Wsparcie dla dorosłych dzieci alkoholików

Wydawnictwo: Feeria
DDA
Silence

Mówi się, że główny pokój w domu rodziny dotkniętej alkoholizmem zajmowany jest przez hipopotama, którego istnienia wszyscy stanowczo zaprzeczają. W rodzinie ustalone zostają trzy reguły, których przestrzeganie staje się życiową koniecznością: Nic nie mówić! Niczego nie odczuwać! Nikomu nie ufać! Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju, a elementem tego milczenia jest udawanie, że...

Nic nie mówić!
Niczego nie odczuwać!
Nikomu nie ufać!

Milcząc, zostawia się hipopotama w spokoju, a elementem tego milczenia jest udawanie, że wszystko jest w porządku. Wiadomo, że dzieci w rodzinach alkoholików, mimo fatalnego traktowania, bywają zwykle bardzo lojalne wobec rodziców... Odwagę, by wyrazią swój gniew, ma tylko ten, kto nie boi się zostać samotnym. Zatrzymywanie gniewu w sobie jest rónoznaczne z uchylaniem się od odpowiedzialności za swoje życie. Dlatego objawianie swego gniewu jest tak trudne. Ławiej jest przyjąć postawę zawiedzionych życiem, obarczając innych winą za nasz nieudany los. Nie ma nic trudniejszego od wzięcia odpowiedzialności za swoje dobre samopoczucie.

źródło opisu: opis okładkowy

źródło okładki: http://www.ezosfera.pl/119/wsparcie-dla-dda

mlodyn | 2017-01-30
Przeczytana: 10 grudnia 2016

Przeczytałem kilka książek o podobnej tematyce, jednak ta jest zupełnie inna niż wszystkie. Ona naprawdę pomaga zrozumieć istotę problemu, przywrócić zaufanie do samego siebie, do własnych emocji, zaakceptować je, a być może w ogóle ujawnić te emocje. W książce jest bardzo dużo empatii, a bardzo mało "złotych porad", które w tej sytuacji są raczej mało przydatne. Wydaje się, że kluczem do sukcesu, do wygrzebania się z dramatycznej przeszłości jaka jest różnego rodzaju dysfunkcja jest właśnie zrozumienie tego co się stało i oddzielenie siebie od tego cytowanego na wstępie książki hipopotama.

Swoja drogą, książka może być doskonałą pozycją dla rodziców, którzy chcą być świadomi zagrożenia jakim jest nieświadome stworzenie własnym dzieciom dysfunkcyjnych warunków dorastania. Tytułowy alkohol jest czymś nadzwyczaj oczywistym, natomiast dysfunkcja czai się w wielu innych sytuacjach, jakimi może być brak obecności rodziców w życiu dziecka, brak empatycznej, ciepłej relacji opierającej...

Lisek | 2013-11-19

Bardzo dobra pozycja. Dla dorosłych dzieci alkoholików i dorosłych dzieci dysfunkcji powiedziałabym obowiązkowa.
Szczegółowo opisuje uzależnienia i ich przyczyny. Nie tylko uzależnienie od alkoholu, czy hazardu, ale i to od zakupów, religii, seksu. Uzależnienia od posiadania kontroli i kilka innych typowych dla DDA. Świetnie opisuje też sam alkoholizm i pozwala zrozumieć tę chorobę.

Książka jest bardzo ciepła w odbiorze i pisana niezwykle lekkim piórem, z nutą bardzo ludzkiej filozofii istnienia. Autor szczegółowo opisuje zjawisko "mirroring", czyli lustra i przyczyny zaburzeń w wyrażaniu emocji. W ostatnich rozdziałach daje bardzo ważne wskazówki i odpowiedzi, jak mamy dokonać odblokowania (do którego prawdopodobnie będzie potrzebny terapeuta, ale zdecydowanie już wiemy w czym problem i na czym stoimy).

Pozwala zrozumieć, dlaczego rodzice DDA stworzyli dysfunkcyjną rodzinę, a całkiem przy okazji daje wiele bardzo cennych wskazówek, jak nie popełnić błędów swoich rodziców przy...

Capricorn | 2015-12-28

Cenię sobie tę pozycję niezwykle, a do ze względu na jej ogromny uniwersalizm. Nie ogranicza się wyłącznie do analizy odczuć i schematów zachowań osób współuzależnionych, ale też wskazuje, w jakie inne dysfunkcje mogą wpaść osoby, które dorastały w cieniu choroby alkoholowej - przedstawia problem w kompleksowym ujęciu wielopokoleniowym.

Merythia | 2018-09-02
Przeczytana: 02 września 2018