wartka akcja, wciągająca fabuła, mnóstwo wrażliwości i piękna i spojrzenie na świat z trzech różnych perspektyw... Z perspektywy człowieka szanującego potęgę natury- człowieka gór, perspektywy mieszkańców doliny- walczących z biedą i trudami życia u podnóża Karkonoszy , oraz z perspektywy... wilków... dumnych, dzielnych ,silnych i niezwykle inteligentnych zwierząt, które w swej surowości potrafią niesamowicie troszczyć się o członków własnego stada, o najbliższych , a także odwdzięczyć człowiekowi za okazane im serce... Tę opowieść polecam Wam z czystym sumieniem! Warto ją przeczytać! :-)))
A...